Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kawaler Orderu Uśmiechu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kawaler Orderu Uśmiechu"— Zapis prezentacji:

1 Kawaler Orderu Uśmiechu
Janina Ochojska Kawaler Orderu Uśmiechu

2 Janina Ochojska Janina Maria Ochojska-Okońska to: polska astronomka,
aktywna działaczka społeczna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

3 Janina Ochojska Janina Ochojska urodziła się 12 marca 1955 roku.
Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu.

4 Janina Ochojska W latach 1975 – 80 studiowała  astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak sama wielokrotnie mówiła w wywiadach, astronomia stała się jej pasją.

5 Janina Ochojska Po ukończeniu studiów była pracownikiem naukowym Pracowni Astrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

6 Janina Ochojska Mało osób wie jednak, że już wtedy toczyła walkę o godny byt człowieka, któremu natura utrudniła funkcjonowanie. Chodziło o nią samą, jako że jest osobą niepełnosprawną.

7 Janina Ochojska W 1984 r. wyjechała do Francji na operację.
Tam zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Po rocznej rehabilitacji wróciła do kraju. Jako wolontariuszka działała dla fundacji "EquiLibre", wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski.

8 Janina Ochojska Chociaż ciągle wierzyła, że wróci do pracy astronoma, praca na rzecz innych zajmowała jej coraz więcej czasu. W 1992r. zorganizowała konwój 12 ciężarówek z polską pomocą dla byłej Jugosławii. Potem do Czeczeni, Albanii, Sudanu i innych krajów.

9 Janina Ochojska Zaledwie dwa lata później założyła Polską Akcję Humanitarną, w której cały czas pełni stanowisko Prezesa Zarządu.

10 Janina Ochojska  W 1994r. została laureatką przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu. To jednak nie jedyny ukłon w stronę działalności Polki. Doceniona również przez ogólnoświatowe organizacje humanitarne, została uhonorowana m.in.: tytułem Kobieta Europy (1994), 

11 Janina Ochojska nagrodą im. Jana Karskiego (w USA),
nagrodą Fundacji im. Romerów (w Kanadzie), nagrodą Pax Christi International Peace Award,

12 Janina Ochojska Atsushi Nakata Memorial (w Japonii),
Orderem Ecce Homo, Orderem kawalera Legii Honorowej.

13 Janina Ochojska 13 listopada 2009 roku za zasługi dla wspierania obrazu Polski w świecie poprzez wytrwałą budowę jej wrażliwego, humanitarnego oblicza minister Radosław Sikorski nadał jej Odznakę Honorową "Bene Merito".

14 Janina Ochojska “Czy jesteśmy wysocy czy niscy, niepełnosprawni czy sprawni, rudzi czy ciemni – to każdy z nas może w świecie coś dobrego zrobić.” [Janina Ochojska]

15 Janina Ochojska “Pomaganie samo w sobie jest dobrem, ale tylko czynione w sposób właściwy. Trzeba liczyć się z tym, że pomagając człowiekowi, nawet w małym stopniu, wpływamy na jego życie i bierzemy niejako częściową odpowiedzialność za nie.” [Janina Ochojska]

16 Janina Ochojska Janina Ochojska to nie tylko uznana działaczka humanitarna, lecz także wspaniała kobieta. Nie wypiera się swoich słabości, bo wie, że aby z nimi walczyć, musi być ich świadoma.

17 AKCJA „PAJACYK” Tylko dzięki temu, iż sama radzi sobie każdego dnia z wyzwaniami, jakie stawia przed nią ułomne ciało, potrafi wyciągnąć dłoń w kierunku kogoś innego i przekazać mu swój płomyk nadziei.

18 Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Ochojska


Pobierz ppt "Kawaler Orderu Uśmiechu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google