Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt i opracowanie :

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt i opracowanie :"— Zapis prezentacji:

1 Projekt i opracowanie :
Maciej Belcarz NOWOTWORY

2 Homeostaza – równowaga procesów biochemicznych i metabolicznych w organizmie
TRANSFORMACJA NOWOTWOROWA

3 Nowotwór – nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ustroju, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu. Grupa komórek, która „wyłamała” się z pod mechanizmów kontroli.

4 ETAPY ROZWOJU NOWOTWORA
ETAP I : INICJACJA Pojawienie się pojedynczej zmiany w genomie. FILM ETAP II : PROMOCJA Komórki już zmutowane zaczynają się intensywnie dzielić powiększając swoją ilość. Coraz większa liczba genów ulega mutacji. Nowotwór liczy ok. 100 komórek.

5 ETAP III : PROGRESJA Nowotwór się unaczynia (angiogeneza) , powstają bardziej agresywne komórki, które są zdolne do swobodnej migracji po organizmie wraz z krwią – powstają przeżuty

6 MECHANIZMY TRANSFORMACJI NOWOTOROWEJ
Zaburzenia w transmisji sygnałów wzrostu Utrata zdolności do rozpoznawania sygnałów hamujących wzrost Zaburzenia w systemach naprawy DNA Zaburzenia przebiegu cyklu komórkowego. Wykrycie błędów nie do naprawy powoduje APOPTOZĘ – śmierć komórki. Fosforylacja białek Proces te powoduje przyspieszenie procesów regulacyjnych komórki co możę prowadzić do transformacji nowotworowej.

7 radioterapia chemioterapia
SPOSOBY WALKI Z NOWOTWORAMI radioterapia Metoda leczenia za pomocą promieniowania jonizującego. Stosowana w onkologii do leczenia chorób nowotworowych oraz łagodzenia bólu związanego z rozsianym procesem nowotworowym, np. w przerzutach nowotworowych do kości. chemioterapia Metoda systemowego leczenia nowotworów złośliwych za pomocą leków cytostatycznych podawanych w postaci zastrzyków lub kroplówek. Efektem chemioterapii jest wypadanie włosów.

8 bioterapia immunoterapia
Metoda polegająca na niszczeniu komórek nowotworowych za pomocą substancji biologicznych wytwarzanych przez komórki naszego organizmu, które są do tego specjalnie stymulowane. immunoterapia Metoda polegająca na wykorzystaniu mechanizmów układu odpornościowego do eliminacji komórek nowotworowych – podawanie specjalnych przeciwciał

9 CHOROBY KRWI Mucha Tse-Tse Komar widliszek
Świdrowiec gambijski– ŚPIĄCZKA AFRYKAŃSKA Mucha Tse-Tse Zarodziec malarii - MALARIA Komar widliszek

10 CHOROBY KRWI Anemia sierpowata Białaczka Anemia - niedokrwistość
Skazy krwotoczne Hemofilia

11 KONIEC Zebrał i opracował : Maciej Belcarz


Pobierz ppt "Projekt i opracowanie :"

Podobne prezentacje


Reklamy Google