Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Programowanie w języku Visual Basic

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Programowanie w języku Visual Basic"— Zapis prezentacji:

1 Programowanie w języku Visual Basic
DLA GEODETÓW Andrzej Borowiecki Kraków 2009

2

3 Nowsza wersja Excela : Z głównego Menu wybieramy opcję Developer, a następnie klikamy na ikonę Visual Basic:

4 Po otwarciu, edytor Visual Basic zawiera informację o aktualnie realizowanym zadaniu w Visual Basicu – VBA Project: - Jeżeli jeszcze nic nie zrobiliśmy okno to podaje informacje o otwartym skoroszycie Excela i istniejących w nim arkuszach. Okno Properties służy do wyświetlania informacji o właściwościach zaznaczonego obiektu ( w tym wypadku jest to Arkusz1).

5 Pisanie programu rozpoczynamy od stworzenia interfejsu użytkownika, czyli formularza który pozwala nam na wprowadzanie danych i wyprowadzanie wyników, oraz podejmowania decyzji o dalszej pracy programu. W tym celu należy kliknąć ikonkę Insert UserForm

6 UserForm1 to na razie puste tło z naniesioną siatką punktów, która ma ułatwiać projektowanie formularza. Toolbox (dosłownie skrzynka z narzędziami) pozwala nanosić na formularz różne obiekty: okienka, przyciski, napisy, ramki.

7

8 Wybrane właściwości formularza:
(Name) – nazwa; BackColor – kolor tła; BorderColor - kolor ramki; BorderStyle – rodzaj ramki; Caption – napis na górnej ramce formularza; Font – krój i wielkość czcionki używanej na formularzu; ForeColor – kolor czcionki.

9 Wstawianie obiektów na formularz:
- napisy Na formularzu zaznacza się obszar gdzie ma zostać umieszczony napis Treść napisu wpisuje się rubryce Caption

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35 czytanie danych z okienek tekstowych:
Instrukcja Val (ang. Value – wartość liczbowa) pobiera tekst wpisany w okienku tekstowym zamienia go na liczbę i podstawia pod wartość zmiennej. Jeżeli na przykład zawartość okienka tekstowego at ma zostać podstawiona pod zmienną a zapisujemy to w następujący sposób: a= Val(at.text) analogicznie podstawiamy pod zmienną b zawartość okienka bt: b= Val(bt.text) Instrukcje te możemy poprzedzić komentarzem (linia komentarza zaczyna się od apostrofu ‘ ) ‘ czytanie danych

36 Wyświetlanie wyniku w okienku tekstowym
W celu wyświetlenia wyniku w okienku tekstowym należy zastosować instrukcję Format, która pozwala na określenie sposobu wyświetlania wartości, np. ustalenie liczby miejsc dziesiętnych. W celu umieszczenia wartości zmiennej c w okienku tekstowym ct z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku piszemy: ct.text = Format(c,”0.00”)


Pobierz ppt "Programowanie w języku Visual Basic"

Podobne prezentacje


Reklamy Google