Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawowe elementy zestawu komputerowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawowe elementy zestawu komputerowego"— Zapis prezentacji:

1 Podstawowe elementy zestawu komputerowego
Urządzenia techniki komputerowej Identyfikacja i charakteryzowanie podzespołów komputera Podstawowe elementy zestawu komputerowego

2 Cele Charakteryzowanie podzespołów komputerów
Charakteryzowanie urządzeń peryferyjnych komputerów PC Rozróżnianie urządzeń wejścia/wyjścia komputera PC Określanie wydajności komputera PC .

3 Agenda Architektura otwarta komputera PC Urządzenia peryferyjne
Urządzenia wejścia Urządzenia wyjścia Urządzenia wejścia i wyjścia

4 Przypomnienie Komputery PC – zestaw urządzeń
Zadania realizowane są za pomocą komputerów PC Jak można rozbudować Twój zestaw komputerowy? Jakie urządzenia możesz podłączyć do swojego komputera PC?

5 Agenda Architektura otwarta komputera PC Urządzenia peryferyjne
Urządzenia wejścia Urządzenia wyjścia Urządzenia wejścia i wyjścia

6 Architektura otwarta komputera PC
Architektura komputera von Neumana Podstawowa zasada funkcjonowania komputera nie zmieniła się praktycznie od prawie sześćdziesięciu lat, kiedy to w 1944 roku sformułował ją i ogłosił matematyk John von Neumann. Opierała się ona o następujące założenia: wszystkie arytmetyczne i logiczne działania wykonuje element zwany arytmometrem komputer musi posiadać pamięć magazynująca dane dane zapisywane są w pamięci w postaci ciągu zer i jedynek komputer musi mieć możliwość komunikowania się ze światem zewnętrznym - pobierania danych i wyprowadzania otrzymanych wyników komputer dokładnie realizuje algorytm stworzony przez programistę, zapisanego w postaci ciągu podstawowych instrukcji postępowania

7 Architektura otwarta komputera PC
Komputer osobisty to zestaw urządzeń Szeroka oferta urządzeń o różnym przeznaczeniu Dowolność konfiguracji zestawu Dostosowanie komputera do przewidywanych funkcji Możliwość zmiany konfiguracji zestawu w dowolnym momencie Komputery PC charakteryzują się z założenia architekturą otwartą, która pozwala w razie potrzeby na łatwą (oczywiście w pewnych granicach) i niezbyt kosztowną modyfikację i rozbudowę możliwości funkcjonalnych komputera, w zależności od potrzeb użytkownika. Jak bardzo możemy rozszerzać możliwości i zawartość naszego komputera zależy przede wszystkim od płyty głównej, a w szczególności od układów sterujących.

8 Architektura otwarta komputera PC
Duże możliwości funkcjonalne Stosunkowo niska cena i koszty eksploatacji Krótki czas instalacji, testowania i uruchamiania systemu Dialog użytkownika z komputerem Minimalizacja gabarytów Łatwość eksploatacji Otwarta architektura komputera osobistego daje użytkownikom ogromne możliwości jego rozbudowy, która nie wymaga dużych nakładów finansowych. Komputer jest urządzeniem złożonym, można go zawsze ulepszać, modyfikować jego zawartość i unowocześniać. Praktycznie każdą część komputera można wymienić w zależności od potrzeb i chęci. Samodzielne składanie komputera i jego użytkowanie jest bardzo proste. Zaletą zwykłego peceta jest również ciągłe dążenie do minimalizacji rozmiarów sprzętu, co pozwala na stosowanie PC jako technicznego wyposażenia stanowisk pracy. Obecny niesamowity postęp w tej dziedzinie techniki sprawia że są one coraz popularniejszym i coraz bardziej rozpowszechnionym elementem wyposażenia biur i domów.

9 Architektura otwarta komputera PC
Jednostka centralna Zespół urządzeń wykonujących główne czynności obliczeniowe Steruje pracą całego systemu cyfrowego Jednostka centralna jako część zestawu komputerowego stanowi główną część komputera, zawiera bowiem w sobie najważniejsze elementy takie jak: płyta główna, procesor, pamięć RAM, twardy dysk itp. Posiada również porty służące do komunikacji z pozostałymi elementami systemu komputerowego takimi jak na przykład drukarka, myszka, klawiatura, sterując ich pracą.

10 Agenda Architektura otwarta komputera PC Urządzenia peryferyjne
Urządzenia wejścia Urządzenia wyjścia Urządzenia wejścia i wyjścia

11 Urządzenia peryferyjne
Różnorodne urządzenia podłączane do jednostki centralnej Umożliwiają komunikację użytkownika z komputerem Urządzenia peryferyjne podłączane do jednostki centralnej spełniają bardzo ważną funkcję. Nie tylko umożliwiają łatwą komunikację użytkownika z komputerem (np. klawiatura, myszka), ale i również rozszerzają możliwości pracy użytkowników na przykład o drukowanie, kopiowanie, czy skanowanie (mowa tu o takich urządzeniach jak drukarka, czy skaner).

12 Agenda Architektura otwarta komputera PC Urządzenia peryferyjne
Urządzenia wejścia Urządzenia wyjścia Urządzenia wejścia i wyjścia

13 Urządzenia wejścia Klawiatura Mysz Skaner Aparat cyfrowy
Służą wprowadzaniu danych do komputera Przykłady komputerowych urządzeń wejścia Klawiatura Mysz Skaner Aparat cyfrowy W pracy komputera można wyodrębnić trzy wyraźne etapy: wprowadzanie danych, przetwarzanie danych oraz wyprowadzanie wyników. Za pomocą urządzeń wejścia: klawiatury bądź myszy, dane wraz z instrukcjami przekazywane są do komputera, gdzie procesor i oprogramowanie przetwarzają dane, a efektem tej pracy jest obraz ukazujący się na ekranie monitora bądź wydruk na drukarce. Urządzenia wejścia są więc urządzeniami, za pomocą których można wprowadzać dane do komputera, zarówno ułatwiają one jak i urozmaicają pracę z komputerem. Mogą nimi być praktycznie wszystkie urządzenia potrafiące odbierać informacje i przetwarzać je na dane zrozumiałe dla komputera. Oprócz myszy i klawiatury stosuje się także np. skanery, kamery cyfrowe. Klawiatura i mysz to najważniejsze urządzenie wejścia, za pomocą których przekazywane są informacje do komputera. Za pomocą klawiatury wprowadzany jest tekst, liczby i polecenia za pomocą których sterujemy czynnościami na ekranie monitora. Zamiast klawiatury wygodniej jest jednak posługiwać się myszą, która znacznie ułatwia pracę z komputerem. Za jej pomocą operujemy małą strzałką na ekranie monitora – tzw. kursorem myszy, określając operacje, które chcemy wykonać. Skaner jest urządzeniem, które wczytuje do pamięci komputera dokumenty lub zdjęcia będące w formie papierowej, zamieniając je na postać elektroniczną. Powstaje plik zawierający elektroniczny obraz skanowanego dokumentu, który można dalej obrabiać w komputerze. Aparaty cyfrowe zapisują obraz w postaci cyfrowej i po podłączeniu aparatu do komputera, mogą one zostać wyświetlone na ekranie monitora. Joystick to urządzenie wykorzystywane do sterowania w grach komputerowych, przeważnie składające się z ruchomego pionowego drążka i kilku przycisków. Termometr zewnętrzny Czujnik dymu Czujnik ruchu

14 Agenda Architektura otwarta komputera PC Urządzenia peryferyjne
Urządzenia wejścia Urządzenia wyjścia Urządzenia wejścia i wyjścia Wydajność komputera

15 Urządzenia wyjścia Monitor Drukarka Słuchawki i głośnik
Służą wyprowadzaniu danych z komputera po ich przetworzeniu w jednostce centralnej Przykłady urządzeń wyjścia Monitor Drukarka Słuchawki i głośnik Urządzenia wyjścia umożliwiają otrzymywanie wyników działań wykonanych przez komputer. Najważniejszym urządzeniem wyjścia jest bezsprzecznie monitor, bez którego trudno wyobrazić sobie normalną pracę z komputerem. Dzięki niemu użytkownik może śledzić postępy w pracy komputera i obserwować wyniki wykonanych już operacji. Inne urządzenia wyjścia to: Drukarka – przenosi wyniki pracy komputera w postaci rysunków lub tekstów na arkusz papieru, folię, bądź inny materiał, na którym możliwe jest drukowanie. Ploter - otrzymujemy rezultaty w postaci rysunku technicznego, Słuchawki i głośniki – dzięki nim możliwe jest słuchanie muzyki i innych dźwięków dostarczanych z karty dźwiękowej.

16 Agenda Architektura otwarta komputera PC Urządzenia peryferyjne
Urządzenia wejścia Urządzenia wyjścia Urządzenia wejścia i wyjścia

17 Urządzenia wejścia i wyjścia
Służą zarówno wprowadzaniu i wyprowadzaniu danych Przykłady komputerowych urządzeń we/wy Modem Urządzenie wielofunkcyjne Karta sieciowa Karta dźwiękowa Są to urządzenia, które zarówno dostarczają informacje do komputera jak i je stamtąd wyprowadzają. Do takich urządzeń zaliczyć można miedzy innymi: Modem - przetwarza dane komputerowe na dźwięki, które zawsze są przesyłane z jednego modemu do drugiego. Karty dźwiękowe, które służą do konwersji dźwięku pochodzącego z płyt CD lub mikrofonów na dane zrozumiałe dla komputera. Umożliwia nagrywanie muzyki, mowy lub innych dźwięków, a także ich odtwarzanie – jest więc również urządzeniem wyjścia. Urządzenia wielofunkcyjne – są to urządzenie łączące w sobie funkcje skanera, drukarki i faksu, przeważnie współpracujące z komputerem, choć równie dobrze może pracować samodzielnie jako kopiarka lub faks.

18 Urządzenia peryferyjne komputera

19 Urządzenia peryferyjne komputera
Wymień urządzenia peryferyjne Twojego komputera przypisując je do odpowiedniej kategorii Urządzenia peryferyjne wejścia wyjścia wejścia/wyjścia slajd

20 Podsumowanie Potrafisz scharakteryzować otwartą architekturę komputerów PC Potrafisz wskazać urządzenia peryferyjne komputera PC Potrafisz określić rolę urządzeń wejścia/wyjścia oraz wskazać ich przykłady w komputerze PC Potrafisz skonfigurować zestaw komputerowy do określonych zastosowań

21 Pytania


Pobierz ppt "Podstawowe elementy zestawu komputerowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google