Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urządzenia sieciowe Topologie sieci Standardy sieci Koniec.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urządzenia sieciowe Topologie sieci Standardy sieci Koniec."— Zapis prezentacji:

1 Urządzenia sieciowe Topologie sieci Standardy sieci Koniec

2 Karta sieciowa Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, Token Ring, FDDI, ArcNet, 100VGAnylan.

3 Koncentrator (Hub) Jest urządzeniem posiadającym wiele portów do przyłączania stacji roboczych przede wszystkim w topologii gwiazdy. Można je traktować jak wieloportowe wzmacniaki, z tym, że nowoczesne koncentratory posiadają obwody regenerujące przesyłane ramki ethernetowe.

4 Przełącznik (switch) switch - Przełącznik (ang. switch) to urządzenie łączące segmenty sieci komputerowej. Przełącznik to urządzenie pracujące w warstwie drugiej modelu OSI, jego zadaniem jest przekazywanie ramek między segmentami. Switch jest urządzeniem, które przrełącza pakiety pomiędzy poszczególnymi portami, a nie przesyła je do wszystkich portów jednocześnie - ta cecha odróżnia go od koncentratora (ang. hub).

5 Router Router (po polsku – ruter, trasownik) – urządzenie sieciowe pracujące w trzeciej warstwie modelu OSI. Służy do łączenia różnych sieci komputerowych (różnych w sensie informatycznym, czyli np. o różnych klasach, maskach itd.), pełni więc rolę węzła komunikacyjnego. Na podstawie informacji zawartych w pakietach TCP/IP jest w stanie przekazać pakiety z dołączonej do siebie sieci źródłowej do docelowej, rozróżniając ją spośród wielu dołączonych do siebie sieci.

6 Magistrala liniowa Sieć typu magistrala liniowa to, układ w którym do pojedynczego kabla głównego podłączone są poszczególne komputery. W sieci tego typu nie jest konieczne instalowanie centralnego komputera (serwera)

7 Topologia gwiazdy Sposób połączenia komputerów w sieci komputerowej, charakteryzujący się tym, że kable sieciowe połączone są w jednym wspólnym punkcie, w którym znajduje się koncentrator lub przełącznik.

8 Topologia pierścienia
Jedna z fizycznych topologii sieci komputerowych. Komputery połączone są za pomocą jednego nośnika informacji w układzie zamkniętym - okablowanie nie ma żadnych zakończeń (tworzy krąg). W ramach jednego pierścienia można stosować różnego rodzaju łącza. Długość jednego odcinka łącza dwupunktowego oraz liczba takich łączy są ograniczone.

9 Ethernet Ethernet - technologia, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Jest najpopularniejszym standardem w sieciach lokalnych.

10 Token ring Token ring – metoda tworzenia sieci LAN opracowana przez firmę IBM w latach 70. Wykorzystuje technikę przekazywania tzw."żetonu", stosowaną również w technologii FDDI. Stacja, która ma wiadomość do nadania, czeka na wolny żeton. Kiedy go otrzyma, zmienia go na żeton zajęty i wysyła go do sieci, a zaraz za nim blok danych zwany ramką. Ramka zawiera część komunikatu (lub cały komunikat), który miała wysłać stacja.


Pobierz ppt "Urządzenia sieciowe Topologie sieci Standardy sieci Koniec."

Podobne prezentacje


Reklamy Google