Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GWIAZDOZBIORY NIEBA ZIMOWEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GWIAZDOZBIORY NIEBA ZIMOWEGO"— Zapis prezentacji:

1 GWIAZDOZBIORY NIEBA ZIMOWEGO

2 Spis gwiazdozbiorów zimowych:
-Orion -Wielki Pies -Mały Pies -Bliźnięta -Woźnica -Byk

3 ORION- NIEBIESKI MYŚLIWY
Konstelacja jest bardzo widoczna na niebie ze względu na kilka bardzo jasnych gwiazd, najjaśniejszą jest Betelgeza. Ten gwiazdozbiór jest widoczny na niebie od połowy listopada na wschodzie do końca stycznia na południu. W Polsce jest on również widoczny latem, tuż przed wschodem słońca.

4 Oriona najłatwiej znaleźć na niebie znajdując najpierw tzw
Oriona najłatwiej znaleźć na niebie znajdując najpierw tzw. Pas Oriona, składający się z 3 gwiazd ułożonych w lini prostej. MGŁAWICA W ORIONIE

5 GWIAZDY W ORIONIE

6 Tuż przy mieczu Oriona na południe od Pasa Oriona znajduje się Mgławica Oriona M 42 i M 43. Ma średnicę ok 30 lat świetlnych i jest najbliższym nam obszarem gwiazdotwórczym.

7 WIELKI PIES Najjaśniejszą gwiazdą na niebie jest gwiazda Syriusz, należąca do gwiazdozbioru Wielkiego Psa. Bardzo łatwo ją odnaleźć, kierunek ku niej wskazują gwiazdy z Pasu Oriona.

8 WIELKI PIES Najjaśniejszą gwiazdą na niebie jest gwiazda Syriusz, należąca do gwiazdozbioru Wielkiego Psa. Bardzo łatwo ją odnaleźć, kierunek ku niej wskazują gwiazdy z Pasu Oriona.

9

10 MAŁY PIES Mały gwiazdzbiór usytuowany w pobliżu równika niebieskiego. Najjaśniejszą gwiazdą tej konstelacji jest Procjon. Odnajdziemy go poniżej gwiazdozbiorów Bliźniąt i Raka.

11 TRÓJKĄT ZIMOWY Syriusz razem z Betelgezą z Oriona oraz Procjonem z Małego Psa tworzy Trójkąt Zimowy. BETELGEZA PROCJON SYRIUSZ

12 BLIŹNIĘTA Jest to jeden z 12 gwiazdozbiorów zodiakalnych. Dwie największe gwiazdy to Polluks i Kastor. Do nich prowadzi przedłużenie linii przechodzącej przez lewą górną gwiazdę (Megrez) i prawą dolną gwiazdę (Merak) czworokąta tworzącego Wielki Wóz.

13

14 WOŹNICA Woźnica należy do rozległych gwiazdozbiorów w Drodze Mlecznej. Północna część konstelacji u nas nigdy nie zachodzi. Trzy gwiazdy z tej konstelacji znane są jako Koźlęta. Gwiazdozbiór zidentyfikujemy na podstawie wyraźnej figury przypominającej podkowę, utworzonej przez jasne gwiazdy i znajdujące się pomiędzy Bliźniętami i Perseuszem.

15

16 BYK Byk jest gwiazdozbiorem pasa zodiakalnego na niebie północnym. Słońce przechodzi przez ten gwiazdozbiór od połowy maja do połowy czerwca. Na ekliptyce leży on pomiędzy Bliźniętami a Baranem. Konstelację Byka znajdziemy przedłużając linię łączącą gwiazdozbiory Kasjopei i Perseusza.

17

18

19 ŹRÓDŁA: www.astrojasiu.pl
Stellarium


Pobierz ppt "GWIAZDOZBIORY NIEBA ZIMOWEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google