Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chińska Republika Ludowa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chińska Republika Ludowa"— Zapis prezentacji:

1 Chińska Republika Ludowa

2 Chiny – jedna z najstarszych cywilizacji świata, szczycące się liczącą 5000 lat ciągłości historią. Państwo Środka, ojczyzna Konfucjusza i taoizmu, kraj pochodzenia prochu i koncepcji yin oraz yang. Miliard trzysta milionów ludzi tworzy kraj, który świadom wielkiej przeszłości zapatrzony jest w swą teraźniejszość i zmienia się jak mało miejsc na świecie. Wsparte o Wielki Mur od północy oraz ciepłe morza i Himalaje na południu niezwykłe Chiny oczekują na kolejnych odkrywców.

3 Położenie i warunki naturalne Chin
Na terenie środkowej i wschodniej Azji, oblane wodami trzech mórz, leży najludniejsze państwo świata – Chiny. Wschodnią część kraju stanowią głównie tereny nizinne i niewysokie góry, na zachodzie królują wyżyny, niedostępne szczyty górskie i głębokie kotliny, północne obszary zajmują zaś obrzeża pustyni Gobi. Do najważniejszych rzek Chin należą Huang He i Jangcy. W południowo-zachodniej części kraju znajduje się najwyżej położony region świata – Wyżyna Tybetańska, którą otaczają góry: Himalaje i Karakorum.

4 Klimat Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej oraz umiarkowanej. Rozróżnia się tutaj cztery pory roku. Ponieważ Chiny rozciągają się na obszarze równym obszarowi Europy, pomiędzy północą a południem Chin występują duże różnice temperatur, średnio 10°C. Podobne różnice występują pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Chin. Na wiosnę, pomiędzy marcem a majem, średnia temperatura w Chinach wynosi od 10 do 22°C. W lato, od czerwca do sierpnia, średnia temperatura wynosi ponad 30°C. Jesienią temperatura wynosi pomiędzy 10 a 22°C, ale często przekracza tą temperaturę. Południowo-wschodnia i wschodnia część kraju ma klimat monsunowy z porą deszczową i suchą. Wyżyna Tybetańska ma klimat chłodny i suchy ze względu na duże wzniesienie nad poziomem morza. Pora deszczowa na całym obszarze Chin występuje w lecie, z największymi opadami w lipcu i sierpniu. W lecie i jesienią do wybrzeży południowo-wschodnich docierają tajfuny z ulewnymi deszczami. Na suchych obszarach zachodu często występują burze pyłowe.  

5 Podział administracyjny
Chiny pod względem administracyjnym dzielą się na 33 jednostki, w tym  dwadzieścia dwie prowincje, pięć okręgów autonomicznych i cztery miasta wydzielone oraz dwa specjalne regiony administracyjne. Do najludniejszych prowincji Chin należą Syczuan, Henan, Guangdong i Jiangsu. Miasta wydzielone to wielkie metropolie. Są to Pekin, Tianjin, Szanghaj. Ponadto istnieją 2 specjalne regiony administracyjne Chin: Hongkong i Macao.

6 Ludność Ludność Chin liczy już ponad 1,3 miliarda ludzi, co stanowi około 22% ludności na świecie. W Chinach żyje 56 grup etnicznych, z czego 92% ludności zamieszkującej Chiny stanowi narodowość Han. Znaczniejsze mniejszości etniczne w Chinach to Mongołowie, Tajowie, Ujgurzy, Tybetańczycy oraz przedstawiciele muzułmańskiej mniejszości Hui. W najbarwniejszej pod względem etnicznym prowincji Yunnan występuje około dwudziestu mniejszości, w tym wyznający matriarchat przedstawiciele ludu Naxi.

7 Religie W Chinach występuje wiele religii oraz prądów filozoficzno-społecznych o pewnych cechach religii, z których najważniejsze to przybyły z Indii buddyzm oraz wywodzące się z samych Chin taoizm i konfucjanizm. Współcześnie popularnymi religiami są również chrześcijaństwo oraz islam. Powszechnie zakorzenionym w chińskiej tradycji po dziś dzień pozostaje kult przodków. Na obszarze Tybetu buddyzm przeniknął elementami lokalnej religii bon zyskując miano lamaizmu.

8 Chiny - przyroda Egzotyczna i baśniowa przyroda Chin, od wieków zachwyca przybywających tu turystów. Kilkaset parków narodowych i rezerwatów przyrody chroni tutejszą florę i faunę. Kraj pokrywają tajgi, lasy mieszane i zwrotnikowe, drzewa zimozielone, tungowce, wawrzyny i bambusy, a także stepy i skąpa roślinność wysokogórska. Wśród tutejszej flory zachowało się wiele reliktów, m.in. miłorzęby i metasekwoje. Rozległe obszary państwa porastają także pola ryżowe i inne rośliny uprawne. To właśnie z Chin wywodzi się herbata, brzoskwinie, pomarańcze i soja. Wśród zwierząt zamieszkujących różne regiony klimatyczne kraju, do gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem należy panda wielka i tygrys chiński.

9 Chińskie ogrody

10 Panda

11 Tygrys chiński

12 Cywilizacja Chiny to także jeden z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej oraz historycznej, a także naukowej. Po zakończeniu rewolucji kulturalnej chińska kultura stopniowo się odradza, chociaż zdaniem krytyków szkody wyrządzone za rządów Mao Zedonga są zbyt wielkie, aby możliwe było jej pełne odrodzenie. Bezprecedensowe w dzisiejszych Chinach jest również obecne otwarcie tego kraju na świat i jego szybka okcydentalizacja.

13 Najciekawsze miejsca Do najchętniej odwiedzanych miast, należą te najbogatsze w zabytki: Pekin Szanghaj - położony w delcie Jangcy duży port śródlądowy Nankin najważniejsze miasto czasów dynastii Ming Hangzhou z Muzeum Herbaty Hongkong światowe centrum biznesu gdzie szklane nowoczesne wieżowce ulokowane są według tradycyjnych zasad feng shui. Niesamowitym klimat panuje w Makao, które znane jest jako stolica hazardu i wspaniałe centrum kultury. Aby poczuć się jak w chińskiej baśni, wystarczy odwiedzić średniowieczne miasteczko Lijang ze wspaniałym Parkiem Stawu Czarnego Smoka, pełnym mostków i pawilonów zawieszonych ponad taflą wody. Podobnie krajobrazy regionu Gulin, z jego fantastycznie ukształtowanymi wapiennymi skałami, zielonymi łąkami i meandrami rzeki Li,

14 Park stawu Czarnego Smoka

15 Pekin zakazane miasto Hotele w Pekinie Widok lotu ptaka Ulice Pekinu

16 Szanghaj Stadion w Szanghaju Stare Miasto metropolia apartamentowce

17 Nankin pałac letni Ogród botaniczny

18 Hangzhou Plantacja herbaty centrum Widok na muzeum herbaty

19 Wielki Mur Chiński Najbardziej znanym symbolem kraju jest kamienna pamiątka dawnej potęgi chińskich cesarzy – Wielki Mur Chiński, ciągnący się przez góry i doliny na długości ok km. Swój początek ma nad Morzem Żółtym w miejscowości Szanhajkuan, a kończy się w Jiayuguan na zachodzie Chin. Wiele więźniów było zmuszanych do jego budowy. Aktualnie mur w wielu miejscach się urywa. W okolicy Pekinu jego konstrukcja jest wyższa i szersza, natomiast na zachodzie jest on bardziej skromny. Na całej długości jest ok wież, które znajdują się w odległości co metrów. Mur chronił głównie przed atakami Mongołów.

20 Wielki Mur Chiński Wielki Mur Chiński Widok z kosmosu

21 Gospodarka Chin jest najdynamiczniej rozwijającą się na świecie.
Przyszłość Chin Gospodarka Chin jest najdynamiczniej rozwijającą się na świecie. Z najnowszych prognoz wynika, że do roku 2030 Chiny staną się światową potęgą gospodarczą Tak dynamiczny rozwój jest efektem stworzenia korzystnych warunków dla inwestycji zagranicznych i transferu nowych technologii. Do tych warunków można zaliczyć: niskie koszty pracy, zakaz strajków dla pracowników, niskie podatki, brak ograniczeń w ochronie środowiska i obietnica dostępu do ogromnego rynku zbytu. Według socjologów, ważnym czynnikiem jest także tradycyjny szacunek wobec przedsiębiorczości i kult pracy, który w XX wieku przyczynił się do sukcesu krajów zaliczanych do chińskiego kręgu kulturowego, tj. jak Japonia, Korea Południowa, Singapur czy Tajwan.

22 KONIEC


Pobierz ppt "Chińska Republika Ludowa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google