Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chiny najludniejsze państwo świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chiny najludniejsze państwo świata"— Zapis prezentacji:

1 Chiny najludniejsze państwo świata

2 Położenie geograficzne i państwa sąsiadujące

3 ChRL graniczy z następującymi państwami:
Państwa sąsiadujące ChRL graniczy z następującymi państwami: Afganistan, Bhutan, Birma, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Korea Północna, Laos, Mongolia, Nepal, Pakistan, Rosja, Tadżykistan, Wietnam

4 Flaga Chińskiej Republiki Ludowej

5 Godło

6 Podstawowe informacje
Powierzchnia   km² 3 miejsce na świecie  (2010r.)   Ludność  • gęstość zaludnienia 140,4 osób/km² Stolica Pekin

7 Ukształtowanie powierzchni
Większą część Chin stanowią wyżyny i góry. Niziny zajmują tylko 10% powierzchni kraju, przy czym duża ich część przypada na stepy i pustynie na północy kraju. W północno-wschodniej części kraju leży rozległa Nizina Mandżurska (pow. 350 tys. km²) otoczona górami. Na zachód od niziny ciągnie się Wielki Chingan (wysokość do 2029 m n.p.m.), na północ Mały Chingan i na wschód Góry Wschodniomandżurskie. Wschodnią część Chin zajmują aluwialne równiny. Nizina Chińska o powierzchni 300 tys. km² leży w dolnym biegu Huang He i dorzeczu Huai He. Znajdują się tam również niziny środkowego i dolnego biegu Jangcy z dużą liczbą jezior. W południowo-wschodniej części Chin leżą silnie zerodowane Góry Południowochińskie z wysokościami do 2120 m n.p.m.

8 Największe krainy geograficzne Himalaje Nizina Chińska Wyżyna Tybetu

9 Himalaje Łańcuch Himalajów leży w południowej Azji, ma ponad 2,5 tys. km długości i około 250 km szerokości.

10 Najwyższy szczyt Mount Everest 8848 m n.p.m

11 Ośmiotysięczniki Mount Everest - 8850 m n.p.m. K2 - 8611 m n.p.m.
Kanczendzonga m n.p.m. Lhotse m n.p.m. Makalu m n.p.m. Cho Oyu m n.p.m. Dhaulagiri m n.p.m. Manaslu m n.p.m. Nanga Parbat m n.p.m. Annapurna I m n.p.m. Gasherbrum I m n.p.m. Broad Peak m n.p.m. Gasherbrum II m n.p.m. Shisha Pangma m n.p.m.

12 Nizina Chińska Nizina Chińska została uformowana w dużym stopniu wskutek działalności akumulacyjnej rzeki Huang He, zmieniającej wielokrotnie kierunek swojego biegu. Oprócz osadów aluwialnych w wielu miejscach znajdują się warstwy nawianego lessu. Występuje gęsta sieć rzeczna. Wzdłuż rzek ciągną się miejscami rozległe rozlewiska o zmiennym zasięgu, zależnym od pory roku. Specyficzne warunki wodne i glebowe Niziny Chińskiej wiążą się z trwającą od tysięcy lat działalnością człowieka. Rzeki płyną w obwałowaniach, często powyżej poziomu otaczającej niziny; konsekwencją są częste powodzie i znane zmiany koryta Huang He. Trwająca od tysiącleci uprawa ryżu na ziemiach sztucznie nawadnianych powoduje zmiany w składzie chemicznym gleby.

13 Nizina Chińska W niektórych rejonach północnej części niziny, o suchszym klimacie, nieumiejętne nawadnianie spowodowało ujemne gospodarczo następstwa w postaci zasolenia gleb. Dominują urodzajne gleby aluwialne, które powstały z materiału naniesionego przez rzeki. Las zachował się tylko sporadycznie, przede wszystkim w rezerwatach. Nizina Chińska, będąca jednym z najstarszych ośrodków osadnictwa rolniczego w Azji, charakteryzuje się dużą gęstością zaludnienia. Żyzne gleby aluwialne stały się podstawą intensywnego rozwoju rolnictwa na tym obszarze. Na Nizinie Chińskiej uprawia się pszenicę, herbatę, proso, sorgo, ryż, orzeszki ziemne, tytoń, kukurydzę, bawełnę i soję.

14 Żółta rzeka- Huang he

15 Żółta rzeka- Huang he

16 Wyżyna Tybetańska

17 Wyżyna Tybetańska

18 Mur Chiński

19 Największe miasta Chin Pekin

20 Największe miasta Chin Hongkong

21 Największe miasta Chin Szanghaj

22 Ciekawostki Txxxx - szybki, klimatyzowany pociąg o najwyższym standardzie, mający pierwszeństwo na mijankach przed każdym innym pociągiem, TV i DVD jest standardem

23 Ciekawostki techniczne

24 Cesarskie Chiny

25 Cesarskie Chiny

26 Dziękuję za uwagę Nauczyciel Małgorzata Chwalba


Pobierz ppt "Chiny najludniejsze państwo świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google