Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykład 3 Prof. dr hab. Jerzy Chłopecki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykład 3 Prof. dr hab. Jerzy Chłopecki"— Zapis prezentacji:

1 Wykład 3 Prof. dr hab. Jerzy Chłopecki
Rewolucja druku Wykład 3 Prof. dr hab. Jerzy Chłopecki

2 Luter

3 Reformacja jako skutek rewolucji w komunikacji
Ręcznie przepisywana z 1407 r XIV w Biblia Gutenberga – 1455 r.

4 konsekwencje Demokratyzacja dostępu do źródeł wiedzy;
Podważenie oligarchicznego monopolu na wiedzę; Stymulacja rozwoju języków narodowych; Oderwanie od wspólnoty, włączenie w szerszy krąg wyznawców wspólnej idei; Powstanie publiczności.

5 Narodziny publiczności

6 Jan Jakub Rousseau Pieniądze, które mamy są narzędziem wolności. Pieniądze, za którymi się uganiamy – narzędziem niewoli. Muśnięcie sukni kobiety czystej daje radość żywszą niż posiadanie kobiety łatwej. Tylko miłość potrafi zatrzymać czas. Kobieta wybaczy wszystko poza tym, że nie wzbudziła pożądania. Rodziny uszlachetnia się przez uprawę, ludzi przez wychowanie. Obelgi – to argumenty tych, którzy nie mają argumentów. Jeśli nie potrafimy zapobiec pożarciu nas przez wrogów, postarajmy się przynajmniej, by nie mogli nas strawić.

7 Francois Marie Arouet Strzeż mnie Boże od przyjaciół, a od nieprzyjaciół obronię się sam. Nie zgadzam się z tobą, ale zawsze będę bronił twego prawa do posiadania własnego zdania. W niebie będziemy się dziwić trzem rzeczom: nad tymi, których tu nie ma; nad tymi, którzy tu są; nad nami samymi, w jaki sposób się tu znaleźliśmy. Lekarze zapisują lekarstwa, o których niewiele wiedzą, na choroby, o których wiedzą jeszcze mniej, ludziom, o których nie wiedzą nic. Nie ma znaczenia z kim się ożenisz – nazajutrz i tak stwierdzisz, że to ktoś zupełnie inny. To, co jest prawdą w jednej epoce, staje się błędem w innej.

8 Informacja i rynek Złoto Banknoty
Karty kredytowe i transfery elektroniczne Hieroglify Alfabet i druk Komputery

9 Oralność w piśmienności
ORTOEPISEN Siedzą ludzie schowanimo Knąc sobie plecy palt PRĘD…! Lu…! nie wytrzymajcie – wyżymajcie plecy z palt szkoda was mokniecie`a Miron Białoszewski


Pobierz ppt "Wykład 3 Prof. dr hab. Jerzy Chłopecki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google