Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TECHNIKI AUTOPREZENTACJI I WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TECHNIKI AUTOPREZENTACJI I WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH"— Zapis prezentacji:

1 TECHNIKI AUTOPREZENTACJI I WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH
Wykład VIII: WYSTĄPIENIA PUBLICZNE. Sedno

2 S. Jobs struktura przemówienia to 3 części, które mają wyraźny początek i koniec wyraźne nakreślenie struktury na początku przemówienia oraz wyraźne akcentowanie podziału prawdziwe fakty jako przykłady nadane przez autora chwytliwe tytuły poszczególnych części truistyczne, jednozdaniowe podsumowania każdej części duża dawka auto-humoru trafne podsumowanie dopasowane do okoliczności piękna wymowa

3 Sztuka przemawiania Retoryka: sztuka wymowy, służąca przekonywaniu;
Erystyka: sztuka prowadzenia sporów, przekonywaniu do swoich racji publiczności.

4 Retoryka – przygotowanie mowy
wybór celu i przedmiotu mowy, dobór argumentów racjonalnych i emocjonalnych, kompozycja mowy, dobór odpowiednich środków językowych, wybór tropów i figur retorycznych, opanowanie pamięciowe mowy, prezentacja mowy.

5 Toposy Powszechne schematy argumentacji
Ustalone ujęcia pewnych tematów Stałe momenty gry Sposoby wypełnienia pewnych fragmentów wypowiedzi Jest to repertuar wątków i schematów, które są chwytalne, wspólne dla wszystkich (np. topos matki)

6 Przykłady toposów Alegoria: wąż alegoria szatana, lis – spryt, chciwość, sowa - ………; Metafora: starość jest wieczorem życia, czas to pieniądz; Sentencje: Gloria victis- chwała zwyciężonym, Homo homini lupus est- człowiek człowiekowi wilkiem; Zestawienia topiczne (np. nowe i stare)

7 Rodzaje toposów Zewnętrzne (nie są zawarte w samej wypowiedzi, ale są odniesieniami do innej wypowiedzi) powołanie się na czyjeś świadectwo powołanie się na autorytet przywołanie przykładów cytaty

8 Rodzaje toposów Wewnętrzne: definiowanie wyliczanie
pokazywanie związków przyczynowo-skutkowych okoliczności – podkreślanie szczególności czasu i miejsca

9 Techniki przyciągania uwagi
działania szokujące sensacja, dowcip diady – zestawienie 2 rzeczy zestawienie rzeczy znanych i nieznanych wyrazistość i obrazowość konkret, nazwy, liczby bezpośrednie odniesienie do słuchacza

10 Chwyty erystyczne (wybrane)
Uogólnianie Taktyka pytań Doprowadzenie przeciwnika do złości Teza i antyteza (jest Pan za czy przeciw?) Zmiana tematu Pokazanie konsekwencji Przykład przeciwieństwa (jednostkowy, konkretny) Retorsja argumentu (pozwolenie na broń: bo strzelają, czy dlatego, że strzelają) Odwołanie do autorytetu

11 Sposoby 1. Przygotuj materiał, lecz nie ucz się go na pamięć.
2. Pozbądź się tremy. 3. Jeśli masz możliwość, to przyjdź do miejsca Twojego wystąpienia znacznie wcześniej. 4. Gdy masz zaraz wyjść na scenę, oczyść swój umysł. 5. Zadbaj o swoją postawę. 6. Pamiętaj o mimice. 7. Używaj swojego głosu na różne sposoby. 8. Patrz w oczy uczestników wystąpienia.

12 Sposoby c.d. 9. Dopasuj się do publiczności. 10. Daj im motywację.
11. Odwołuj się do swoich doświadczeń. 12. Opowiadaj historie. 13. Starannie więc dobieraj sugestie, których używasz. 14. Cały czas rozwijaj swoje umiejętności publicznego występowania. 15. Poproś o feedback, czyli informację zwrotną. Źródło:

13 Używanie liczb w prezentacji
1. Opowiedz co konkretnie znaczą te liczby dla słuchaczy. „[liczba] co oznacza że [obrazowy przykład]” „[liczba] czyli [obrazowy przykład]” 2. Dobrze przemyśl, czy chcesz podać liczbę dokładną czy zaokrągloną. 47,5% czy blisko połowa, co drugi? 3. Mów tylko to, co niezbędne

14 Mów prosto i w języku odbiorcy
"W tych obszarach tematycznych realizujemy pakiety certyfikowanych narzędzi"? "Specyfiką szkolenia jest obniżona strukturalizacja"? "Operacyjno-taktyczny monitoring efektywności i skuteczności aktywnych działań marketingowych i sprzedażowych"? "Stosujemy sprawdzone i opatentowane metody" "Na zajęciach panuje luźna atmosfera - możesz zadać każde pytanie i otrzymasz odpowiedź" "Ciągle sprawdzamy skuteczność naszych działań"

15 Nerwy

16 Objawy stresu Trzęsą nam się ręce, głos nam drży i nie wiemy, co zrobić z rękami, nogami, notatkami, slajdami. Mamy przyspieszone tętno, zasycha nam w ustach, oddech staje się płytki i przyspieszony. Czujemy potrzebę schronienia się przed wzrokiem zebranych ludzi, stawiamy więc barierę pomiędzy sobą a widownią, krzyżując ręce na piersi lub garbiąc się.

17 Próbując schować się przed słuchaczami stajemy za pulpitem lub mównicą, chowamy się za notatkami, zaciskamy ręce. Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby uniknąć patrzenia na widownię: kierujemy wzrok na podłogę, na sufit, na ekran lub jakikolwiek mebel, który nam nie zagraża.

18 Kilka kroków aby zapanować nad nerwami

19 * Co najgorszego może ci się przytrafić:
Źle wypadnę * Rada: Rób próby tak długo, aż będziesz wiedział, że potrafisz zrobić względnie dobrą prezentację

20 * Co najgorszego może ci się przytrafić:
Zgubię się w trakcie mówienia i zapomnę, co miałem powiedzieć. * Rada: Przygotuj porządne fiszki i notatki.

21 * Co najgorszego może ci się przytrafić:
Słuchacze będą wrogo nastawieni. * Rada: Okaż im, że rozumiesz ich obawy. Zdaj sobie sprawę, że ich wrogość nie jest skierowana przeciwko tobie osobiście.

22 * Co najgorszego może ci się przytrafić:
Słuchacze będą wiedzieli na ten temat więcej niż ja. * Rada: Uświadom sobie: oni przyszli na tę prezentację, żeby usłyszeć twoją interpretację faktów.

23 * Co najgorszego może ci się przytrafić: Ludzie będą cię oceniać.
* Rada: Nie bardziej niż ty ich.

24 * Co najgorszego może ci się przytrafić:
Okażę się nie dość przygotowany. * Rada: Ależ przeciwnie: pomyśl o wszystkich tych próbach, ćwiczeniach, przygotowaniach, które masz za sobą 

25 * Co najgorszego może ci się przytrafić: Aparatura się zepsuje.
* Rada: Sprawdź aparaturę, zanim rozpoczniesz zajęcia. Wydrukuj sobie notatki.

26 * Co najgorszego może ci się przytrafić: Głos będzie mi się trząsł.
* Rada: Zrób kilka wolnych i głębokich wdechów oraz wydechów. Napij się łyk wody.

27 * Co najgorszego może ci się przytrafić:
Będę się czuł wystawiony na publiczną krytykę. * Rada: Posadź na widoku kogoś znajomego i poproś go, by pomagał ci uśmiechem i potakiwaniem głową

28 * Co najgorszego może ci się przytrafić: Nie będą mieli żadnych pytań.
* Rada: Powiedz znajomemu, o co ma cię spytać, gdy przyjdzie czas pytań i odpowiedzi.

29 * Co najgorszego może ci się przytrafić:
Będę się przez cały czas denerwować. * Rada: Na pewno nie będziesz. Zdenerwowanie zazwyczaj mija po jakichś pięciu minutach.

30 Ćwiczenia fizyczne Przed samą prezentacją znajdź chwilkę na wzięcie kilku głębokich oddechów i rozluźnienie mięśni ramion. Puść zimną wodę na wierzch dłoni i nadgarstki, by się ostudzić. Ziewnij i przeciągaj się, potem poruszaj szczęką, skurcz twarz i rozluźnij mięśnie Wydmuchaj powietrze wargami tak, jak robią to konie. Pomożecie to uniknąć uczucia zesztywnienia i zamrożenia.

31 Połóż odrobinę bezbarwnej szminki od wewnętrznej strony warg i przygryź lekko język, by zapobiec uczuciu wysychania ust. Potrząśnij energicznie rękami i ramionami. Już w sali prezentacyjnej, czekając na swoją kolejkę, siedź prostowany. Nie garb się, bo to hamuje oddech, powodując, że staje się on bardzo płytki.

32


Pobierz ppt "TECHNIKI AUTOPREZENTACJI I WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google