Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skuteczne wychowanie. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skuteczne wychowanie. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny,"— Zapis prezentacji:

1 Skuteczne wychowanie. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny, praca ta często staje się niezwykle skomplikowana, wymagająca i frustrująca. Elizabeth Pantley

2 Samo słowo „dyscyplina” wielu rodzicom kojarzy się z surowymi karami i płaczącym dzieckiem.
Dyscyplina nie polega na karaniu i nie musi skutkować płaczem.

3 Dyscyplina bez płaczu oznacza skuteczne wychowanie poprzez unikanie łez i złości.
Kiedy dziecko nas nie słucha i płacze nauka nie przynosi żadnych efektów.

4 Zosia maluje farbami jajka dla babci, a wokół jest wielki bałagan…

5 Co mama Zosi zrobiła źle:
Mama próbowała wywrzeć na Zosię nacisk za pomocą wielu próśb i pytań zaczynających się od słowa „dlaczego” W ten sposób nie osiągnęła żadnego efektu, ponieważ sprowokowała Zosię do bezsensownych odpowiedzi typu: „Bo nie” i niekończącej się dyskusji. Mama w żadnym wypadku nie powinna sprzątać za Zosię.

6 Jak powinna postąpić mama:
Mama powinna wyrażać się jasno i dać Zosi jednoznaczny komunikat czego od niej chce: „Zosiu posprzątaj teraz swoje rzeczy odkurzę twój pokój” Jeśli Zosia nie zareaguje: „W takim razie nie odkurzę twojego pokoju i będziesz musiała zrobić to sama zanim wyjdziesz na lekcję angielskiego” Mama powinna mówić krótko, konkretnie i stanowczo żądać wykonania polecenia.

7 Czteroletni Kacper z zapałem naprawia swoje auto plastikowym śrubokrętem, który dostał od dziadka…

8 Co mama zrobiła źle: zajęła się pracą w kuchni i zapomniała o swojej groźbie, mimo, że Paweł jeszcze dłuższą chwilę drażnił się z bratem. Jeśli rodzice ciągle tylko grożą podjęciem określonych działań, ale ich potem nie realizują to dzieci wykorzystują ten brak konsekwencji i nie stosują się do ich poleceń.

9 Jak należało postąpić:
Należało wprowadzić swoją groźbę w czyn i nie pozwolić na wyjście Pawła do kolegów. Rodzice: zanim wydacie jakieś zakazy zastanówcie się dobrze, czy będziecie w stanie konsekwentnie je zrealizować. W przeciwnym razie tracicie autorytet.

10 Marcin organizuje w ogrodzie mamy mecz piłki nożnej…

11 Co mama zrobiła źle: Wpadła w furię i uderzyła Marcina! Kary fizyczne jako środek wychowawczy są niedopuszczalne!!!

12 Jak należało postąpić:
Powstrzymać chwilowo falę gniewu, wziąć głęboki oddech i dopiero potem zareagować. Nie karać w silnym wzburzeniu! Przeprowadzić z dzieckiem wyjaśniającą, rzeczową rozmowę. Powiedzieć mu, że zniszczenie ogródka sprawiło mamie wielką przykrość.

13 Bądź konsekwentny. Nie rzucaj słów na wiatr i nie zmieniaj zdania.
Rozmawiaj z dzieckiem rzeczowo i stanowczo egzekwuj wykonanie polecenia. Jasno formułuj swoje oczekiwania. Nie podnoś głosu i nie krzycz na dziecko. Nigdy nie używaj obraźliwych zwrotów typu: ” Zejdź mi z oczu-nie cierpię Cię!” W żadnym razie nie stosuj kar fizycznych! Dostrzegaj wszelkie pozytywne zachowania swojego dziecka i nagradzaj je!

14 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Skuteczne wychowanie. Wychowanie dzieci może być najwspanialszą i najbardziej satysfakcjonującą pracą w naszym życiu. Jednak kiedy przychodzi do dyscypliny,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google