Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch fali autorzy: Magda i Marta Pysznik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch fali autorzy: Magda i Marta Pysznik"— Zapis prezentacji:

1 Ruch fali autorzy: Magda i Marta Pysznik
Opiekun : E. Bielińska, nauczyciel fizyki Publiczne Gimnazjum w Nowej Karczmie

2 Fala to rozchodzenie się w przestrzeni zaburzenia stanu ośrodka materialnego, czyli rozchodzenie się wszelkiego rodzaju drgań.

3 W procesie rozchodzenia się fali zasadnicze znaczenie ma proces przekształcania potencjalnej energii mechanicznej (energii ciśnienia bądź naprężenia) w energię kinetyczną. Jeżeli po odkształceniu/sprężeniu ośrodek znaczną część energii potencjalnej przekształci ponownie w energię kinetyczną, to fala mechaniczna może rozchodzić się na znaczne odległości.

4 Wielkości fizyczne opisujące falę
Długość fali Długością fali nazywamy odległość jaką przebywa fala w czasie jednego okresu. Kiedy nadchodzi fala o określonej częstotliwości, jej grzbiety znajdują się w równych odległościach od siebie. Odległość związana z jednym pełnym drganiem to długość fali. Fale o wyższej częstotliwości mają mniejszą długość fali. Fale o niższej częstotliwości mają większą długość fali.

5 Wielkości fizyczne opisujące falę
Długość fali oznacza się grecką literą lamba (λ). Długość ta zależy od częstotliwości fali f i prędkości fali V. Zależność pomiędzy tymi wielkościami jest następująca:

6 Wielkości fizyczne opisujące falę
Amplituda fali Jest to maksymalne wychylenie cząstki z położenia równowagi. Amplituda fali to wysokość grzbietu lub głębokość doliny fali. Większa amplituda oznacza, że fala niesie więcej energii. Amplitudę zwykle oznaczamy dużą literą A, lub też poprzez zapis ymax .

7 Wielkości fizyczne opisujące falę

8 Wielkości fizyczne opisujące falę
Częstotliwość fali Częstotliwość fali mówi o szybkości rozchodzenia się grzbietów fali. Jest to liczba pełnych drgań fali, od grzbietu do grzbietu, na jedną sekundę. Częstotliwość mierzymy w hercach (f=[Hz]=[1/s]). Jeden herc to jedno pełne drganie na sekundę. Dla przykładu fale radiowe UKF rozchodzą się z częstotliwością około 100 milionów herców. Nazwa tej jednostki pochodzi od nazwiska niemieckiego fizyka Heinricha Hertza.

9 Wielkości fizyczne opisujące falę
Załamanie fali Fala zmienia prędkość rozchodzenia się wchodząc do ośrodka o innej gęstości.

10 Załamanie się fali

11 Film pokazuje sposób rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w ośrodku

12 Heinrich Hertz ( )

13 Heinrich Hertz ( ) Urodził się w Hamburgu w 1857 roku. Heinrich był w szkole jednym z najlepszych uczniów. Wykazywał zdolności nie tylko do matematyki i fizyki, ale także do przedmiotów humanistycznych. Hertz lubił pracować w szkolnych warsztatach, zwłaszcza przy maszynach do obróbki metalu i drewna. Studiował na uniwersytecie w Berlinie fizykę pod kierunkiem wybitnego uczonego, Hermanna Helmholtza


Pobierz ppt "Ruch fali autorzy: Magda i Marta Pysznik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google