Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI"— Zapis prezentacji:

1 GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI

2 Grzybica stóp charakteruzuje się zmianami rumieniowo-złuszczającym naskórka wywołanymi przez grzyby - dermatofity .

3 O grzybicy paznokci świadczą liczne zgrubienia, przebarwienia, łamliwość, nadmierne rogowacenie i pobruzdowanie płytek paznokci.

4 Jak dochodzi do zakażenia?
łaźnie, sauny, prysznice hotelowe, internaty, sanatoria, baseny obuwie wykonane z tworzywa sztucznego skarpety lub obuwie osoby chorej liczne otarcia naskórka nadmierna potliwość stóp

5 Objawy: świąd złuszczanie naskórka maceracja naskórka
wykwity pęcherzykowe początkowo zajęcie przestrzeni międzypalcowych może również obejmować podeszwę i sklepienie stopy

6 Rodzaje grzybicy: Odmiana międzypalcowa: charakter wyprzeniowy zmian, czasem ze znaczną maceracją naskórka; zajęte przestrzenie miedzy palcowe IV-V i III-IV (początkowo). Odmiana potnicowa: liczne pęcherzyki, czasem zlewne ogniska wysiękowe. Odmiana złuszczająca: ogniska hiperkeratotyczne z licznymi popękaniami;

7

8

9

10 Pamiętaj – wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania!!!!!!!!!!
Leczenie grzybicy: W zależności od rozległości i zaawansowania zmian skórnych, a także od tego, czy są zaatakowane także płytki paznokciowe, stosuje się tylko leczenie zewnętrzne lub łączy się je z leczeniem doustnym. Decyzja o doborze kuracji należy do dermatologa. Pamiętaj – wizyta u dermatologa nie wymaga skierowania!!!!!!!!!!

11 Daktarin maść undecylenowa Nizoral Moraz Acifungin Betadine
Dostępne są także preparaty bez recepty: Daktarin maść undecylenowa Nizoral Moraz W aptece można także dostać 1 opakowanie niektórych leków, które zwykle są na receptę: Acifungin Betadine Polfungicyd

12 Leczenie grzybicy stóp powinno trwać odpowiednio długo, często jeszcze co najmniej przez 2 tygodnie od ustąpienia objawów choroby.

13 Ponadto po leczeniu należy zakładać nowe skarpetki, rajstopy, a najlepiej i obuwie. Buty można próbować także odkażać 10% roztworem formaliny. W tym celu nasączamy płynem tampony z waty, wsadzamy je do butów, a te z kolei umieszczamy w worku foliowym i szczelnie zawiązujemy na 48 godzin

14 NIE LECZYSZ SIĘ – NARAŻASZ INNYCH !!!!!

15 Lepiej zapobiegać niż leczyć!!!!!!!!!

16 W profilaktyce antygrzybiczej jak przysłowiowego ognia unikaj chodzenia boso po wspólnych łazienkach, czy w szatniach przed zajęciami. Zawsze zakładaj klapki czy inne dostępne obuwie (własne), które chroni Twoje stopy przed wszechobecnymi zarazkami !!!!!

17 Korzystając ze wspólnych łazienek unikaj wzajemnego pożyczania środków kosmetyczno-toaletowych. Zarazki grzybicy przenoszą się bardzo łatwo. Nie warto ryzykować pożyczenia nawet pozornie niewinnej gąbki czy ręcznika.

18 Po kąpieli zadbajmy także o należyte wysuszenie stóp
Po kąpieli zadbajmy także o należyte wysuszenie stóp. Szczególną uwagę należy poświęcić przestrzeni pomiędzy palcami stóp – tam właśnie grzybica atakuje najszybciej.

19 Po kąpieli talkuj stopy oraz obuwie
Po kąpieli talkuj stopy oraz obuwie. Preparaty talkujące są dostępne zarówno w aptekach jak i w kioskach. Ich cena waha się w granicy 3-10 złotych.

20 Na dokładnie osuszone stopy nałóż czyste skarpetki z naturalnych materiałów umożliwiając tym samym oddychanie skóry i dostęp powietrza.

21 Paznokcie u stóp należy obcinać na prosto – obcinanie paznokci na okrągło powoduje ich wrastanie, czego następstwem jest między innymi grzybica.

22 W zaawansowanym stadium tak to wygląda:

23 Mając na uwadze wszystko co zostało powiedziane i stosując się do przekazanych informacji grzybica będzie problemem, ale nie naszym !!!!!

24


Pobierz ppt "GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google