Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MÓJ POBYT NA ERAZMUSIE – 2009/2010 (SEMESTR ZIMOWY I LETNI) Łukasz Stasiak Filologia hiszpańska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MÓJ POBYT NA ERAZMUSIE – 2009/2010 (SEMESTR ZIMOWY I LETNI) Łukasz Stasiak Filologia hiszpańska."— Zapis prezentacji:

1 MÓJ POBYT NA ERAZMUSIE – 2009/2010 (SEMESTR ZIMOWY I LETNI) Łukasz Stasiak Filologia hiszpańska

2 VALLADOLID? Valladolid to stolica największego regionu Hiszpanii – Kastylii i León. Miasto ma powyżej 300 tyś mieszkańców, czyli podobnie jak Katowice. Znajduje się ok. 200 km na północ od Madrytu, jest bardzo dobrze skomunikowane z najbliższymi dużymi miastami (Santander, Gijón, Salamanca, Burgos, Madryt). Poniżej mapa prowincji wchodzących w skład regionu Kastylia i León (w środku Valladolid).

3 Kiedy decydujesz o miejscu docelowym swojego Erazmusa, zastanów się czy: A) Preferujesz duże miasta, jak Madryt, gdzie: - są wysokie koszty życia - - panuje duża anonimowość ale i wielokulturowość - - istnieje ogromna oferta kulturalna i rozrywkowa B) Preferujesz średniej wielkości miasta (200 – 600 tyś. mieszkańców), gdzie: - - możesz mieszkać blisko centrum - - koszty są rozsądne - - możesz przemieszczać się w wiele miejsc na piechotę, a połączenia z innymi miastami są b. dobre - C) Preferujesz miasteczka, gdzie: - - łatwo będzie o nawiązanie bliskich, regularnych znajomości - - koszty życia będą bardzo przystępne - - szanse na rozrywkę czy dorywczą pracę będą niewielkie

4 VALLADOLID

5

6 CIEKAWE WYDARZENIA Kalendarz hiszpański obfituje w całą masę ciekawych i widowiskowych świąt i imprez. W przypadku Valladolid, to czego przede wszystkim nie można przegapić, to: - Festiwal filmowy SEMINCI (zazwyczaj koniec października). - - Semana Santa (czyli Wielki Tydzień, w Kastylii wyjątkowo widowiskowy) - - Pojedyncze święta kiedy ulice ożywają, jak święto trzech króli, noc świętojańska czy święto patrona/ki miasta - - Mecze reprezentacji Hiszpanii ;-) - - Encierros, czyli gonitwy byków (w Kastylii w okresie od czerwca do września

7 UNIWERSYTET (UNIVERSIDAD EUROPEA MIGUEL DE CERVANTES) - ok. 1500 studentów - - sale do korzystania z internetu - - przestrzenna stołówka z przystępnymi cenami - - erazmusi z Polski, Portugalii, Niemiec, Włoch, - Francji i Belgii. - - nowoczesne sale wykładowe - - organizacja konferencji i wycieczek

8 UNIWERSYTET (UNIVERSIDAD EUROPEA MIGUEL DE CERVANTES)

9 Po przyjeździe: - - pomyśl o transporcie publicznym lub np. rowerze. Kartę do wielokrotnych przejazdów autobusowych zakupisz w tzw. Caja Duero (istnieją 2 rodzaje, doładowywalne w kioskach). Tani rower możesz od kogoś odkupić poprzez np stronę segundamano.es lub kupić tani-nowy w carrefourze. - - pomyśl o wynajęciu pokoju, zwróć uwagę na ogłoszenia o piso compartido. Przy wynajmowaniu całego mieszkania na własną rękę zazwyczaj płacisz na wstępie potrójny czynsz (jeden dla agencji, jeden jako depozyt). To bardziej kosztowna opcja niż pokój, ale zawsze można komuś pokoje później wynająć. - - poszukaj najbliższego Centro de Salud albo Urgencias, nigdy nie wiesz co się może zdarzyć - - jeśli chcesz zainstalować u siebie internet, udaj się do najbliższego biura Phone House, aby porównać wszystkie istniejące oferty - - zapoznaj się z najbliższymi sąsiadami, np upiecz dla nich coś polskiego :), weź kontakty od innych erazmusów. Znajomości zawsze rozwijają, a najczęściej bywają po prostu pomocne. - - wyrób sobie kartę kredytową w lokalnym banku (np. Santander), może się przydać. Prosty przykład: chcesz tanio podróżować – bilety tanich przewoźników kupisz często jedynie przez stronę movelia.es, która przy zakupie biletów akceptuje jedynie karty hiszpańskie.

10 POZNAWAJ I PODRÓŻUJ! Jeśli pojedziesz do Valladolid, nie zapomnij poznać przepiękne okoliczne pueblos, spalone słońcem miasteczka żywcem wyjęte z Don Quijote. Odwiedź bar tapas, porozmawiaj z autochtonami, przyjedź na święto jakiegokolwiek miasteczka! Z większych miast w okolicy warto odwiedzić chociażby Salamankę, Segovię, Burgos, Avilę czyPalencię.

11 ERASMUS ZMIENIA LUDZI Dlaczego warto? - nieocenione doświadczenie funkcjonowania w obcym społeczeństwie, pogłebiające jego zrozumienie. - - szkoła życia, uczysz się otwartości i zaradności. - - swoboda posługiwania się językiem (ale trzeba cierpliwości ) - - przyjaźnie i znajomości - - nowe spojrzenie na Hiszpanię, Polskę i Europę - - miejska plaża w Valladolid! - Czy to dla każdego? - Tak, ale tylko jeśli jest gotowy i otwarty na nowe wyzwania, znajomości i sytuacje. - Choć to wszystko wygląda jak naiwne slogany, erasmus na prawdę zmienia wiele, zapytajcie kogokolwiek kto ma za sobą to doświadczenie!

12 KONIEC JEŚLI KTOŚ MA JAKIEŚ PYTANIA ODNOŚNIE ERAZMUSA, ŻYCZIA W HISZPANII – CHĘTNIE SŁUŻĘ POMOCĄ: LUKASZ108@YAHOO.PL


Pobierz ppt "MÓJ POBYT NA ERAZMUSIE – 2009/2010 (SEMESTR ZIMOWY I LETNI) Łukasz Stasiak Filologia hiszpańska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google