Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Posłuszni do końca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Posłuszni do końca."— Zapis prezentacji:

1 Posłuszni do końca

2 Plan prezentacji Stanley Milgram Metoda badania Wyniki Omówienie
Znaczenie wyników Krytyka Bibliografia

3 Stanley Milgram Stanley Milgram (ur. 15 sierpnia 1933, zm. 20 grudnia 1984) – amerykański psycholog społeczny na uniwersytetach Yale, Harvarda oraz Nowojorskim. Z wykształcenia politolog. Na Uniwersytecie Yale przeprowadził eksperymenty posłuszeństwa wobec władzy (1963) oraz "świat jest mały".

4 Metoda badania Symulator generatora wstrząsów od 15 do 450V, skok 15V
40 badanych, mężczyźni w wieku lat Współpracownik badaczy (uczeń) i aktor (prowadzący eksperyment)

5 Przebieg badania Losowania nauczyciela i ucznia
Objaśnienie badanemu co ma robić Wykonywanie poleconych zadań

6 Proszę kontynuować Eksperyment wymaga, żebyś kontynuował Jest absolutnie konieczne, żebyś kontynuował Nie masz wyboru, musisz iść dalej

7

8 Omówienie Zaskakująco silna skłonność badanych do posłuszeństwa wobec prowadzącego Wykonujący polecenia prowadzącego byli spięci i pełni obaw Omówienie.

9 Jeżeli badania są prowadzone przez uniwersytet Yale, to są w dobrych rękach a kim jestem aby kwestionować działania tak świetnej instytucji. Cele eksperymentu zdają się ważne, dlatego skoro już się zgłosiłem, to wykonam, co do mnie należy, żeby osiągnąć te cele. W końcu uczeń też się zgłosił na ochotnika i ma wobec projektu jakieś zobowiązania.

10 Hej, to tylko przypadek, że to ja jestem nauczycielem a on uczniem – ciągnęliśmy losy i mogło być odwrotnie. Płacą mi za to, więc powinienem wykonać tą pracę. Nie znam się na prawach psychologa i jego badanych, więc oddaję decyzję w tej sprawie w jego ręce. Powiedzieli nam, że wstrząsy są bolesne, ale nie niebezpieczne.

11 Znaczenie wyników Milgram ponawiał swoje badanie i wyniki były zbliżone do siebie. Rozwinął także badania w celu poznania warunków sprzyjających posłuszeństwu lub jego ograniczeniu. Im mniejszy kontakt z uczniem tym posłuszeństwo było większe (93%). Im większy kontakt nauczyciela z uczniem tym posłuszeństwo było mniejsze (30%).

12 Im większy kontakt z eksperymentatorem tym posłuszeństwo było większe.
Im mniejszy kontakt z eksperymentatorem tym posłuszeństwo było mniejsze. Kiedy badanym dano wolną rękę nikt nie przekroczył poziomu 3 czyli 45V.

13 Bibliografia „40 prac badawczych które zmieniły oblicze psychologii” Roger R. Hoock

14 DZIĘKUJEMY


Pobierz ppt "Posłuszni do końca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google