Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK STWORZYĆ FOTOREPORTAŻ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK STWORZYĆ FOTOREPORTAŻ?"— Zapis prezentacji:

1 JAK STWORZYĆ FOTOREPORTAŻ?

2 PRZED SPOTKANIEM Gratulacje! Masz już temat :) Masz zrobić fotoreportaż o zajęciach, które Twoja biblioteka organizuje w ramach akcji „Milion przygód z książką”. Przemyśl, na jakim wątku chcesz się skupić. Pomysł na zdjęcia to połowa sukcesu! Możesz skupić się na twarzach uczestników, na rekwizytach, przedmiotach, które mają ze sobą, na pokazaniu działania w grupie, na emocjach. Możesz zdecydować, że chcesz, aby na wszystkich zdjęciach pojawiał się jeden motyw albo akcent w jednym kolorze. Zdecyduj się na jakąś konwencję. Podejmij decyzję, czy zdjęcia będą kolorowe czy czarno-białe, poważne czy z przymrużeniem oka, naturalne czy pozowane. Zdecyduj, kto będzie robił zdjęcia. Jeśli zdjęcia mają tworzyć serię, powinny być robione przez jedną osobę, będą wtedy w jednym stylu. Może masz pracownika, który uwielbia fotografować? A może to zrobi ktoś z kółka fotograficznego albo wolontariusz?

3 W TRAKCIE SPOTKANIA Trzymaj się swojego pomysłu i koncepcji. Skup uwagę na tych elementach, które idealnie się w nią wpisują. Jeśli chcesz wykorzystać cytaty, to notuj je. Pamiętaj, żeby zrobić portrety tym osobom, których cytat chcesz wykorzystać. Jeśli pójdą do domu, szansa stracona. Spróbuj spojrzeć na przestrzeń inaczej niż zwykle. Wejdź na stół, stań za komputerem, zrób zdjęcie przez okno, albo przed budynkiem. Spróbuj sfotografować coś nowego i zaskakującego. Takie zdjęcia najbardziej przyciągają uwagę. Skoncentruj się na detalu. Kiedy w kadrze jest za dużo elementów, trudno skupić na czymś wzrok i nie wiadomo, jaki jest temat zdjęcia. Dobrze sprawdzają się detale, zbliżenia – często mówią więcej niż wiele elementów. Pamiętaj o uzyskaniu zgody na wykorzystanie wizerunku fotografowanych osób. Wzór odpowiedniego dokumentu znajdziesz na w zakładce „Milion przygód z książką”.

4 PO SPOTKANIU (1) Czas na selekcję zdjęć. Od razu odrzuć te zdjęcia, które mają błędy techniczne – są nieostre lub prześwietlone. Wybierz te kadry, które najlepiej pasują do Twojej koncepcji i przedstawiają to, co chcesz pokazać. Nie zawsze trzeba wybierać zdjęcia najładniejsze! Nie mieszaj kadrów poziomych z pionowymi. Najlepiej zdecyduj się na kadry poziome, kwadratowe lub co najmniej kadry o tych samych proporcjach. Przyjrzyj się dokładnie wybranym fotografiom. Czy kadry są idealne? Czy w tle nie pojawia się jakaś dziwna postać? Czy ktoś nie ma głupiej miny? Czy na krawędziach zdjęcia nie ma uciętych przedmiotów (lub co gorsza, uciętych nóg, rąk i uszu)? Przycinaj, kadruj. Zostaw na zdjęciach to, co najlepsze.

5 PO SPOTKANIU (2) Wybierz kolejność. Zdjęcia wcale nie muszą być ułożone chronologicznie (chyba, że ma to znaczenie dla Twojej historii). Przestawiaj kolejność zdjęć, eksperymentuj. Pamiętaj – pierwsze zdjęcie musi być najlepsze, to ono sprawia, że ktoś chce oglądać reportaż dalej! Wyświetl serię tak, żeby widzieć wszystkie zdjęcia równocześnie. Czy pasują do siebie? Jeśli któreś jest zbyt jasne, przyciemnij je. Jeśli któreś odstaje w jakiś sposób od reszty, wymień je na inne. Nie wybieraj do serii kadrów, które przedstawiają to samo (to samo miejsce, to samo ujęcie, tę samą osobę).

6 TWORZENIE RELACJI Dopiero teraz czas na techniczne złożenie serii w całość: Windows Movie Maker – program, który pozwala tworzyć film ze zdjęć, a nawet dodawać dźwięk. Program jest prosty w obsłudze, krótką instrukcję znajdziesz w podręczniku „Technologie informacyjne w bibliotece” (str. 48): - prosty program do tworzenia fotokastów w internecie, pierwszy filmik można stworzyć bezpłatnie – serwis do obróbki zdjęć online Instagram – aplikacja, dzięki której zdjęcia zrobione telefonem komórkowym wyglądają na profesjonalną produkcję. Tej aplikacji zaczęli używać ostatnio mi.in fotoreporterzy TIME’a. Z aplikacji można korzystać też przez stronę www - program do tworzenia fotokastów online.

7 O ZASADACH KOMPONOWANIA FOTOREPORTAŻU:

8 INSPIRACJE Duży Kadr – serwis fotoreporterów „Gazety Wyborczej”: Zapowiedź wystawy: Fotokast „I love Poland”: Fotokast o Programie Rozwoju Bibliotek:


Pobierz ppt "JAK STWORZYĆ FOTOREPORTAŻ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google