Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak przygotować i zamieścić relację multimedialną w serwisie ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak przygotować i zamieścić relację multimedialną w serwisie ?"— Zapis prezentacji:

1 Jak przygotować i zamieścić relację multimedialną w serwisie ?

2 Rekomendujemy przygotowanie relacji multimedialnej jako tzw. Digital story czyli jako historyjki cyfrowej. Jest to relacja w formie prezentacji multimedialnej, krótkiego filmiku, pokazu zdjęć. Dwu- lub trzyminutowa historyjka cyfrowa może zawierać tekst, zdjęcia, wideo, animacje, dźwięk, muzykę i/lub głos lektora.

3 Do przygotowania historyjki cyfrowej można użyć programy komputerowe takie jak: - Microsoft PowerPoint, - Microsoft Photo Story, - Windows Life Movie Maker.

4 Gotową historyjkę cyfrową można opowiedzieć podczas spotkań, zajęć w klasie czy wykładów oraz w łatwy sposób umieścić ją na lub

5 Określ temat swojej opowieści – zastanów się, o czym ma być historyjka i w jakiej formie chcesz ją opowiedzieć. Napisz plan – przygotuj scenariusz, zbierz główne elementy historyjki i ułóż je w początek, rozwinięcie oraz zakończenie. Zbierz materiały – wybierz zdjęcia, animacje, grafiki i zgromadź je w jednym folderze. Przyciągnij uwagę odbiorców – rozpocznij historyjkę od pytania, kontrowersyjnego stwierdzenia, zaskakującej liczby lub zdjęcia. W jaki sposób przygotować ciekawą historyjkę cyfrową?

6 Wybierz odpowiednie zdjęcia, lecz nie opowiadaj o nich. Niech tekst będzie uzupełnieniem i komentarzem do tego, co jest na zdjęciu. Dodaj muzykę - pamiętaj jednak, aby przy zamieszczaniu podkładów muzycznych przestrzegać przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dlatego najlepiej wybierać utwory opublikowane na otwartych licencjach. Mów krótko i treściwie – nie opowiadaj więc wszystkiego! Wybierz tylko te treści i obrazy, które wzbogacą Twoją opowieść i będą ciekawe dla odbiorców.

7 WAŻNE: Jeśli w relacji zostały wykorzystane zdjęcia lub wypowiedzi osób niepełnoletnich, to na końcu relacji powinno pojawić się zdanie: Wizerunek dzieci w materiale wykorzystany został za wiedzą i zgodą ich opiekunów prawnych.

8 Creative Commons Audio http://creativecommons.org/audio http://creativecommons.org/audio Download.com http://music.download.comhttp://music.download.com Free Play http://www.freeplaymusic.comhttp://www.freeplaymusic.com The Freesound Project http://freesound.iua.upf.eduhttp://freesound.iua.upf.edu Ghost Note http://ghostnotes.blogspot.comhttp://ghostnotes.blogspot.com Magna Tune http://www.magnatune.comhttp://www.magnatune.com Opsound http://www.opsound.orghttp://www.opsound.org Partners in Rhyme http://www.partnersinrhyme.comhttp://www.partnersinrhyme.com Poniżej linki do stron, z których można (także bezpłatnie) pobierać utwory muzyczne:

9 Zanim stworzysz historyjkę cyfrową, obejrzyj kilka przykładów: Biblioteka: więcej niż myślisz! Drugi kongres bibliotek publicznych Ilustracja książkowa dla dzieci i Bohdan Butenko Tydzień z Internetem 2011 w MBP Piekary Śląskie

10 Pierwszy krok – utwórz swoje konto: Wejdź na stronę – www.youtube.comwww.youtube.com Kliknij utwórz konto Jak zamieścić relację na

11 Po kliknięciu Utwórz konto znajdziesz się na stronie do rejestracji konta. Podaj adres email, wymyśl i powtórz hasło (hasło warto sobie zapisać). Wybierz swoją lokalizację i datę urodzenia – może to być np. data założenia biblioteki. Pierwszy krok – utwórz swoje konto

12 Wpisz znaki widoczne na obrazku w celu weryfikacji. Przeczytaj regulamin korzystania z serwisu YouTube, a następnie kliknij przycisk Akceptuję. Stwórz moje konto.

13 Po zarejestrowaniu możesz zamieszczać swoje własne relacje, filmy i historyjki Aby zamieścić film lub historyjkę w serwisie YouTube, wystarczy kliknąć na Prześlij film Drugi krok – zamieść swoją relację w serwisie

14 Jeśli umieszczasz relację po raz pierwszy, musisz skonfigurować nazwę użytkownika i tzw. kanał YouTube. Wymyśl nazwę użytkownika lub wybierz nazwę zaproponowaną przez system – pamiętaj, że wybrana nazwa będzie widoczna przy każdej relacji czy filmie umieszczonym przez Ciebie w serwisie YouTube. Podaj datę urodzenia – może być to np. data założenia biblioteki. Naciśnij Dalej.

15 Kiedy kanał YouTube został dodany do Twojego konta, możesz rozpocząć umieszczanie relacji lub filmów. Aby przesłać relację, naciśnij Wybierz pliki z komputera. Podświetl plik, który chcesz wstawić najeżdżając na niego myszką, a następnie naciśnij Otwórz.

16 Nadaj tytuł swojej relacji. Dodaj opis – o czym jest Twoja relacja, co przedstawia, gdzie się dzieje itd. Wybierz kategorię, do której zalicza się Twoja relacja. Zaznacz, jaki stopień prywatności ma mieć Twoja relacja – publiczny, niepubliczny lub prywatny (przeczytaj dokładnie co kryje się pod tymi sformułowaniami). Na użytek konkursów zalecamy wybór publiczny. Wybierz licencję, na jakiej chcesz publikować swoją relację. Rekomendujemy licencję Creative Commons

17 Trzeci krok – odtwarzanie relacji w serwisie Kiedy na ekranie pojawi się informacja Przesyłanie zakończone jest to znak, że Twoja relacja jest już w Internecie. Aby ją odtworzyć, naciśnij Obejrzyj.

18 Przygotuj swoją relację i wstaw ją na Czekamy na Twoje 3 minuty!


Pobierz ppt "Jak przygotować i zamieścić relację multimedialną w serwisie ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google