Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pogoda na długi przelot

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pogoda na długi przelot"— Zapis prezentacji:

1 Pogoda na długi przelot

2 Czego oczekujemy od pogody?
Aby nosiło od rana do wieczora:;) Z 2-3/8 Cu o wysokich podstawach, najlepiej układające się w szlaki przy niezbyt mocnym wietrze

3 Skąd napływ masy aby długi przelot był możliwy?

4 Rodzaje mas powietrza powietrze arktyczno-morskie (PAm), kształtujące się między Grenlandią i Szpiebergen; powietrze arktyczno-kontynentalne (PAk), kształtujące się na północnych obszarach Europy w okolicach Morza Barentsa; powietrze polarno-morskie (PPm), kształtujące się nad Północnym Atlantykiem; powietrze polarno-kontynentalne (PPk), kształtujące się nad obszarami Syberii; powietrze zwrotnikowo-morskie (PZm), kształtujące się w rejonie Azorów; powietrze zwrotnikowo-kontynentalne (PZk), kształtujące się nad obszarami Bliskiego Wschodu.

5 Kierunki napływu przeważających mas powietrza nad obszar Polski; PZk napływa rzadko i tylko latem. PAk napływa 4% dni w roku , w maju w aż 13,5% dni(zimni ogrodnicy) PAm PAk PPm PPk PPm PZk PZm

6 Transformacja mas powietrza w lecie; a – ciepłe i wilgotne morskie powietrze nad rozgrzanym lądem uchwiejnia się; b – napływ ciepłego powietrza nad chłodny ocean umacnia równowagę stałą.

7 Transformacja temperatury i wilgotności masy powietrza

8 Klasyfikacja termodynamiczna
Masą stałą nazywa się taką masę powietrza, w której warunki do rozwoju prądów wstępujących nie są sprzyjające. Masą chwiejną nazywa się taką masę powietrza, w której istnieją warunki sprzyjające, do rozwoju prądów wstępujących. Układ taki powstaje wówczas, gdy masa powietrza ma pod sobą dużo cieplejsze podłoże niż ona sama.

9 Jeżeli nad Skandynawią utworzy się wyż to po jego wschodniej stronie napłynie do Polski bardzo zimne Pak. Po drodze nagrzewając się i uchwiejniając od cieplejszego podłoża.

10 Typowe dla tej masy jest bardzo wczesne powstawanie Cu oraz bardzo późne ich zanikanie-ok. 20-tej. Masa nie zawiera za dużo wilgoci więc Cu się nie rozlewają. Tak długo trwającą termikę obserwowałem w 2009 pod koniec kwietnia w Pile.

11 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Pogoda na długi przelot"

Podobne prezentacje


Reklamy Google