Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja poświęcona życiu Williama Shakespeare’a i Jego twórczości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja poświęcona życiu Williama Shakespeare’a i Jego twórczości"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja poświęcona życiu Williama Shakespeare’a i Jego twórczości

2 Życiorys William Szekspir ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564 w Stratford, zmarł 23 kwietnia lub 3 maja William swoją edukację rozpoczął w wieku ośmiu lat, w szkole miejskiej, gdzie uczył się historii, retoryki, łaciny i literatury antycznej. Była to jedyna szkoła, jaką w swoim życiu ukończył. To angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Napisał około 40 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków.

3 W 1598 roku po raz pierwszy wziął udział w przedstawieniu; także wtedy jego nazwisko zaczęło pojawiać się w charakterze autora sztuk. Przekaz mówi, że oprócz tego, że pisał dla Trupy Lorda Szambelana teksty nowych utworów, zajmował się finansami grupy, grywał także niewielkie role w spektaklach, takich jak "Jak wam się podoba "czy "Henryk V". Był współwłaścicielem Globe Theatre.

4 Teatr szekspirowski Teatr szekspirowski zwany „The Globe” został wybudowany w 1599 roku. Założony przez braci Richarda i Cuthberta Burbage'ów. Jednym z udziałowców był William Szekspir. Wystawiane były tam premiery jego utworów oraz sztuki Bena Jonsona i Johna Webstera. Aktorami byli wyłącznie mężczyźni. „The Globe” był amfiteatrem, w którym zmieścić się mogło 3000 widzów. Miał kształt okręgu. Miejsca były podzielone na stojące (tańsze) i siedzące (droższe). Miejsca siedzące były ułożone w trzy rzędy. Scena, o wymiarach 12x8 metrów, miała dwoje tajnych drzwi, z których w zaskakujący sposób mogli wyłaniać się aktorzy. Dach (umieszczony tylko nad sceną) podpierały kolumny, sufit, nazywany "niebiosa", pomalowany był w taki sposób, aby przypominał niebo. Ukryte w nim były drzwi, przez które aktorzy mogli odlecieć lub zniknąć przy pomocy lin. Na dachu teatru "The Globe" znajdował się ogromny posąg Heraklesa dźwigającego na swych barkach kulę ziemską. Nad wejściem widniał napis: "Totus mundus agit histrionem", co można przetłumaczyć jako: "Cały świat gra jakąś rolę". Teatr spłonął w pożarze w 1613, odbudowano go w 1614 roku, jednak w 1642 go zamknięto, a dwa lata później został zburzony.

5 Teatr Szekspirowski

6

7

8 Utwory Szekspira z powodzeniem wypełniłyby powstałą lukę, ogarniając bowiem całokształt ludzkiego doświadczenia - miłość, nienawiść, zazdrość, zdrada, władza, ambicja, lęk, zbrodnia, zemsta, pazerność, słabość, siła...

9 najbardziej znane sztuki
 Otello, Romeo i Julia,  Makbet, Hamlet.

10 Wpływ Szekspira na literaturę polską
Dzieła Szekspira, odkryte przez pisarzy epoki romantyzmu, miały duży wpływ także na Polaków. Juliusz Słowacki w swoich dziełach często odwołuje się do jego utworów. W „Kordianie” można odnaleźć odniesienia do kryzysu moralnego głównego bohatera („Hamlet”), pojawiają się też siły nadprzyrodzone („Makbet”). W „Balladynie” odnaleźć można wiele nawiązań do "Snu nocy letniej". Jego dramaty (np. „Maria Stuart”) także odnoszą się do dzieł pisarza ze Stratford. O swojej fascynacji pisał także w 1834 roku w liście do matki. Stanisław Wyspiański także był zafascynowany twórczością Szekspira. Dokonał interpretacji „Hamleta”, umieszczając w nim również wątki z „Makbeta”. Do jego twórczości odwołuje się także Adam Mickiewicz, który cytuje fragment tekstu jednego z jego utworów  w wierszu „Romantyczność”.

11 Tłumaczenia na język polski
Po raz pierwszy tłumaczeniami utworów angielskiego pisarza na język polski zajął się Ignacy Hołowiński, który w latach 1839 – 1841 dokonał translacji 10 utworów. Nie stały one jednak na wysokim poziomie, skrytykował je sam Juliusz Słowacki.  W XX wieku tłumaczeniem dzieł Szekspira zajmowali się m.in. Stanisław Barańczak i Maciej Słomczyński – pierwszy człowiek na świecie, który przetłumaczył wszystkie jego utwory.

12

13

14

15 Dziękujemy za obejrzenie, zapraszam do zagłębienia się w bogactwo literatury Williama Shakespeare’a.


Pobierz ppt "Prezentacja poświęcona życiu Williama Shakespeare’a i Jego twórczości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google