Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych

2 Flaga i Godło USA Flaga składa się z trzynastu równej
wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski kanton z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Na godle znajduje się bielik amerykański każde ze skrzydeł zdobi 13 piór. Lewym Szponem trzyma 12 strzał co ma oznaczać Trzynaście Kolonii, prawym zaś gałązkę Oliwną o 13liściach, co symbolizować ma zdolność USA do prowadzenia wojen oraz do utrzymania pokoju i bezpieczeństwa

3 Hymn Stanów Zjednoczonych
The Star-Spangled Banner – hymn państwowy Stanów Zjednoczonych. Tekst do melodii Johna Stafforda Smitha z 1780 roku napisał Francis Scott Key.

4 Stany Zjednoczone Ameryki
Państwo federacyjne w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu. Trzecie pod względem liczby ludności państwo (po Chinach i Indiach), a czwarte pod względem terytorium (po Rosji, Kanadzie i Chinach). W jego skład wchodzą także poza stanowe wyspy na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa, Portoryko – największa z nich, formalnie państwo stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi).

5 Stany Zjednoczone: Konstytucja Konstytucja Stanów Zjednoczonych
Stolica Waszyngton Ustrój polityczny Konstytucyjna republika Typ panstwa Federacja Glowa panstwa i szef rzadu Barack Obama Z-ca Glowy Panstwa i z-ca szefa rzadu Joe Biden Powierzchnia Całkowita Wody srodladowe 4. Na świecie km2 6,76% Liczba ludnosci (2014) Gestoscc zaludnienia 3. Na świecie 33,8 osób/km2

6 Stany Zjednoczone podzielone są na 51 innych stanów m.in. :
Waszyngton Kalifornia Nevada Teksas Georgia Karolina Pd. Arizona Nowy Meksyk Nowy Jork ……..

7

8 Epidemia otyłości w USA
W Stanach zjednoczonych co piąte dziecko cierpi na otyłość. Najwięcej otyłych Amerykanów mieszka w południowych stanach (29,5%) i na Środkowym Zachodzie (29%). Wskaźnik osób dotkniętych otyłością jest najniższy na zachodnim wybrzeżu USA (24,3%). Najmniej osób mających problemy z wagą mieszka w Kolorado (zachód USA) - 20,7%. Na kolejnych miejscach znalazły się Hawaje (21,8%), stan Massachusetts (22,7%), New Jersey (23,7%) oraz Kalifornia (23,8%).

9 Najdłuższe rzeki Stanów Zjednoczonych
# Nazwa Ujście Długość Stan, prowincja 1 Missouri Missisipi 3768km Montana, Dakota Płn. , Płd. , Nebraska, Iowa, Kansas, Missouri 2 Zat. Meksykańska 3544km Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois. Missouri, Kentucky … 3 Jukon Morze Beringa 3185km Kolumbia brytyjska, Jukon, Alaska Jukon Missouri Missisipi

10 Wielki Kanion Kolorado
W obecnym kształcie Wielki Kanion ma 446 km długości i osiąga głębokość do około 1600 m. Szerokość waha się od ok. 800 m (pod punktem widokowym Toroweap na North Rim – Północnej Krawędzi) do 29 km w najszerszym miejscu. Jest to największy przełom rzeki na świecie (jednak nie najgłębszy).

11 Las Vegas Najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta grzechu.

12 Manhattan Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall's Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie. Roosevelt Island Governors Island Randall’s Island

13 Zabytki USA

14 Katedra Narodowa w Waszyngtonie
Budowę rozpoczęto 29września 1907 roku. Trwała 83lata ostatni element położone w obecności prezydenta George`a H.W. Busha w roku W katedrze znajdują się dwa zestawy dzwonów – 53- dzwonowy carillon i zestaw 10 dzwonów kościelnych. Całkowita powierzchnia katedry wynosi 57akrów ( m2)

15 Kodeks Ramirez Kodeks Ramirez – średniowieczny rękopis opisujący historię Azteków od ich wędrówki z krainy Aztlan po najazd konkwistadorów hiszpańskich.

16 Mauzoleum Abrahama Lincolna
Pomnik upamiętniający szesnastego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna znajdujący się w parku National Mall w Waszyngtonie, będący budynkiem przypominającym wyglądem klasyczną grecką świątynie taką jak choćby Partenon, zbudowany na planie prostokąta otoczony 38 kolumnami doryckimi z białego marmuru Colorado. Każda z nich ma wysokość 13,4 m i średnicę 2,3 m.

17 McKinley Bridge Stalowy most, zbudowany techniką kratownicową, łączący północną część Saint Louis w stanie Missouri z Venice w stanie Illinois zaprojektowany przez amerykańskiego konstruktora polskiego pochodzenia Rudolfa Modrzejewskiego.

18 Pont Reading Historyczny budynek znajdujący się w Ardmore. Był rezydencją szkutnika i architekta Joshuy Humphreysa, którą zamieszkiwał przez całe życie. Nazwa wywodzi się od rodzinnego folwarku w Anglii, Reading Pont. Budynek został zbudowany w roku wokół starej chaty z bali, wiek której sięgał 1683 roku. Skrzydło kuchenne zostało dobudowane w 1813 roku. Pont Reading jest doskonałym przedstawicielem stylu kolonialnego. Obecnie dom jest rezydencją prywatną.

19 Pytania Jaki tytuł nosi Hymn USA ? Ile gwiazdek ma flaga ?
Melodii Johna Stafforda Smitha pochodzi z roku ? Najdłuższą rzeką Stanów Zjednoczonych jest ? Jaką długość osiąga Wielki Kanion Kolorado ? Miasto grzechu to : W którym roku ukończono budowę Katedry Narodowej w Waszyngtonie ? Most McKinley Bridge zbudowany jest techniką … The Star-Spangled Banner 50 1780 Missouri 446 km Las Vegas 1990 Kratownicową

20 Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych


Pobierz ppt "Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google