Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wybierz ŻYCIE Pierwszy krok.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wybierz ŻYCIE Pierwszy krok."— Zapis prezentacji:

1 wybierz ŻYCIE Pierwszy krok

2 Co to jest hpv? HPV (Human Papilloma Virus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Jest on mikroorganizmem składającym się z podwójnej nici DNA i białkowej otoczki, zwanej kapsydem. Nie jest on w stanie samodzielnie funkcjonować. Istnieje około 150 typów wirusa HPV, z czego większość jest stosunkowo niegroźna. Zarażenie wirusem jest częstym powodem raka szyjki macicy.

3 Objawy zakażenia wirusem hpv
U większości zakażonych kobiet i mężczyzn nie ma widocznych objawów, przez co zupełnie nieświadomie mogą oni przekazywać wirusa swoim partnerom. Czasami w okolicach narządów płciowych mogą pojawiać się zmiany skórne. U kobiet objawy raka szyjki macicy pojawiają się dopiero w stadiach zaawansowanych.

4 Rak szyjki macicy Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który jeżeli nie zostanie wcześnie wykryty i odpowiednio leczony, zawsze prowadzi do śmierci. Jest drugi po raku piersi najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Poprzedzony jest zazwyczaj tzw. stadiami przedrakowymi, które mogą utrzymywać się od 5-12 lat. Co roku w Polsce u około 4 tys. kobiet wykrywa się raka szyjki macicy, a około 2 tys. umiera z tego powodu, lecz wczesne wykrycie daje szansę skutecznego leczenia.

5 Co powoduje raka szyjki macicy?
Główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest wcześniejsze zakażenie HPV, gdzie przynajmniej połowa aktywnych seksualnie osób ma z nim kontakt. Do zakażenia tym wirusem dochodzi głównie na drodze stosunków seksualnych. Środki antykoncepcyjne mogą utrudniać jego przenikanie, ale nie stanowią całkowitego zabezpieczenia. Nie można zakazić się HPV przez środki higieny, bieliznę, narzędzia medyczne i krew.

6 CO ZWIĘKSZA RYZYKO ROZWOJU RAKA SZYJKI MACICY?
Zakażenie wirusem HPV. Liczni partnerzy seksualni. Partner z przeszłością seksualną. Rozpoczęcie wczesnego współżycia seksualnego. Palenie tytoniu. Brak wiedzy o raku i stadiach przedrakowych oraz możliwości zapobiegania. Ignorowanie objawów i wstyd przed wizytą u lekarza.

7 profilaktyka Zapobieganie zakażeniu HPV Edukacja zdrowotna
Szczepienie profilaktyczne Świadome i odpowiedzialne zachowania seksualne Wczesne wykrycie choroby nowotworowej Regularne wykonywanie badań cytologicznych pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium (przedrakowym) Cytologię powinno się wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata.

8

9 Częste pytania Kobiet w jakim wieku dotyczy problem zachorowania na raka szyjki macicy? Pojedyncze przypadki raka szyjki macicy zdarzają się nawet wśród nastolatek (15-19 lat), nieco więcej zachorowań następują między 20 a 29 rokiem życia, ale największy wzrost przypadków rejestruje się u kobiet po 30 roku życia. Szczyt zachorowań przypada na rok życia. Niepokojące jest to, że od początku lat osiemdziesiątych systematycznie wzrasta umieralność z powodu raka szyjki macicy wśród młodych kobiet. Czy jeśli nikt w mojej rodzinie nie chorował nigdy na raka szyjki macicy, to muszę się obawiać się tego nowotworu? Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną, zależną odczynników genetycznych. Z badań wynika, że jego główną przyczyną jest wirus HPV.


Pobierz ppt "Wybierz ŻYCIE Pierwszy krok."

Podobne prezentacje


Reklamy Google