Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jaki obiekt w kształcie brył złożonych mógłby promować naszą okolicę ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jaki obiekt w kształcie brył złożonych mógłby promować naszą okolicę ?"— Zapis prezentacji:

1 Jaki obiekt w kształcie brył złożonych mógłby promować naszą okolicę ?
Zapraszamy do obejrzenia naszej całej prezentacji, w której postaramy się w ciekawy i intrygujący sposób odpowiedzieć na główne pytanie naszego projektu czyli: jaki obiekt w kształcie brył złożonych mógłby promować naszą okolicę? Życzymy miłego oglądania !!!

2 Nasza pasja i upodobanie-starożytny Egipt
Pisząc starożytny Egipt mamy na myśli państwo, powstałe po zjednoczeniu Dolnego Egiptu z Górnym około 3 tysiąclecia p.n.e. Cywilizacją rozwijającą się nad brzegami Nilu władali faraonowie. Grzebano ich w najdoskonalszych jak dotychczas budowlach- piramidach.

3 Piramida to… Jedni uważają, że piramida to zwykła budowla wzniesiona na poczet miejsca grobowego, inni uznają ją za cud świata. Niezależnie jednak od punktu widzenia wszyscy musimy się zgodzić, że jest to jedna z najpiękniejszych i najdoskonalszych brył przestrzennych która kiedykolwiek została wzniesiona.

4 A jednak bryła ! Myśląc czworościan mówię… piramida. Czy więc jakaś inna bryła mogłaby go zastąpić ? Sądzimy, że nie ponieważ to kwadrat jest symbolem przewagi człowieka nad chaosem, absolutu i niebieskiego Jeruzalem. Trójkąt symbolizuje zaś boskość. Łącząc obie figury razem otrzymujemy potężną mentalnie budowlę- majstersztyk wśród wszystkich innych.

5 Od mastab do cywilizacyjnych fenomenów.
Sztuka tworzenia piramid ewoluowała i zmieniała się wraz z biegiem lat. Pierwszym typem piramid, które pojawiły się na ziemi były mastaby- monumentalne nagrobki złożone z jednej kondygnacji. Ostateczną formę idealnego ostrosłupa osiągnięto w piramidach właściwych. Ich wzorcem jest piramida Cheopsa ,która ma podstawę o wymiarach 230 na 230 metrów i jest wysoka na 146 metrów. Po piramidzie schodkowej przyszła kolej na piramidę łamaną gdzie kąt nachylenia krawędzi do podstawy zależy od „piętra” piramidy i wynosi 54°27’ w części dolnej i 43°22’ w części górnej. Drugim kolejno typem piramid była piramida schodkowa złożona z szeregu malejących, nakładających się na siebie mastab. Piramida schodkowa Piramida łamana Mastaba Piramida właściwa

6 Grobowce faraonów- główne przeznaczenie piramid.
Piramidy bezwzględnie zostały zaprojektowane aby służyć faraonom w życiu pozaziemskim. Czy jednak ta teoria wytrzyma fale krytyki w świetle, odkrytych ostatnio faktów ? Uważa się bowiem, że owe budowle mogły stanowić miejsce wtajemniczenia i inicjacji pozaziemskiej, a także spełniać funkcje generatora energii i przekaźnika fal radiestezyjnych używanych do nawigacji.

7 Miasto piramid-Giza. Giza to miasto egipskie leżące na lewym brzegu Nilu, liczące około 2,5 miliona mieszkańców. I to właśnie w tym miejscu znajduje się zespół jedynych piramid świata, a wśród nich: -Piramida Cheopsa -Piramida Chefrena -monumentalna budowla wykonana z około dwóch i pól miliona skalnych bloków ważących 2,5 tony każdy. Grobowiec faraona Cheopsa jest największą jak dotąd piramidą. -druga co do wielkości piramida w Gizie, wybudowana około 2532r.p.n.e. Jako jedyna posiada zachowane płyty okładzinowe, widoczne na jej wierzchołku. -Piramida Mykerinosa -budowla o okazalszym od pozostałych piramid wnętrzu. Bogate świątynie ukrywające w swoim wnętrzu piękny monumentalny sarkofag, zatopiony wraz ze statkiem płynącym do British Museum.

8 Piramida Cheopsa- nasza inspiracja
Wzorując się na grobowcu faraona Cheopsa, postanowiliśmy zbudować własny obiekt, bazując jednak na kształcie piramidy. I tak oto powstała dziesięciopiętrowa odwrócona piramida, zbudowana z sześcianów. I od razu nasunęło nam się kilka pytań, po pierwsze jakiej użyć skali ?

9 Czy na pewno odwrócona ? Z pewnością zastanawiają się państwo dlaczego postanowiliśmy odwrócić ,,naszą’’ piramidę. Dla zabawy ? Ależ skąd, u nas nic nie dzieje się przypadkiem. Przygotowując ten projekt wpadliśmy na zdjęcia odwróconego domu promującego Kaszuby i pomyśleliśmy a dlaczego nie ? Odwrócona piramida to idealny pomysł aby wypromować naszą piękną okolice.

10 A co z kolorami…? I tego nie mogliśmy zostawić przypadkowi. Każdy kolor to jedna osoba z naszego zespołu i jej najlepsza cecha dzięki której ten projekt mógł powstać. Począwszy od zielonego spokoju symbolizującego Natalię Ordys, przez silne błękity-Patryk Zabielski, pochmurne czernie-Karolina Bałazy, realistyczne brązy- Marcin Gęgotek, optymistyczne żółcie-Weronika Muszyńska, czerwona ekspresja, charyzma i porywczości symbolizującej Danutę Walkę a kończąc na żywiołowym pomarańczu przedstawiającym p. Joannę Dróżdż.

11 Teraz już tylko lokalizacja
Aby umieścić naszą budowlę w idealnym miejscu musieliśmy udać się na spacer po naszej okolicy. Zwiedziliśmy po drodze wiele pięknych zabytków i postanowiliśmy je upublicznić. Aby każdy mógł się przekonać , że aby wypromować nasz region potrzeba już tylko odwróconej piramidy.

12 Bazylika Grobu Bożego w Miechowie
Początki sanktuarium sięgają XII wieku kiedy to, Jaksa herbu Gryf przywiózł ziemię z Jerozolimy pod budowę świątyni. Sprowadził do Miechowa, ówczesnej wsi również zakonników-bożogrobców, którzy wybudowali przykościelny klasztor. Kościół wiele razy dosięgały pożary, jednak dumni mieszczanie ze swej budowli za każdym razem ją odbudowywali w tym samym miejscu. Tym samym w 1996 roku Jan Paweł II nadał świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej.

13 Dworek ,,Zacisze’’ Dworek Kościuszkowski został zbudowany w 1784 roku. Jest budynkiem o konstrukcji zrębowej, zbudowany na planie prostokąta. Symbolicznie przypomina o bitwie stoczonej w pobliskich Racławicach, będąc równocześnie miejscem stałej ekspozycji związanej z Tadeuszem Kościuszką.

14 Historyczne centrum Również centrum Miechowa nie pozostawia złudzenia o bytowaniu tu historii. Stoi tam pomnik orła zrywającego się do lotu, wybudowany w miejscu studni, do której wrzucano część zabitych i rannych powstańców po bitwie miechowskiej stoczonej 17 lutego 1863 roku.

15 Kościół w Siedliskach Kościół Świętego Krzyża w Siedliskach został zbudowany na przełomie XV i XVI wieku przez bożogrobców. Jednak dopiero w XVII wieku dobudowano drewnianą wieżę czyli dzwonnicę. Ludowe podania głoszą, że w każdy Wielki Piątek do kościoła w Siedliskach z miechowskiej bazyliki wyruszała procesja Drogi Krzyżowej.

16 Brylant wśród kryształów
Zwiedziwszy całą już okolicę znaleźliśmy idealne miejsce, z którego moglibyśmy promować nasz region. Miejsce to leży przy drodze krajowej E-7, w pobliżu znajduje się zajazd ,,Miechus’’, a samo centrum miasta jest oddalone o około dwa kilometry.

17 Praca wre… Pomysł jest, kolory dobrane, lokalizacja znaleziona więc przystępujemy do pracy. I tak właśnie na pierwszy rzut oka prosty plan stworzenia ,,naszej piramidy’’ z sześcianów, przerodził się w wielogodzinną pracę przy sklejaniu 385 sześcianów. Proste…? Chyba jednak nie do końca, ale daliśmy radę i rezultaty widać już po kilku wykonanych rzetelnie piętrach piramidy.

18 I gotowe !!!

19 Bibliografia Podział pracy zespołowej:
-Marcin Gęgotek: opracowanie teksu na slajdzie 3 -Natalia Ordys: opracowanie tekstu na slajdzie 5 -Weronika Muszyńska: opracowanie tekstu na slajdzie 10 -Danuta Walka- ostateczna oprawa prezentacji -Patryk Zabielski: Wykonanie obrazów na slajdach 8,11,12,13,14,16,17 i 18 -Karolina Bałazy: opracowanie skali -Przygotowanie sześcianów: praca zespołowa(cała grupa) -Pani Joanna Dróżdż: czuwanie nad przygotowaniami całej grupy.

20 Bibliografia-ciąg dalszy
-Obrazy na pozostałych (niewymienionych)slajdach zostały ściągnięte z poszczególnych stron(chronologicznie): - - - - - - - - - - - - -


Pobierz ppt "Jaki obiekt w kształcie brył złożonych mógłby promować naszą okolicę ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google