Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FIGURY I BRYŁY W ARCHITEKTURZE MIASTA LEGIONOWO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FIGURY I BRYŁY W ARCHITEKTURZE MIASTA LEGIONOWO"— Zapis prezentacji:

1 FIGURY I BRYŁY W ARCHITEKTURZE MIASTA LEGIONOWO

2 FIGURY W ARCHITEKTURZE MIASTA LEGIONOWO

3 KWADRAT 1.Czworokąt, który ma wszystkie kąty proste i wszystkie boki równej długości. Własności: -wszystkie boki są równej długości, -przekątne są równej długości, -przekątne są prostopadłe.

4 BIEDRONKA PRZY UL.ZEGRZYŃSKIEJ

5 PROSTOKĄT Prostokąt to czworokąt, który ma wszystkie kąty proste.
Własności prostokąta: -boki równoległe są równej długości, -przekątne są równej długości, -przekątne dzielą się na połowy.

6 BOISKO PRZY KOŚCIELE PW. MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ

7 KOŁO Koło – zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od ustalonego punktu na tej płaszczyźnie (środka koła) nie przekracza pewnej wartości (promienia koła). Własności koła to: nieskończona ilość cięciw nieskończona ilość promieni

8 SUPERMARKET TESCO

9 OŚMIOKĄT Ośmiokąt (ośmiobok, oktagon) – wielokąt o ośmiu bokach. Na ogół rozpatruje się ośmiokąty płaskie, czyli zawarte w płaszczyźnie euklidesowej. Szczególnym przypadkiem jest ośmiokąt foremny, który jest figurą wypukłą, mającą wszystkie 8 boków równej długości i 8 kątów równej wielkości. Jest to wielokąt foremny.

10 OKRĄGLAK PRZY ALEI SYBIRAKÓW

11 Trójkąt – wielokąt o trzech bokach
Trójkąt – wielokąt o trzech bokach. Trójkąt to najmniejsza figura wypukła i domknięta, zawierająca pewne trzy ustalone i niewspółliniowe punkty płaszczyzny. Odcinki tworzące łamaną nazywamy bokami trójkąta, punkty wspólne sąsiednich boków nazywamy wierzchołkami trójkąta. Każdy trójkąt jest jednoznacznie wyznaczony przez swoje wierzchołki. Często dla wygody jeden z boków trójkąta nazywa się podstawą, a pozostałe – ramionami. W każdym trójkącie suma miar kątów wewnętrznych między bokami wynosi 180°, zaś długości boków muszą spełniać pewne zależności

12 ZBIEG ULIC PRZY ALEI RÓŻ

13 TRAPEZ Trapez – czworokąt mający przynajmniej jedną parę równoległych boków nazywanych podstawami, pozostałe noszą nazwę ramion; odległość między podstawami to wysokość. Niektórzy autorzy definiują trapez jako czworokąt posiadający tylko jedną parę boków równoległych, tzn. uważają, że równoległobok nie jest trapezem. Suma miar kątów leżących przy tym samym ramieniu dowolnego trapezu jest równa 180°.

14 POŁĄCZENIE ULIC PARKOWEJ, JAGIELLOŃSKIEJ, BARSKIEJ I BATOREGO

15 BRYŁY W ARCHITEKTURZE MIASTA LEGIONOWO

16 PROSTOPADŁOŚCIAN Prostopadłościan to równoległościan, którego każda ściana jest prostokątem. Ta definicja jest równoważna następującej: prostopadłościan to taki równoległościan, w którym dowolne dwie ściany są do siebie albo równoległe, albo prostopadłe. Ma on 12 krawędzi, 8 wierzchołków i 6 ścian.

17 BUDYNEK PRZY ULICY PIŁSUDSKIEGO

18 GRANIASTOSŁUP O PODSTAWIE SZEŚCIOKĄTA
Graniastosłup o podstawie prostokąta ma 2 podstawy, 6 ścian bocznych, 12 wierzchołków, a jego podstawą jest sześciokąt.

19 BUDYNEK W KSZTAŁCIE LITERY „L” PRZY ULICY POLSKIEJ ORGANIZACJI WOJSKOWEJ

20 OSTROSŁUP Ostrosłup prawidłowy bądź ostrosłup foremny – to w geometrii taki ostrosłup, w podstawie którego znajduje się wielokąt foremny, a rzutem jego wierzchołka jest środek geometryczny podstawy. Ostrosłup prawidłowy czworokątny jest nazywany czasem piramidą, ponieważ właśnie w jego kształcie są zbudowane piramidy w Egipcie.

21 STUDNIA OLIGOCEŃSKA NA RYNKU W LEGIONOWIE, KTÓREJ DACH JEST W KSZTAŁCIE OSTOSŁUPA O PODSTAWIE OŚMIOKĄTA

22 WALEC Walec jest bryłą geometryczną ograniczoną powierzchnią walcową i dwiema płaszczyznami nierównoległymi do jej tworzącej. Jeżeli płaszczyzny są prostopadłe do tworzącej, wówczas jest to walec prosty. Walec kołowy prosty jest bryłą geometryczną powstałą w wyniku obrotu prostokąta wokół jednego z jego boków. Podstawą walca oraz jego górną częścią jest koło, a jego szerokość jest w każdym miejscu taka sama.

23 JEDNA Z WIEŻ KOŚCIOŁA PW. MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ

24 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ http://maps.google.pl/maps?hl=pl&tab=wl
PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁA: KINGA GOŁDA kl.6B ŹRÓDŁA INFORMACJI :


Pobierz ppt "FIGURY I BRYŁY W ARCHITEKTURZE MIASTA LEGIONOWO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google