Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BRYŁY PLATOŃSKIE – MATEMATYCZNE BOMBKI NA CHOINKĘ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BRYŁY PLATOŃSKIE – MATEMATYCZNE BOMBKI NA CHOINKĘ"— Zapis prezentacji:

1 BRYŁY PLATOŃSKIE – MATEMATYCZNE BOMBKI NA CHOINKĘ

2 PLATON ( p.n.e.) Powszechnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych filozofów starożytności. Był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim. Zaciekle zwalczany przez jednych, broniony przez innych, system Platona w ten czy inny sposób obecny jest stale w europejskiej tradycji filozoficznej. Uważa się, że to od Platona zaczyna się właściwa filozofia europejska, rozumiana jako systematyczna nauka, a nie przypadkowe spekulacje.

3 Bryła – ograniczona część przestrzeni.
Informacje ogólne Bryła – ograniczona część przestrzeni. Wielościan – bryła ograniczona ze wszystkich stron płaszczyznami. Wszystkie jego ściany są wielokątami. Wielokąt foremny – wielokąt o równych bokach i kątach. Wielościan foremny – wielościan, którego ścianami są wielokąty foremne.

4 Wielościany foremne Bryły platońskie to inna nazwa wielościanów foremnych. Dlaczego bryły platońskie? To właśnie Platon wyobrażał sobie, że wszechświat tworzą cztery elementy: ogień, ziemia, woda i powietrze, a każdy z tych żywiołów zbudowany jest z cząsteczek, które mają kształt wielościanów foremnych. czworościan to cząsteczka ognia; sześcian symbolizował ziemię; ośmiościan foremny przedstawiał cząsteczkę powietrza; dwunastościan symbolizował kosmos; dwudziestościan to cząsteczki wody;

5 Czworościan foremny Czworościan foremny (tetraedr) - to wielościan zbudowany z czterech trójkątów równobocznych. Posiada 4 wierzchołki oraz 6 krawędzi. W starożytności czworościan był usposobieniem planety Jowisz i żywiołu ognia.

6 Sześcian Sześcian (heksaedr) - to wielościan zbudowany z 6 kwadratów. Posiada 8 wierzchołków i 12 krawędzi. Jest odpowiednikiem planety Saturn, z żywiołów odpowiada Ziemi.

7 Ośmiościan foremny Ośmiościan foremny (oktaedr) - Posiada 8 ścian (trójkąty równoboczne), 6 wierzchołków, 12 krawędzi. Odpowiada planecie Merkury i żywiołu powietrza.

8 Dwunastościan foremny
Dwunastościan foremny (dodekaedr) - to bryła zbudowana z dwunastu ścian w kształcie pięciokąta foremnego. Posiada 20 wierzchołków i 30 krawędzi. Był usposobieniem planety Mars z żywiołów przypisano mu kosmos.

9 Dwudziestościan foremny
Dwudziestościan foremny (ikosaedr) - to bryła złożona z 20 ścian w kształcie trójkątów równobocznych. Posiada 12 wierzchołków oraz 30 krawędzi. Bryła ta była usposobieniem planety Wenus i żywiołu wody.

10 Zapraszamy teraz wszystkich do wykonania swojej
„bombki na choinkę” 

11 mgr JOANNA JAROSZ- KRZYWDA
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ mgr JOANNA JAROSZ- KRZYWDA mgr JUSTYNA WOLSKA

12 KONIEC


Pobierz ppt "BRYŁY PLATOŃSKIE – MATEMATYCZNE BOMBKI NA CHOINKĘ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google