Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWY STYL ŻYCIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWY STYL ŻYCIA."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWY STYL ŻYCIA

2 PIRAMIDA ŻYWIENIOWA Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu znajduje się u dołu piramidy, czyli podstawy.

3 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA Aktywność fizyczna, to niezbędna ilość ruchu – ćwiczeń fizycznych – potrzebna do rozwoju i zachowania zdrowia każdego człowieka. Prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych uwarunkowany jest koniecznością zapewnienia organizmowi człowieka optymalnej lub przynajmniej minimalnej ilości ruchu. We współczesnym świecie aktywność ruchowa związana z pracą zawodową i codziennym życiem, jest coraz bardziej minimalizowana.

4 ZDROWE ODŻYWIANIE Zdrowie odżywianie- jest to proces polegający na dostarczaniu każdej żywej komórce pokarmów pobieranych w stanie naturalnym lub po przetworzeniu na różnorodne potrawy i napoje w celu utrzymania podstawowych funkcji życiowych, właściwego rozwoju i stanu zdrowia. Odżywiona musi zostać każda komórka naszego ciała. Ze strawionego pokarmu substancje organiczne w postaci prostych substancji odżywczych są rozprowadzane za pomocą krwi po całym ciele. 

5 HIGIENA OSOBISTA Higiena osobista jest dziedziną, której zadaniem jest utrzymanie i wzmocnienie zdrowia człowieka, jest to nabywanie w okresie dzieciństwa określonych nawyków i umiejętności, które decydują nie tylko o zdrowiu, ale również o akceptacji w środowisku społecznym.  W życiu codziennym spotykamy się z nadopiekuńczością rodziców, którzy w niektórych przypadkach aż za bardzo naciskają na to, by ich pociechy był idealne. Nie twierdze że jest dbanie jest złe, lecz w przypadku nadgorliwości rodziców dzieci zniechęcają się do dbania o higienę. 

6 SEN I ODPOCZYNEK Kolejny istotny czynnik decydujący o zdrowiu człowieka to sen. We śnie organizm regeneruje siły, sen nie jest więc czasem straconym, ale czasem gromadzenia energii. Organizm pozbawiony snu nie funkcjonuje prawidłowo, słabnie jego odporność, a to może prowadzić do infekcji i chorób. Brak snu powoduje rozdrażnienie i dekoncentrację. Ważne, by spać co najmniej 7 – 8 godzin na dobę.

7 DIETA Dieta -prawidłowy dobór jakości i ilości spożywanych pokarmów, jest niezwykle istotna nie tylko w kontekście nowotworów, ale także w prewencji chorób układu krążenia, oddechowego i praktycznie wszystkich chorób z jakimi się borykamy.

8 SZKODLIWE DLA ZDROWIA SĄ:
- NORKOTYKI - PALENIE TYTONIU - PICIE ALKOHOLU - FAST FOODY - SŁODYCZE

9 JAK WAŻNA JEST WODA ? Czysta woda to bez wątpienia najlepszy napój dostępny dla człowieka. Woda oczyszcza i nawilża organizm, dając nam przy tym orzeźwienie i siłę. Nic dziwnego, przecież ciało człowieka w aż 70% składa się z wody. Zazwyczaj gdy mamy problemy zdrowotne, dochodzi do odwodnienia organizmu i wtedy znów woda jest dla nas niezwykle ważna. Poznajmy tajniki tego z pozoru prostego związku chemicznego i jego wpływu na nasz organizm.

10 PREZENTACJE WYKONAŁA WERONIKA PERLIK


Pobierz ppt "ZDROWY STYL ŻYCIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google