Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Henryk Dąbrowski rok

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Henryk Dąbrowski rok"— Zapis prezentacji:

1 Jan Henryk Dąbrowski 1755-1818 rok
Jego działania dla Polski i naszego regionu.

2 Żył w latach Urodził się w majątku rodzinnym w Pierzchowie koło Bohni (Krakowskie). Pochodził z rodziny o wielkich tradycjach patriotycznych. Dziadek Dąbrowskiego uczestniczył w bitwie pod Wiedniem 1683 r. u boku Jana III Sobieskiego. Karierę wojskową rozpoczął w wieku 16 lat. W czasie powstania Kościuszkowskiego wyróżnił się w walkach o Warszawę i został mianowany generałem.

3 Pierzchowiec-Pierzchów miejsce urodzin Jana Henryka Dąbrowskiego
Tu urodził się Jan Henryk Dąbrowski 2-go sierpnia 1755 roku. Na miejscu nieistniejącego dworu postawiono kamienny monument, odsłonięty 20 lipca 1872 r. w 75. rocznicę powstania Legionów Polskich i 54. -śmierci ich wodza.

4 Pamiątkowa tablica z kopca

5 Kamienny monument -. To o nim śpiewamy w hymnie narodowym
Kamienny monument -. To o nim śpiewamy w hymnie narodowym ?Marsz, marsz Dąbrowski...?.

6 Dwór w Niegowici miejsce chrztu Jana Henryka Dąbrowskiego krakowskie

7 Polska przed rozbiorami

8 Upadek państwa polskiego - przyczyny wewnętrzne.
Unie z Litwą - Polska musi prowadzić wojny na wschodzie. Kryzys rolnictwa w I połowie XVIII wieku. Nadanie zbyt wielu przywilejów szlachcie. Wprowadzenie złotej wolności szlacheckiej. Prywata szlachty i magnaterii. Upadek miast. Władcom nie zależy na dobru Polski - pochodzą z obcych dynastii. Podział magnaterii na dwa zwalczające się obozy. Brak praw dla chłopów i mieszcza Najazdy Szwedów.

9 Rozbiory Polski W wyniku trzech rozbiorów, dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię (1772, 1793, 1795) Polska utraciła niepodległość. Na ponad 123 lata zniknęła z mapy Europy. Państwo przestało istnieć. Większość Polaków była zrozpaczona wśród nich J. H. Dąbrowski, który udał się do Francji szukać pomocy.

10 Napoleon Bonaparte W naszym hymnie narodowym śpiewamy,, Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy…”

11 Twórca Legionów Polskich we Włoszech w 1797 roku
Po utracie niepodległości Polski w 1795 roku tworzy polskie wojsko we Włoszech. Pieniądze które pozwoliły na stworzenie owych legionów uzyskał ze sprzedaży ziemi Pierzchowa, które należały wcześniej do jego ojca

12 SPRAWA POLSKA ZA NAPOLEONA

13 ,,Mazurek Dąbrowskiego”
Dla Legionów Dąbrowskiego Józef Wybicki, żołnierz i poeta, w 1797 roku napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, która od początku przyjęta z aplauzem przez wojsko generała, nazywana była Mazurkiem Dąbrowskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stała się hymnem państwowym.

14 Charakterystyka Legionów polskich
W skład legionów wchodzili polscy emigranci i jeńcy, którzy służyli w armii austriackiej, a dostali się do niewoli francuskiej. Mundury podobne do polskich, szlify w kolorach włoskich i trójkolorowa kokarda francuska; na naramiennikach widniało hasło „Ludzie wolni są braćmi”. Nauka pisania, czytania, historii ojczystej Zniesiono kary cielesne. Możliwość awansowania także dla żołnierzy, którzy nie wywodzili się ze stanu szlacheckiego.

15   Kampania polska roku   Kampania polska , pod dowództwem Napoleona i przy współudziale J.H. Dąbrowskiego, zachowała się w wielu opisach historycznych. Zmieniały się granice, ustroje a my pragniemy po 200 latach oddać hołd tym żołnierzom.

16 Chorągiew Wojska Polskiego z 1807r.
Wojsko polskie, które przechodziło przez Bartoszyce, Żydowo, dalej szlakiem bojowym Dąbrowskiego miało tę chorągiew, wykonaną ręcznie przez Barbarę Dąbrowską z Chłapowskich , żonę generała J.H. Dąbrowskiego.

17 Księstwo Warszawskie-1807 rok
Po zwycięstwie z Prusami i Rosją pod Frydlantem, Napoleon podpisuje pokój w Tylży. Polacy są przekonani, że państwo polskie zostanie odbudowane, niestety Napoleon tworzy Księstwo Warszawskie, zalążek państwa polskiego.

18 Zasięg terytorialny Księstwa Warszawskiego

19 Godło Księstwa Warszawskiego
„- Cóż to za kraj? - Księstwo Warszawskie. - Któż tu panuje? - Król saski. - Jakież tu wojsko? - Polskie. - Jakież prawa? - Francuskie. - A jakie pieniądze? Pruskie.”

20 Pałac podarowany przez Napoleona J. H. Dąbrowskiemu w Winnej Górze

21 Dzisiejszy odbudowany pałac w Winnej Górze

22 Sala pamięci Jana Henryka Dąbrowskiego w Winnej Górze

23 Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari Jana Henryka Dąbrowskiego z 1808
Awers na którym widoczny jest Orzeł Polski w koronie z berłem – jabłkiem. Rewers na którym widoczne są inicjały króla Stanisława Augusta , herb Litwy - Pogoń oraz data ustanowienia 1792

24 Książka , która uratowała życie gen. J.H.Dąbrowskiemu
Podczas jednej z bitew gen. Dąbrowski spiesząc na pomoc piechocie gen. Jabłonowskiego, otrzymał postrzał z karabinu, kula ugrzęzła we wsuniętej za mundur książce Friedricha Schillera -''Historia wojny trzydziestoletniej'' Później żartował , że kula usunęła z książki zawarte w niej kłamstwa o Polakach .

25 Kościół W Winnej Górze- za dzwonnicą znajduje się kaplica z grobem J.H. Dąbrowskiego
Zgodnie z testamentem pochowano go w winnogórskim kościele w mundurze legionowym, a wyjęte podczas balsamowania ciała serce odbyło w ciągu 200 lat istny marsz po kraju.

26 Urna z sercem J.H. Dąbrowskiego
Urna z jego sercem przechowywana była początkowo w pałacu w Winnej Górze, później w Krakowie i w poznańskim ratuszu, a od 1997 roku w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

27 W Środzie Wielkopolskiej w 200 rocznice powstania ,,Mazurka Dąbrowskiego”
W odsłonięciu pomnika, 14 czerwca 1997r. uczestniczyło wielu przedstawicieli władz krajowych i wojewódzkich. Na mosiężnej tablicy, stylizowanej na sztandar,  przymocowanej do granitowego cokołu, wytłoczono legionowego orła i napis "marsz, marsz Dąbrowski..."

28 Miejsca pamięci J.H. Dabrowskiego
Jedyny w Polsce pomnik J.H. Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej. W bojowej postawie; z podniesioną szablą, spinającego konia do ataku-taki jakim był naprawdę.

29 Miejscowość o nazwie takiej jak nasza

30 Żydowo KOŁO Gniezna w Wielkopolsce

31 Pałac w Żydowie koło Gniezna

32 Inscenizacja bitew napoleońskich

33 Bitwa pod Pułtuskiem 1806 rok


Pobierz ppt "Jan Henryk Dąbrowski rok"

Podobne prezentacje


Reklamy Google