Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program Partnerzy na rzecz stabilności finansowej www. ewmi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program Partnerzy na rzecz stabilności finansowej www. ewmi"— Zapis prezentacji:

1 Program Partnerzy na rzecz stabilności finansowej www. ewmi
Program Partnerzy na rzecz stabilności finansowej Geoffrey Mazullo Dyrektor Sprawozdawczość finansowa i niefinansowa polskich spółek notowanych na giełdzie Seminaria MSR 14, 15 i 16 kwietnia 2003 Poznań, Warszawa i Katowice, Polska

2 Kryteria dla inwestowania w spółkach notowanych na giełdzie w Europie Centralnej i Wschodniej
Kryteria podstawowe od strony funduszów inwestycynych dla decyzji inwestowania w spółkach w Europie Centralnej i Wschodniej badania ZEW, październik 1999 Ogólne Mikroekonomiczne - spółka szczególna Rynki finansowe

3 Kryteria dla inwestowania w spółkach notowanych na giełdzie w Europie Centralnej i Wschodniej
Kryteria podstawowe od strony funduszów inwestycynych dla decyzji inwestowania w spółkach w Europie Centralnej i Wschodniej badania ZEW, październik 1999 Ogólne Mikroekonomiczne – spółka szczególna Rynki finansowe Stabilność prawna –83% Zarządzanie –93% Płynność –97% Stabilność finansowa –81% Rentowność/ produktywność – 83% Wprowadzenie w życie –83% Stabilność polityczna –78% Wzrost sektora – 83% Kontrole kapitałowe –78%

4 w ośmiu krajach Europy Centralnej i Wschodniej.
Relacje inwestorskie “online” Przegląd stron internetowych 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie w ośmiu krajach Europy Centralnej i Wschodniej luty 2003 W lutym 2003 program PFS przeprowadził czwarty przegląd stron internetowych 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie (wg kapitalizacji rynkowej) w ośmiu krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Przegląd dostarcza aktualnych danych i porównania z danymi przeglądów z sierpnia 2002, lutego 2002 i sierpnia 2001. Wyniki: Większość informacyjnych stron internetowych spółek z Czech (CZ), Węgier (HU), Polski (PL) i Słowenii (SI), gdzie strona istniała w 100%, oraz spółek z CZ, HU i PL, gdzie informacja w języku angielskim wynosiła pomiędzy %. W innych krajach tylko dziewięć z dziesięciu największych spółek posiadało stronę internetową. Dostępność informacji w wersji angielskiej i specyficznej informacji dotyczącej zarządzania i rady nadzorczej znacznie się różniła.

5 Relacje inwestorskie “online” Przegląd stron internetowych 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie w ośmiu krajach Europy Centralnej i Środkowej luty 2003

6 Relacje inwestorskie “online” Przegląd stron internetowych 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie w ośmiu krajach Europy Centralnej i Wschodniej Porównanie wyników z czterech przeglądów Przegląd był przeprowadzany przez program PFS co sześć miesięcy (sierpień 2001, luty 2002, sierpień 2002 i luty 2003). Średnia istnienia sieci internetowej w regionie wyniosła 95%. (Najlepsi wykonawcy: CZ, HU, PL, SI - 100%) Średnia z ośmiu krajów dotycząca informacji w języku angielskim wzrosła do 80%. (Najlepsi wykonawcy: PL – 100%, CZ, HU – 90%) Informacja nt. zarządzania spadła poniżej 60%. (Najlepsi wykonawcy: PL - 80% i CZ, EE, HU - 70%) Podczas gdy dodatkowa informacja o zarządzaniu zwiększyła się w porównaniu do poprzednich przeglądów, informacja o radzie nadzorczej znacznie się zmniejszyła. Obydwie średnie wynoszą 40%. (Najlepsi wykonawcy: PL – 70/90% i HU – 50/70%) Dodatkowa informacja o radzie nadzorczej pozostaje poniżej 20%, mimo że Polska przewyższa inne kraje posiadając 70% .

7 Istnienie stron internetowych 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie w ośmiu krajach Europy Centralnej i Wschodniej w latach:

8 Informacja “online” w wersji angielskiej 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie w ośmiu krajach Europy Centralnej i Wschodniej w latach:

9 Informacja “online” o zarządzaniu 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie w ośmiu krajach Europy Centralnej i Wschodniej w latach:

10 Informacja “online” o radach nadzorczych 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie w ośmiu krajach w latach:

11 Informacja “online” – informacja dodatkowa o radzie nadzorczej 10-ciu największych spółek notowanych na giełdzie w ośmiu krajach Europy Centralnej i Wschodniej w latach:

12 Relacje investorskie (IR) “online” - Przegląd polskich spółek notowanych na giełdzie – XI, 2002
88% of spółek notowanych na światowej giełdzie (WSE) wykazuje “przegląd spółki” … ale 12% nie wykazuje! 2% Co się zwykle przedstawia? % spółek WSE Profil spółki Historia spółki Nazwiska kadry zarządczej Nazwiska rady nadzorczej Struktura własności Przedstawienie strategii Kadra zarządcza (bios) 88% 83% 75% 51% 54% 39% 29% 0% - zmiana /2001 4% 14% 10% 17% 10% 6% Digital Strategies Group © See the Notes, Disclaimers and Copyrights page

13 Relacje inwestorskie (IR) “online” - Przegląd polskich spółek notowanych na giełdzie – XI, 2002
12% 13% 2% 2% 1% 1% Digital Strategies Group © See the Notes, Disclaimers and Copyrights page

14 Najlepsza praktyka Czy strona internetowa spółki zawiera:
- informację o rady nadzorczej, - zgodność sprawozdań dotyczących wymagań ujawniania, zagadnienia środowiskowe, zasady notowania na giełdzie, zasady nadzoru właścicielskiego OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), ujawnianie własności, politykę zarządzania ryzykiem, itd., - wskazówki nadzoru właścicielskiego, - politykę dywidend, - informację zarządczą, - zestaw informacji finansowej i niefinansowej, - analizę porównawczą sektorową / krajową oraz porównania cen akcji, - notowanie(a) prezesa zarządu, dane bieżące, uaktualniane.

15 Podsumowanie Sytuacja szybko się poprawia - “Nie od razu Rzym zbudowano.” Uważam, że zagadnieniami kluczowymi w Polsce i na innych rynkach Europy Centralnej i Wschodniej są: Relacje inwestorskie “online” Luka czasowa/ilościowa pomiędzy językiem lokalnym i angielskim Stosowność informacji. Pocieszenie: sytuacja nigdzie się za bardzo nie różni. Na przykład, przegląd badania PWC, maj 2002: Funkcje konsolidacji i sprawozdawczości w europejskich przedsiębiorstwach wielonarodowych.


Pobierz ppt "Program Partnerzy na rzecz stabilności finansowej www. ewmi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google