Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowo się odżywiam, Dobrze wypoczywam !.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowo się odżywiam, Dobrze wypoczywam !."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowo się odżywiam, Dobrze wypoczywam !

2 Jaki wpływ ma zdrowe odżywianie na nastrój i sen ?

3 Jaka żywność wpływa na dobry sen?

4 Stare chińskie przysłowie mówi : „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi."

5 Nie należy zbyt dosłownie traktować tego powiedzenia, ale na pewno można z niego wyciągnąć ważny wniosek - śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Bez niego jesteśmy nieefektywni w pracy, a dzieci i młodzież mają gorsze wyniki w nauce.

6 Ostatnim daniem przed snem powinny być lekkostrawne produkty
Ostatnim daniem przed snem powinny być lekkostrawne produkty. Warto też, aby nasza dieta uwzględniała węglowodany, mające wpływ na wydzielanie serotoniny, "hormonu szczęścia", którego odpowiedni poziom pozwoli nam zrelaksować się i spokojnie zasnąć.  Należy jednak uważać, aby przekąski bogate w węglowodany były w miarę beztłuszczowe. Jeżeli chcemy uniknąć zaburzeń snu, powinniśmy też kontrolować poziom magnezu w naszym organizmie.

7 A jak żywność wpływa na nastrój?

8 W okresach złego samopoczucia, często poprawiamy sobie humor kostkami czekolady lub ciastkami z kremem. Niezwykle trudno jest nam w takich sytuacjach przejść obojętnie obok stoisk pełnych pysznych i słodkich wypieków, pączków, czekoladek, cukierków... Należy się zastanowić czy takie pożywienie da nam szczęście? Czy nie jest to tylko efekt krótkotrwały?

9 Prawidłowe odżywianie poprawia funkcjonowanie naszego mózgu, a co za tym idzie także działanie całego organizmu.

10 „Co za dużo to nie zdrowo” Po raz kolejny potwierdza się to przysłowie
„Co za dużo to nie zdrowo” Po raz kolejny potwierdza się to przysłowie. Ostatnie badania dowiodły, że zbyt duża podaż pożywienia niekorzystnie wpływa na mózg, który traktuje nadmiar jedzenia jako intruza. Udowodniono, że zbyt wysoki poziom cukru we krwi powoduje upośledzenie myślenia. Nie warto jest więc przed dużym wysiłkiem intelektualnym objadać się, a już na pewno nie należy karmić mózgu cukierkami i ciastkami. 

11 Uważa się, że dieta wysokowęglowodanowa ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i witalność, podczas gdy dieta niskowęglowodanowa związana jest ze wzrostem złości, depresji i napięcia. Wykazano, że osoby, które na śniadanie spożywały posiłki wysokobiałkowe i niskowęglowodanowe częściej były w złym nastroju.

12 Najlepszymi węglowodanowymi są te o długim łańcuchu, ponieważ powodują one stopniowy wzrost poziomu glukozy we krwi. Źródłem węglowodanów w diecie powinny być przede wszystkim produkty zbożowe pełnoziarniste: pieczywo, ryż, makaron, płatki śniadaniowe pełnoziarniste, mussli, suszone owoce.

13 Powyższe informacje pokazują, jaki wpływ ma żywność na sen i na nastrój. Ale jaki wpływ na nastrój ma sen?

14 Okazuje się , że sen ma ścisły związek z nastrojem , jak i żywieniem
Okazuje się , że sen ma ścisły związek z nastrojem , jak i żywieniem. Gdy człowiek jest niewyspany, nie ma więc dobrego humoru. Wtedy nie ma ochoty zwracać uwagi na to , czym się karmi. Natomiast gdy wstajemy rano wyspani, mamy siły na cały dzień i aby nie gasić energii, odżywiamy się zdrowo. To natomiast ma związek z (hormonem szczęścia) seratoniną. Z tego wynika prosty wniosek. Żywność ma znaczący wpływ na poczucie szczęścia. Aby jednak osiągnąć je w pełni, należy zażywać ruchu, co najmniej 3x w tygodniu.

15

16 Adrian Orzechowski klasa 5 d


Pobierz ppt "Zdrowo się odżywiam, Dobrze wypoczywam !."

Podobne prezentacje


Reklamy Google