Prezentacja na temat: "PRZEPISY GRY 2017/ przegląd kluczowych zmian"— Zapis prezentacji:

1 PRZEPISY GRY 2017/2018 - przegląd kluczowych zmian
Krosno , 10 sierpnia 2017

2 PRZEPISY GRY 2017/18 Wraz z nowym sezonem wchodzi w życie kolejna dawka zmian. Zmiany te są kontynuacją zeszłorocznej rewolucji w Przepisach Gry – doprecyzowaniem, uzupełnieniem, włączeniem Okólnika nr 7 LaczyNasPilka.pl

3 ART. 1 Wewnątrz trawiastego pola gry można wyznaczać linie „wstawkami” ze sztucznej trawy. Warunek: nie może to być niebezpieczne dla uczestników meczu LaczyNasPilka.pl

4 ART. 3 Samowolna (bez informowania sędziego) wymiana w przerwie między częściami zawodów → nie ma ŻK Samowolna (bez informowania sędziego) zamiana bramkarza w przerwie między częściami zawodów → nie ma ŻK Gdy zawodnik wraca na pole gry bez zgody sędziego (jeśli jest ona wymagana) i wpływa na grę (lub jednego z sędziów) → B+ Jeżeli drużyna zdobyła bramkę, gdy na polu gry przebywała dodatkowa osoba „należąca” do tej drużyny (zawodnik, rezerwowy, wymieniony, wykluczony, osoba funkcyjna) → B (oraz sankcje wobec tej osoby) LaczyNasPilka.pl

5 ART. 4 Czapki z daszkiem u bramkarzy zostały oficjalnie zaaprobowane, jako wyjątek od ogólnych zapisów Art. 4 Osoby funkcyjne mogą używać komunikacji elektronicznej, tylko gdy ma to bezpośredni związek ze zdrowiem/bezpieczeństwem zawodników LaczyNasPilka.pl

6 ART. 5 „Decyzje sędziego, jak i wszystkich pozostałych członków zespołu sędziowskiego, muszą być zawsze respektowane” Po co wpisano takie ogólne zdanie do Przepisów? Czy nareszcie będziemy bardziej konsekwentni? LaczyNasPilka.pl

7 ART. 5 Ponownie zmieniono zapis dotyczący usuwania/nieusuwania ze strefy technicznej opieki medycznej (gdy swoim zachowaniem na to zasłuży). Jest teraz wyjątek, gdy należy takiego lekarza/masażystę pozostawić na ławce. – jeżeli jest jedynym uprawnionym do udzielania pomocy na ławce danej drużyny. Jednak pamiętajmy o właściwym, jednoznacznie brzmiącym opisie w sprawozdaniu! LaczyNasPilka.pl

8 ART. 7 „Zezwala się na krótką przerwę między połowami dogrywki, dla uzupełnienia płynów”. Życiowe podejście… LaczyNasPilka.pl

9 ART. 8 Zawodnikowi wykonującemu rozpoczęcie gry wolno stać na połowie przeciwników. Życiowe podejście… LaczyNasPilka.pl

10 ART. 10 & ART. 14 1. Dogrywka musi składać się z dwóch równych połów – max. 15 min. 2.Bramkarz, który nie może kontynuować gry – może być zastąpiony: Przez rezerwowego – gdy jest limit zmian Zawodnika, który został wyłączony z rzutów karnych – zrównanie liczby zawodników 3. Okólnik nr 7 stał się częścią Przepisów Gry: Przy przewinieniach jednoczesnych (bramkarza i wykonawcy rzutu) sędzia czeka na wynik rzutu karnego: Jeśli bramka jest zdobyta → ŻK dla wykonawcy rzutu i karny niewykorzystany (Art. 10)/P (Art. 14) Jeśli bramka nie jest zdobyta → powtórzenie rzutu i 2 x ŻK (dla obu zawodników) LaczyNasPilka.pl

11 ART. 11 IFAB doprecyzował pojęcia spalonego (po rykoszecie/odbiciu się piłki od sędziego) oraz parady obronnej („zawodnik wybija lub próbuje wybić piłkę…”). Doprecyzowano też kwestie przewinień na zawodniku na pozycji spalonej/spalonym: - zawodnik na pozycji zostaje sfaulowany zanim zostanie uznany za spalonego – rzut wolny bezpośredni - zawodnik na pozycji zostaje sfaulowany po tym jak jest sfaulowany – rzut wolny pośredni z tytułu spalonego LaczyNasPilka.pl

12 Art. 12 Przewinienia „werbalne” w czasie gry → rzut wolny pośredni (nawet jeśli wiąże się to z ŻK/CzK) LaczyNasPilka.pl

13 ART. 12 Inne zasady dotyczące kar indywidualnych za SPA/DOGSO w polu karnym Przerwanie SPA wynikające z walki o piłkę – sam K Przerwanie SPA (trzymanie, ciągnięcie, pchnięcie, zagranie ręką, nierozważność )– K + Przerwanie DOGSO wynikające z walki o piłkę – K + Przerwanie DOGSO (trzymanie, ciągnięcie, pchnięcie, zagranie ręką, nierozważność )– K ++ Wprost zapisane wykluczenie za DOGSO popełnione przez nie-zawodnika Lekko zmienione (zdroworozsądkowo) jedno z kryteriów oceny DOGSO (kierunek poruszania się zawodnika)– „zasadniczo w kierunku bramki” LaczyNasPilka.pl

14 ART. 12 Przewinienia poza polem gry (w czasie gry) Rzut wolny bezpośredni z linii ograniczającej pole gry (rzut karny) za: przewinienie zawodnika wobec sędziego, przeciwnika, rezerwowego, wymienionego, wykluczonego, osoby funkcyjnej poza polem gry przewinienie rezerwowego, wymienionego, wykluczonego, osoby funkcyjnej wobec przeciwnika lub sędziego poza polem gry („popełnia przewinienie” = „wpływa na”) Uwaga! Tego przepisu nie stosuje się do przewinień, przy których „zaangażowany” nie jest któryś z 22 zawodników lub sędziów – czyli np. przewinień „rezerwowy kontra rezerwowy” lub „trener kontra trener” LaczyNasPilka.pl

15 ART. 12 Rzucanie przedmiotami (włączając piłkę)
Gdy zawodnik (będący na polu gry lub poza nim) rzuca w przeciwnika , rezerwowego, wymienionego, wykluczonego, osobę funkcyjną lub sędziego → rzut wolny bezpośredni (karny); jeśli miejsce trafienia (hipotetycznego trafienia) jest poza polem gry, rzut wolny jest z miejsca na linii ograniczającej pole gry (ew. rzut karny) Gdy ktoś inny niż zawodnik (również zawodnik czasowo będący poza pole gry) rzuci (kopnie) przedmiotem na pole gry (i wpłynie to na przeciwnika, sędziego lub grę) → rzut wolny bezpośredni (karny) w miejscu, gdzie ten przedmiot wpłynął na grę, uderzył lub uderzyłby przeciwnika, sędziego, piłkę LaczyNasPilka.pl

16 ART. 13 & Art. 16 Przy wykonywaniu rzutu od bramki lub rzutu wolnego z własnego pola karnego przeciwnik, który był w tym czasie w polu karnym lub w nie wkroczył, nie może walczyć o piłkę, dopóki nie dotknie ona innego zawodnika. LaczyNasPilka.pl

17 POSTANOWIENIA PZPN 2017/18 Główne zmiany: ARTYKUŁ 3 – Zawodnicy
2. Za dopuszczenie do zawodów zawodników posiadających aktualne badania lekarskie odpowiada kierownik danej drużyny. Organizatorzy rozgrywek mogą wprowadzić w regulaminach standardy tych badań (czas trwania, uprawnieni lekarze, obowiązujące druki, zakaz gry dla zawodników bez ważnych badań itd.), jak również obowiązek ich sprawdzania przez delegatów lub sędziów. LaczyNasPilka.pl

18 POSTANOWIENIA PZPN 2017/18 Główne zmiany: ARTYKUŁ 3 – Zawodnicy
17. Przy wymianach powrotnych (tam, gdzie zezwala na to regulamin rozgrywek) obowiązuje procedura opisana w pkt , z wyjątkiem stosowania kartek wymiany. Dla zachowania porządku najważniejsze jest, aby odbywało się to zawsze w przerwie w grze i za zgodą sędziego. Wymiany „hokejowe”/„lotne” (w czasie gdy toczy się gra) są niedozwolone na żadnym szczeblu. LaczyNasPilka.pl

19 POSTANOWIENIA PZPN 2017/18 Najważniejsze, aby wymiany powrotne odbywały się zawsze w przerwie w grze i za zgodą sędziego. Wymiany „hokejowe”/„lotne” (w czasie, gdy toczy się gra) są niedozwolone na żadnym szczeblu. ŹLE! DOBRZE! LaczyNasPilka.pl

20 POSTANOWIENIA PZPN 2017/18 Główne zmiany: ARTYKUŁ 5 – Sędzia
9. Na szczeblu centralnym (również w CLJ oraz Ekstralidze i I lidze kobiet), a także III lidze sędzia winien przeprowadzić przedmeczowe spotkanie organizacyjne z kierownikami drużyn. W jego trakcie przekazuje swoje decyzje dotyczące kwestii technicznych (m.in. kolory strojów, moment i miejsce stawienia się drużyn itd.). Na zawodach IV ligi oraz klas ach niższych rekomenduje się przeprowadzenie analogicznych spotkań organizacyjnych. 33. Decyzje podejmowane przez sędziego dotyczące oceny faktów związanych z grą są ostateczne i nie mogą być zmienione. Przy podejmowaniu decyzji sędziowie mogą korzystać z zapisu wideo jedynie na zawodach rozgrywanych za zgodą Kolegium Sędziów PZPN zgodnie z protokołem VAR, przejętym przez International Board. LaczyNasPilka.pl

21 POSTANOWIENIA PZPN 2017/18 Główne zmiany:
ARTYKUŁ 6 – Pozostali sędziowie 10. Prowadzenie zawodów seniorów z jednym sędzią asystentem lub bez asystentów jest niedozwolone. (…). Regulaminy rozgrywek mogą precyzować, na których rozgrywkach młodzieżowych nie jest wymagane wyznaczanie klubowych sędziów asystentów. LaczyNasPilka.pl

22 POSTANOWIENIA PZPN 2017/18 ARTYKUŁ 12 – Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie 15. Sędzia ma prawo do udzielania napomnień i wykluczeń od momentu wejścia na pole gry w czasie wyprowadzania drużyn przed meczem, do chwili opuszczania pola gry i jego bezpośredniego otoczenia po zakończeniu danej części zawodów. Jeżeli sędzia zakończył sygnałem gwizdka daną część zawodów i po tym fakcie zawodnik dopuścił się przewinienia podlegającego ŻK/CzK, a sędzia znajduje się jeszcze na polu gry lub w jego bezpośrednim otoczeniu, udzielenie kary sygnalizuje pokazaniem zawodnikowi stosownej kartki. W pozostałych przypadkach sędzia swoje działanie ograniczy do poinformowania kapitana danej drużyny o nałożonej karze. ARTYKUŁ 1 – Pole gry 18. Bezpośrednie otoczenie pola gry to obszar wewnątrz jego ogrodzenia, poza polem gry. LaczyNasPilka.pl

23 Regulamin Podkarpacki ZPN 2017/18
Przyjazd na mecz 45 minut, sprawozdanie 30 minut przed meczem Sędzia ma obowiązek posiadać sprawozdanie i załączniki Sędzia zawodów przed meczem musi otrzymać do wglądu następujące dokumenty: 1. protokół weryfikacji boiska, na którym ma być rozegrany mecz. Jeżeli weryfikacji nie ma, sędzia może prowadzić mecz warunkowo, opisując szczegółowo zaistniałą sytuację w sprawozdaniu; 2. załączniki wypełnione przez oba zespoły, z czytelnymi podpisami kapitanów i kierowników – wypełnione drukowanymi literami 3. dokumenty tożsamości z aktualną fotografią, - Brak dokumentu tożsamości powoduje, że sędzia nie może takiego zawodnika dopuścić do gry. 4. listy zawodników zgłoszonych do rozgrywek, karty zdrowia oraz inne dokumenty określone przez organ prowadzący rozgrywki; 5. Listę porządkowych LaczyNasPilka.pl

24 Regulamin Podkarpacki ZPN 2017/18
Sędzia zawodów przed meczem musi otrzymać do wglądu następujące dokumenty cd: 6. dokument poświadczający posiadanie uprawnień do sprawowania opieki medycznej osoby pełniącej tę funkcję na danych zawodach. W przypadku braku opieki medycznej zgodnie z §18 ust.8, sędzia nie dopuszcza do rozegrania zawodów. 7. licencje trenerskie: trenerzy obowiązani są na żądanie sędziego osobiście stawić się przed meczem w szatni sędziowskiej celem okazania uprawnień (oryginał licencji trenera). W przypadku niedopełnienia tego wymogu przez klub sędzia zobowiązany jest prowadzić zawody a fakt ten opisać w sprawozdaniu z zawodów. Kary: kl.„O": a) pierwszy mecz - do 2000 złotych b) drugi mecz - do 3500 zł d) trzeci i kolejne mecze - weryfikacja zawodów jako walkower (0:3) dla zespołu przeciwnego; klasy „A i B”: a) pierwszy mecz - do 1000 złotych b) drugi mecz - do 1500 zł e) trzeci i kolejne mecze - weryfikacja zawodów jako walkower (0:3) dla zespołu przeciwnego; LaczyNasPilka.pl

25 Regulamin Podkarpacki ZPN 2017/18
SPRAWOZDANIE: - wypełnione drukowanymi literami - 11 zawodników max. 7 rezerwowych, max. 6 osób funkcyjnych - oznaczony kapitan – K, młodzieżowiec M (kl. O – dwóch, kl. A - jeden) - funkcji opieki medycznej nie może sprawować zawodnik wpisany do protokołu z zawodów. Sędziowie zobowiązani są wypełnić sprawozdanie z zawodów w systemie Extranet w terminie 24 godzin od zakończenia zawodów i dokonać zapisu ostatecznego. Oryginały sprawozdań sędzia ma obowiązek przechowywać przez okres co najmniej 3 lat. Sędziowie zawodów zobowiązani są w przeciągu 15 minut od zakończenia spotkania do wprowadzenia wyniku spotkania w systemie Extranet. LaczyNasPilka.pl

26 Regulamin Podkarpacki ZPN 2017/18
Sprawy organizacyjne: Jeżeli przed rozpoczęciem spotkania okaże się że drużyny mają kostiumy sportowe podobnych kolorów drużyna gospodarzy zmienia stroje bramkarze muszą mieć koszulki różniące się kolorem od koszulek obu drużyn. W seniorach – 6 zmian Zezwala się na jednoczesną rozgrzewkę maksymalnie 5 zawodników rezerwowych z każdej drużyny. Sędzia ustala gdzie powinni się rozgrzewać. Wyjątkowo, jeżeli miejsce na to pozwala sędzia może zezwolić siedmiu zawodnikom z każdej drużyny aby się rozgrzewali jednocześnie w wyznaczonym miejscu. Zawodnicy rozgrzewający się muszą być ubrani w znaczniki odmiennego koloru od koszulek obu drużyn. W rozgrywkach obowiązkowe jest używanie przez zawodników ochraniaczy na golenie. porządkowi muszą być oznakowani LaczyNasPilka.pl

27 Regulamin Podkarpacki ZPN 2017/18
Obowiązki organizatora: zabezpieczenia szatni dla obu zespołów i sędziów a organizator zapewnia depozyt na rzeczy wartościowe dla obu drużyn oraz sędziów i odpowiada za ich właściwe przechowywanie. Klasa okręgowa oraz klasy A, B osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo; - osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo musi być obecna na terenie stadionu 60 minut przed rozpoczęciem meczu, - osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo opuszcza teren imprezy ostatni Klasa Okręgowa oraz klasy A, B - w przypadku prowadzenia pełnej i fachowej informacji osoba taka musi posiadać odpowiednią licencję. Klub prowadzący zawody ze spikerem bez odpowiednich uprawnień będzie ukarany karą finansową w wysokości do 300 zł; zabezpieczenia mienia ruchomego (autokar, samochód) drużyn, sędziów, obserwatora i delegata od momentu ich przybycia na obiekt sportowy do momentu ich wyjazdu. Środki transportu muszą być postawione na obiekcie w miejscu wskazanym przez organizatora zawodów. LaczyNasPilka.pl

Pobierz ppt "PRZEPISY GRY 2017/ przegląd kluczowych zmian"