Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FRANCJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FRANCJA."— Zapis prezentacji:

1 FRANCJA

2 Państwo w zachodniej Europie nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym.
Stolica: Paryż Język urzędowy: Francuski Święto narodowe: 14 lipca (rocznica zburzenia Bastylii w 1789 r.) Ustrój polityczny: Republika Jednostka monetarna: 1 euro = 100 eurocentów

3 Flaga Godło

4 Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Holandią. Kraj jest połączony z Wielką Brytanią przez Eurotunel przebiegający pod kanałem La Manche.

5 Stolicą Francji jest każdemu z nas znany Paryż położony w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez miliony turystów.

6

7 Wieża Eiffla najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.

8 „Żelazna dama” stoi w zachodniej części centrum miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Do 1930 roku wieża Eiffla była najwyższą konstrukcją na świecie.

9 Łuk Triumfalny- pomnik stojący na placu Charles'a de Gaulle'a w Paryżu
Łuk Triumfalny- pomnik stojący na placu Charles'a de Gaulle'a w Paryżu. Znajduje się w 8. dzielnicy (dawniej Plac Gwiazdy, Place de l'Etoile), na zachodnim skraju Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées). Jest to ważny element architektury Paryża, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.

10 Luwr- Na przełomie XII i XIII wieku dzisiejszy Luwr pełnił rolę nie muzeum, ale warownej fortecy mającej strzec dostępu do Paryża przed Saksonami. W 1545 roku rozpoczęto przebudowę fortecy, na której miejscu postawiono wyjątkowo piękny pałac. Kolejni władcy rozbudowywali Luwr aż do czasu, gdy królewską siedzibę przeniesiono do Wersalu. Wtedy to pałac popadł w ruinę. Jego niecodzienną urodę dostrzeżono po latach.

11 Obecnie w Luwrze funkcjonuje muzeum, w którym można zobaczyć kolekcje antycznej i średniowiecznej rzeźby, zbiory malowideł i przedmiotów (użytkowych i zabytkowych). Charakterystycznym elementem Luwru jest szklana piramida, która znajduje się przed wejściem do muzeum.

12 Wersal- miejscowość i gmina we Francji, budowę Wersalu rozpoczęto w roku Znajduje się pod Paryżem i słynie z zespołu pałacowego, miejsca rezydencji królów francuskich od 1682 roku. Pałac wersalski, rozbudowany z rozmachem za Ludwika XIV, wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym jest najwspanialszym dziełem francuskiego klasycyzmu i baroku. Twórcą założenia ogrodowo-parkowego był André Le Nôtre.

13 W czasach świetności rezydencji w Wersalu mogło przebywać jednocześnie nawet 20 tysięcy osób. Miejscowy garnizon wojska liczył 9 tysięcy żołnierzy, a pałacowa służba 5 tysięcy. Dwór królewski, wraz z ministrami Francji, mieszkający w pałacu za czasów "Króla Słońce" składał się z około tysiąca dostojników obsługiwanych przez 4 tysiące służących. Dworskie stajnie mieściły 2,5 tysiąca koni oraz 200 pojazdów.

14 Największe miasta Francji poza Paryżem, to:
Marsylia: jest miastem w południowej Francji, drugim co do wielkości. Znajduje się tam Bazylika Notre-Dame z lat (widoczna na zdjęciu). Strasburg: siedziba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

15 Bordeaux: Okolice miasta są znane na całym świecie przede wszystkim z produkcji win, wytwarzanych tam od VIII wieku. Lyon: Najstarsze miasto we Francji. To ważny ośrodek handlowo-finansowy. Jest siedzibą giełdy oraz wielkich banków.

16 Tuluza: Główny ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego Francji – siedziba koncernu lotniczego Airbus Industrie oraz centrum badań lotniczych i kosmicznych. Nicea: leży na Lazurowym Wybrzeżu. Jest to znany ośrodek turystyczny, kąpielisko morskie, uzdrowisko, ośrodek sportu i rozrywki. 26 lutego 2001 r. w Nicei podpisano Traktat nicejski reformujący Unię Europejską.

17 Symbolem Republiki jest Marianne, czyli wolność, przedstawiana alegorycznie jako kobieta w czapce frygijskiej. Można ją zobaczyć np. na znanym obrazie autorstwa Eugene Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady", a nawet na francuskich znaczkach pocztowych.

18 CIEKAWOSTKI 1 kwietnia Francuzi obchodzą dzień zwany "Poisson d'Avril". Tego dnia, oprócz robienia sobie żartów i opowiadania dowcipów, Francuzi przesyłają sobie i wieszają na plecach ryby z papieru. Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem świata. Rocznie odwiedza ją przeszło 80 milionów turystów. Francja posiada 8 dużych regionów winnic: Szampania, Burgundia, Alzacja, Dolina Loary, Bordeaux, Dolina Rodanu, Langwedocja- Rousillon i Prowansja. Marsylia jest najbardziej słonecznym miastem Francji. Słońce świeci tu średnio przez godzin w ciągu roku. W miastach, niektóre sklepy spożywcze lub domy towarowe są zamknięte w poniedziałki. We wtorki zamknięte są muzea, zaś w środy - szkoły.

19 21 czerwca odbywa się we Francji coroczne Święto Muzyki
21 czerwca odbywa się we Francji coroczne Święto Muzyki. Tego dnia w całym kraju organizowane są koncerty muzyczne: od muzyki poważnej, przez pop, techno, aż po reggae. W Paryżu Dni Muzyki określa się mianem „Nuit Blanche” Pierwsza francuska książka kucharska powstała w XIV wieku. Kuchnia francuska jest uznawana za najlepszą w świecie. We Francji istnieje 365 gatunków sera! Francuzi są zdania, że dobry posiłek należy zakończyć kawałkiem dobrego sera, oczywiście przy lampce dobrego wina. Ślimaki popularne są we Francji od XIX wieku. Przyrządza się je z masłem, czosnkiem i natką pietruszki. Paryskie metro jest trzecim, po Londynie i Budapeszcie, najstarszym metrem na świecie. Pierwsza linia metra została otwarta w 1900 roku. Obecna sieć metra składa się z czternastu linii.

20 Klaudia Wojtasik


Pobierz ppt "FRANCJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google