Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TATRY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TATRY."— Zapis prezentacji:

1 TATRY

2 Tatry, leżą na pograniczu Polski i Słowacji.
Najwyższym szczytem Tatr jest położony na Słowacji Gerlach m n.p.m. Najwyższym szczytem w polskich Tatrach są Rysy m n.p.m.

3 Najwyższe szczyty Tatr
Gerlach Rysy

4 Tatry to niewielkie pod względem obszaru pasmo górskie stanowiące najwyższe spiętrzenie Karpat. Góry te są niezwykle atrakcyjne pod względem widokowym. Można tu znaleźć zarówno spacerowe szerokie drogi prowadzące dolinami, jak również strome, wąskie szlaki.

5 Wędrując szlakami można między innymi odwiedzić:
Całe Tatry - zarówno polska, jak i słowacka część objęte są obszarem parku narodowego. Po polskiej stronie jest to Tatrzański Park Narodowy. Dla turystów oznacza to bezwzględny zakaz poruszania się poza oznakowanymi szlakami . Wędrując szlakami można między innymi odwiedzić: Zakopane Dolinę Pięciu Stawów Dolinę Kościeliską Dolinę Chochołowską Kasprowy Wierch Morskie Oko Giewont

6 Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, często nazywane jest zimową stolicą Polski. Reprezentacyjną ulicą Zakopanego są położone w centrum miasta Krupówki.

7 Dolina Pięciu Stawów Jest jedną z piękniejszych dolin w Tatrach. Ma długość 4 km. Krajobraz doliny to tatrzańskie szczyty, górskie jeziora oraz połacie muraw i kosodrzewiny.

8 Dolina Kościeliska Dolina Kościeliska ma ok. 9 km długości. Znajduje się tu kilka bardzo popularnych jaskiń, między innymi Jaskinia Mroźna, Smocza Jama, Jaskinia Mylna.

9 Dolina Chochołowska Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach. Dzięki występowaniu w dolinie dużej powierzchni polan i hal stała się największym ośrodkiem pasterstwa w Tatrach. Juhasi wypasają tu owce i bydło.

10 Kasprowy Wierch Kasprowy Wierch ma wysokość m n.p.m. Znajduje się tutaj Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Na szczyt można się wspiąć lub wjechać koleją linową.

11 Morskie Oko Morskie Oko to największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie położone w Dolinie Rybiego Potoku . Wody jeziora otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego, w najgłębszym miejscu osiąga ponad 51 m.

12 Giewont Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. Na jego głównym wierzchołku -Wielkim Giewoncie znajduje się metrowy żelazny krzyż. Giewont kojarzony jest z sylwetką śpiącego rycerza.

13 Marcin Duliński klasa IIa
Dziękuję za uwagę. Marcin Duliński klasa IIa


Pobierz ppt "TATRY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google