Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia soli Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia soli Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."— Zapis prezentacji:

1 Historia soli Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 Historia soli Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

3 Sól była znana już kilka tysięcy lat temu i odgrywała ważną rolę. Wierni składali często bogom ofiarę w postaci soli, używano jej podczas ceremonii religijnych. Obecnie sól przynosi się do kościoła podczas święcenia pokarmów z okazji Wielkanocy. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

4 Sól była uważana za bardzo cenną, dlatego odgrywała rolę środka płatniczego zamiast pieniędzy. Płacąc solą można było otrzymać wiele cennych towarów. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

5 Istniało wiele sposób na otrzymywanie soli. Jednym z nich było odparowywanie słonej wody morskiej. Innym zaś było warzenie solanek, czyli wód zawierających w swoim składzie sól. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

6 Sól wydobywa się również w kopalniach w postaci soli kamiennej. Obecnie istnieje wiele kopalni soli, w tym również w Polsce. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

7 Kopalnia soli w Wieliczce należy do najbardziej znanych kopalni soli na świecie. Początkowo gotowano tam wodę solankową, a w XII wieku odnaleziono sól kamienną. Kopalnia soli w Wieliczce to wspaniałe i ciekawe miejsce, które warto zobaczyć. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

8 Sól ma również wiele właściwości leczniczych, używana jest w leczeniu. Pomaga w różnych chorobach, zwłaszcza tych związanych z oddychaniem. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

9 W niektórych miejscach, gdzie są złoża soli, powstały uzdrowiska, gdzie ludzie się leczą z różnych chorób. Do takich uzdrowisk należą np. Kołobrzeg, Świnoujście, Ustronie i Inowrocław. Najbardziej znanym uzdrowiskiem jest Ciechocinek, gdzie znajdują się tężnie solankowe. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

10 Sól jest bardzo ważna i potrzebna. Zawsze odgrywała bardzo ważną rolę w życiu człowieka, zwano ją nawet białym złotem. Pamiętajmy jednak, by używać jej w rozsądnych ilościach, gdyż za dużo soli jest niezdrowe. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Historia soli Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google