Przygotowali Switek Kamil Gosztyła Filip

Slides:



Advertisements
Podobne prezentacje
SOLE JAKO PRODUKT REAKCJI WODNYCH ROZTWORÓW KWASÓW I ZASAD
Advertisements

Cele wykładu Celem wykładu jest przedstawienie: konfiguracji połączeń,
Tranzystor polowy, tranzystor unipolarny, FET
Elektrostatyka w przykładach
ELEKTROSTATYKA II.
Czy kwasy reagują z solami?
Scenariusz lekcji dla klasy II liceum ogólnokształcącego
Sole Np.: siarczany (VI) , chlorki , siarczki, azotany (V), węglany, fosforany (V), siarczany (IV).
SOLE to związki chemiczne o wzorze ogólnym: MR
Przepływ prądu elektrycznego
Wykonały: Katarzyna Bryła Monika Domagała
Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu Wszelkie treści i zasoby edukacyjne publikowane na łamach Portalu
Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu
Sprzężenie zwrotne Patryk Sobczyk.
DYSOCJACJA KWASÓW.
Kondensatory Autor: Łukasz Nowak.
DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły:
ELEKTROLIZA Elektroliza jest to proces zachodzący wskutek przepływu prądu stałego przez roztwór elektrolitu lub elektrolit stopiony (termoelektroliza).
Desorpcja wodoru w stopach palladu modelowym układzie elektrody ujemnej w ogniwach wodorkowych. Ewa Kalinowska Pracownia Elektrochemicznych Źródeł Energii.
Polimer fullerenowy z centrami metalicznymi jako matryca biosensorowa
Elektrochemiczne właściwości metalicznego renu
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
DYSOCJACJA JONOWA KWASÓW I ZASAD
Automatyczny system do pomiaru stężenia metali ciężkich w glebie
Warsztaty początkowe dla nauczycieli, października 2012 Badania hydrologiczne Przewodnictwo elektryczne – zjawisko skierowanego przenoszenia ładunków.
Prąd elektryczny.
Przepływ prądu elektrycznego przez ciecze i gazy
Elektrochemia.
Elektrochemia.
„Co to jest indukcja elektrostatyczna – czyli dlaczego dioda świeci?”
Doświadczenie: Wpływ kreta , sody oczyszczonej , octu , wody i soli kuchennej na proces utleniania żelaza Żelazo jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem.
Tranzystory z izolowaną bramką
Skąd wziąć rozwiązanie?
AGH-WIMiR, wykład z chemii ogólnej
Tyrystory.
Katarzyna Pędracka i Mateusz Ciałowicz
Główną częścią oscyloskopu jest Lampa oscyloskopowa.
Czyli historia 2 blondynek z paczką zapałek 
Badania praw elektrolizy
Drabina Jacoba.
Teresa Stoltmann Anna Kamińska UAM Poznań
Czyli jak połączyć ze sobą dwa metale
DOŚWIADCZENIA GDY PŁYNIE PRĄD.
Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.
Jak to działa? Zajęcia ekologiczne z elementami fizyki dla uczniów ZET IV-VI przygotowane przez uczniów klasy I Gimnazjum.
Przepływ prądu w obwodzie elektrycznym
Wędrówka jonów w roztworach wodnych
Niepewność pomiaru Prezentacja przygotowana dla uczniów Gimnazjum nr 4 w Siemianowicach Śląskich autorka Joanna Micał.
Elektrostatyka c.d..
Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +
Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski informatyka +
Treści multimedialne - kodowanie, przetwarzanie, prezentacja Odtwarzanie treści multimedialnych Andrzej Majkowski 1 informatyka +
Prąd Elektryczny Szeregowe i równoległe łączenie oporników Elżbieta Grzybek Michał Hajduk
EKO BATERIA ZEGAR ZASILANY ZA POMOCĄ ROŚLIN DONICZKOWYCH.
ZEGAR ZASILANY ZA POMOCĄ WIDELCA
ZEGAR ZASILANY ZA POMOCĄ ZIEMNIAKA
1. Obrazowanie struktur ciał w skali makroskopowej 1. 1
Lekcja 6: Równoległe łączenie diod
PROCESY SPAJANIA Opracował dr inż. Tomasz Dyl
Projekt nr POKL /12 „Z Wojskową Akademią Techniczną nauka jest fascynująca!” WYKŁAD Z CHEMII dla uczestników obozu w dniach
Zespół badawczy : Judyta Izabela Stepaniuk i Elżbieta Dzienis Zdjęcia : p. Ewa Karpacz, J. I. Stepaniuk i E. Dzienis P REZENTACJĘ OPRACOWAŁA J. I. S TEPANIUK.
Jak to się dzieje ,że żarówka świeci?
Z czego jest zbudowany otaczający nas świat
Klasyfikacja półogniw i ogniwa
Dipol elektryczny Układ dwóch ładunków tej samej wielkości i o przeciwnych znakach umieszczonych w pewnej odległości od siebie. Linie sił pola pochodzącego.
Jaki jest poziom pH wody w Jaśle? Kinga Czerwińska Anna Szot Ligowy zespół badawczy: Opiekun: Ryszard Goryczka.
Od jakich czynników zale ż y wielko ść pola magnetycznego wytwarzanego przez elektromagnes? Projekt wykonany przez Akademię Uczniowską Klas II.
KONDUKTOMETRIA. Konduktometria polega na pomiarze przewodnictwa elektrycznego lub pomiaru oporu znajdującego się pomiędzy dwiema elektrodami obojętnymi.
Elektroniczna aparatura medyczna Stężenia
Elektrochemia – ogniwa
Zapis prezentacji:

Przygotowali Switek Kamil Gosztyła Filip Octowa elektrownia Przygotowali Switek Kamil Gosztyła Filip

Spis treści Cel doświadczenia Z czego bierze się prąd Potrzebne materiały Przebieg doświadczenia Podłączenie do diody LED Wnioski

Cel doświadczenia Celem naszego doświadczenia jest zbudowanie baterii z przedmiotów codziennego użytku i ukazanie, od czego zależy napięcie w tej baterii. Podłączyliśmy także nasze baterie do diody o napięciu znamionowym 4,5 V i mocy 1W, wykonaliśmy charakterystykę spadku napięcia.

Skąd bierze się prąd w baterii? Zasada działania opiera się na reakcji chemicznej pomiędzy sproszkowanym cynkiem na gwoździu a miedzią. Zachodzi reakcja jonowa, w której miedź oddaje swoje elektrody o ładunku ujemnym, tworzy się katoda, czyli elektroda o ładunku dodatnim. Ocynkowany gwóźdź przyjmuje elektrony, tworzy się anoda, czyli elektroda o ładunku ujemnym.

Potrzebne materiały do budowy baterii drut miedziany, gwóźdź ocynkowany, pojemnik z pokrywką, ocet 10%, Woltomierz, krokodylki, dioda o mocy ok. 1W, mała diodka 1,5 V.

Przebieg doświadczenia Budowa baterii. Pomiar napięcia prądu elektrycznego. Sprawdzenie, od czego zależy napięcie i pojemność baterii. Podłączenie do diody LED. Charakterystyka spadku napięcia w czasie.

Budowa baterii Nalewamy ocet do pojemnika. Zanurzamy w occie ocynkowany gwóźdź. Zanurzamy miedziany drut tak, aby nie stykał się z gwoździem.

Pomiar napięcia Za pomocą woltomierza mierzymy napięcie zbudowanej baterii. Otrzymujemy 0,93 V.

Sprawdzenie, od czego zależy napięcie Zanurzyliśmy elektrody na dwóch różnych głębokościach w roztworze kwasu octowego. Zmierzyliśmy napięcie. Wynik widoczny na zdjęciu. Zmienialiśmy odległość miedzy elektrodami umieszczonymi na tej samej głębokości. Napięcie zmieniało się w nieznacznym stopniu.

Pojemność Mimo zmiany ilości roztworu, napięcie nie ulega zmianie. W literatce i w większym pojemniku było takie samo napięcie. Natomiast pojemność w baterii zależy od tego, ile wlejemy octu. Podłączyliśmy każdą z baterii do diodki 1,5 V i badaliśmy jak spada napięcie w każdej baterii.

Rodzaj i stężenie wlanego kwasu Zbudowaliśmy baterię, do której wlaliśmy kwas octowy o stężeniu ok. 25 %. Nie spowodowało to wzrostu napięcia w porównaniu do baterii z wlanym octem 10 %. Napięcie zależy jednak od rodzaju wlanego kwasu. Bateria alkaliczna, w której znajduje się wodorotlenek potasu generuje znacznie większe napięcie. Każdy kwas posiada tzw. stałą dysocjacji, im jest ona większa, tym wyższe napięcie może wygenerować bateria.

Podłączenie trzech baterii do diody Podłączyliśmy baterie do diody o mocy 1W. Napięcie spadło z 2,8 V do 2,1 V.

Tabela pomiarów Umieściliśmy tutaj wyniki naszych pomiarów. Przy napięciu 1,64 V, czyli po 90 minutach dioda zgasła. U [V] t [min] 2,17 2,15 15 2,01 30 1,87 45 1,79 60 1,76 75 1,64 90 105 1,66 120 1,65 135

Charakterystyka spadku napięcia w czasie przy podłączeniu diody 1W

Schemat podłączenia diody do baterii

Wnioski Można zbudować baterię elektryczną z przedmiotów codziennego użytku. Napięcie w naszej baterii zależy od: głębokości zanurzenia elektrod w kwasie, im głębiej zanurzany elektrody tym napięcie jest większe, rodzaju połączenia baterii ze sobą- połączenie szeregowo 3 takich samych baterii spowodowało 3 krotny wzrost napięcia, odległości między elektrodami(w niewielkim stopniu). Nie zależy natomiast od: Stężenia kwasu Ilości roztworu w pojemniku – zwiększenie ilości roztworu powoduje większą pojemność baterii Obciążona diodą bateria ulega rozładowaniu wraz z upływem czasu. Można zbadać zależność napięcia od czasu pracy baterii.