Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Objawy uzależnienia od narkotyków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Objawy uzależnienia od narkotyków"— Zapis prezentacji:

1 Objawy uzależnienia od narkotyków

2 Działanie narkotyków

3 Przy długotrwałym uzależnieniu występują objawy wynikające ze szkód, jakie wyrządza narkotyk w organizmie. Nadużywanie marihuany może powodować suchy przewlekły kaszel. Przewlekły katar oraz krwawienia z nosa mogą świadczyć o używaniu amfetaminy. Działanie narkotyków na organizm jest ogólnoustrojowe, co sprawia, że pojawiają się objawy ogólne takie, jak osłabienie czy omdlenia. Występują nudności, wymioty, zmiana rytmu wypróżnień.

4 Narkotyki wpływają niekorzystnie na układ odpornościowy, co sprawia, że osoba częściej zapada na infekcje. Mogą się także pojawić skoki ciśnienia i temperatury. Może się pogorszyć stan uzębienia. Zdarzają się też bóle różnych części ciała. Zauważalna jest także utrata apetytu. Pojawiają się również zaburzenia natury psychicznej. Zaburzenia świadomości, nadmierna senność, apatia – to jedne z najczęstszych objawów przewlekłego uzależnienia. Mogą się też pojawić omamy i halucynacje – osoba chora widzi ludzi i rzeczy, które nie istnieją.

5 Objawy

6 U osób uzależnionych często pojawiają się zmiany zachowania
U osób uzależnionych często pojawiają się zmiany zachowania. Nagle zupełnie zmieniają swoje nawyki, porzucają dotychczasowe zainteresowania. Pojawiają się także wahania nastroju i aktywności od nadmiernego pobudzenia i nadmiaru energii aż do apatii, zobojętnienia, niechęci do wszelkiej aktywności. Oprócz tego, zwłaszcza u młodych ludzi, którzy mają problem z narkotykami, można zauważyć odsuwanie się od dawnych przyjaciół, za to nawiązywane są nowe przyjaźnie z ludźmi, którzy nagle nie wiadomo skąd pojawiają się w ich życiu.

7 Osoba pod wpływem narkotyku może uciekać z domu
Osoba pod wpływem narkotyku może uciekać z domu. Zdarzają się napady agresji i złości, które po chwili ustępują. Częściej można taką osobę złapać na kłamstwach, oszustwach. Osoba, która do tej pory była nam bliska, staje się zamknięta w sobie, żyjąca we własnym świecie. Te wszystkie symptomy są na tyle niecharakterystyczne, że mogą świadczyć o narkomanii, ale nie muszą. Takie objawy mogą także sugerować depresję. Zmiany zachowania nie zawsze łatwo zauważyć. Żyjemy w ciągłym biegu, co sprawia, że nie zawsze przyglądamy się dokładnie komuś, kto nawet jest bardzo blisko. Ważne, by czasem się zatrzymać i zauważyć.

8 Oprócz zmian w zachowaniu pojawiają się także zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Skutkiem nadużywania narkotyków może być nagłe chudnięcie. Rzucająca się w oczy może być też zmiana cery, która staje się ziemista i blada. Oprócz tego mogą pojawić się zmiany skórne na twarzy. Łatwo zauważyć takie symptomy, jak rozszerzone lub zwężone źrenice oraz przekrwienie oczu.

9 Inną oczywistą oznaką używania narkotyków są widoczne nakłucia oraz siniaki. Jednak nie zawsze są one widoczne, gdyż osoba uzależniona skrzętnie je skrywa. Ślady po igłach w zgięciach łokciowych są maskowane przez długie rękawy, a ślady na kostkach przez spodnie. Mogą się też pojawić zmiany w wyglądzie – nowy styl ubierania, nowa fryzura, kolczyki, tatuaże. Mogą wystąpić też zaniedbania w sferze higieny osobistej. Pojawić może się także słodkawy zapach ubrań, oddechu i włosów.


Pobierz ppt "Objawy uzależnienia od narkotyków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google