Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRENATALNY OKRES ŻYCIA CZŁOWIEKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRENATALNY OKRES ŻYCIA CZŁOWIEKA"— Zapis prezentacji:

1 PRENATALNY OKRES ŻYCIA CZŁOWIEKA

2 Okresy rozwojowe okres rozwoju płodowego (9-38 tygodnia)
okres jaja płodowego (0 -10 dni) okres rozwoju listków zarodkowych (8-21 dni) okres rozwoju zarodkowego (4-8 tygodnia) okres rozwoju płodowego (9-38 tygodnia)

3 Śluz szyjki macicy Charakterystyka Fotografia
wydzielina szyjki macicy, regulowana przez estrogeny i progesteron, typ śluzu zależny jest od fazy cyklu miesiączkowego, w miarę narastania poziomu estrogenów szyjka zostaje pobudzona do wydzielania estrogennego śluzu (wodnisty).

4 Ogólna budowa plemnika
Ejakulacja Definicja Ogólna budowa plemnika wytrysk nasienia czyli spermy z prącia, porcja nasienia - wg różnych danych od 100 do 500 milionów plemników - wydzielana w trakcie ejakulacji to ejakulat.

5 Zaplemnienie, zapłodnienie
wprowadzenie plemników do dróg rodnych kobiety podczas kopulacji lub sztucznie, w zabiegu unasienniania sztucznego, wniknięcie plemnika do jaja stanowiące pierwszy etap zapłodnienia. połączenie się komórek rozrodczych (komórki męskiej i żeńskiej) w wyniku czego powstaje nowa komórka nazywana zygotą.

6 Zaplemnienie, zapłodnienie

7 Okres jaja płodowego około 30 godzin po zapłodnieniu następuje pierwszy podział mitotyczny zygoty, następnie formuje się blastocysta (blastocel), a około 5 dnia zapłodniona komórka jajowa dociera do jamy macicy.

8 Okres jaja płodowego rozpoczyna się w chwili połączenia komórki jajowej kobiety z plemnikiem mężczyzny, kończy się w momencie implantacji czyli (ok. 7-8 dnia) zapłodnionej komórki jajowej w śluzówce macicy, w tym okresie jest mała wrażliwość na czynniki szkodliwe przenoszone z krwią matki np. alkohol czy tytoń, natomiast duża na czynniki bezpośrednio działające na zarodek np. promieniowanie RTG.

9 Okres listków zarodkowych
rozpoczyna się w momencie implantacji zapłodnionej komórki jajowej w śluzówce macicy, a kończy gdy powstaną listki zarodkowe, w tym okresie występuje bardzo duża wrażliwość na czynniki szkodliwe, które mogą spowodować uszkodzenie bądź obumarcie płodu.

10 Ciąża – czwarty tydzień
Powstaje: fałd głowowy i ogonowy, zalążki rączek i nóżek, zalążki oczu oraz dołki uszne, zalążki ucha środkowego, następuje połączenie ust z powstającym odcinkiem przewodu pokarmowego, powstają zalążki organów wewnętrznych. Około 25 dnia zaczyna bić serce. Obecnie ma około 5-6 mm.

11 Ciąża – piąty tydzień Rozpoczyna się rozwój mózgu i rdzenia kręgowego, systemu trawiennego i głowy. Łożysko poprzez wytworzoną pępowinę zaczyna dostarczać do embrionu składniki odżywcze. Zaczynają się kształtować zarysy dłoni i stópek. W sercu zaczynają się rozwijać 4 komory. Powstają zalążki płuc, nerek, trzustki i śledziony.

12 Ciąża – szósty tydzień Powstaje nos, pojawiają pierwotna forma nerek. Cewka nerwowa zaczyna się rozwijać dając początek tworzenia się rdzenia kręgowego. W górnej części zarodka zaczynają się skupiać komórki przekształcające się w tkanki dające przyszłe podłoże pod rozwój brody, policzków i szczęk. Powstaje zalążek małżowiny oraz pojawia się barwnik siatkówki. Obecnie zarodek ma długość około 12 mm.

13 Ciąża – siódmy tydzień Uformowały się powieki. Pojawiają się zawiązki nóg, tworzy się twarz, uszy, drogi oddechowe, gruczoły płciowe. Cewa nerwowa zamknęła się i rozpoczyna się rozwój mózgu. Zaczynają wyodrębniać się: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Zaczynają rozwijać się rączki i nóżki. Rączki i nóżki przekręcają się do odpowiedniego ustawienia. Obecnie zarodek ma długość mm.

14 Ciąża – ósmy tydzień Rozwija się system nerwowy.
Zaczynają się kształtować malutkie zalążki paluszków. Również zaczynają się kształtować organy wewnętrzne, jelita, które już na tym wczesnym etapie zaczynają pracować. Rozwija się system nerwowy. Obecnie zarodek ma około 2 cm.

15 Ciąża – dziewiąty tydzień
W tym okresie rozpoczyna się dynamiczny rozwój rączek i nóżek. Ponadto zaczynają się kształtować ośrodki w brzuszku, które później przerodzą się w śledzionę, wątrobę i woreczek żółciowy. Wykształcają się palce, a ramiona wydłużają. Obecnie zarodek ma około 2,5 cm.

16 Ciąża – dziesiąty tydzień
Początkowe zalążki uszu zaczynają się przesuwać na boki główki. Również wykształcają się oczka. Znajdują się one jeszcze po bokach głowy ale już zaczynają pojawiać się prawie ukształtowane powieki, które niedługo się zamkną. Główka cały czas rośnie. Obecnie zarodek ma około 3 cm.

17 Ciąża – jedenasty tydzień
Serce staje się słyszalne za pomocą przyrządów medycznych i bije z prędkością około 140 uderzeń na minutę. Kształtują się zgrubienia, z których w późniejszym terminie wykształcą się paznokcie na paluszkach rączek i nóżek Skóra na ciele płodu kończy się formować. Obecnie zarodek ma około cm.

18 Ciąża – dwunasty tydzień
Zakończył się również rozwój wszystkich struktur organizmu. Do końca wykształciły się powieki. Obecnie są zamknięte i tak zostanie aż do porodu. Zaczynają rosnąć paznokcie. Obecnie zarodek ma około 6,5 cm i waży około 15 gramów.

19 Ciąża – czwarty miesiąc
Pod przezroczystą skórą zaczyna odkładać się tłuszcz. Głowa nabiera proporcji odpowiednich do reszty ciała, porastają ją włoski, a kończyny są już całkowicie ukształtowane. Zaczynają rosnąć rzęsy i brwi. W jajnikach małej dziewczynki jest ok. 2 miliony komórek jajowych.

20 Ciąża – piąty miesiąc Gruczoły łojowe wytwarzają żółtawobiałą, maź płodową, która chroni naskórek przed nasiąkaniem płynem owodniowym. Wytwarza się mielina, która pokrywa włókna nerwowe i rdzeń kręgowy. Rozwój zmysłów: słuchu, dotyku, smaku i powonienia (wzrok rozwinie się najpóźniej). Na jego języku tworzą się kubki smakowe. Jego kopnięcia i obroty zwykle są odczuwane przez matkę. Malec mierzy ok. 15 cm i waży 180–200 gramów.

21 Ciąża – szósty miesiąc Łyka wody płodowe chętniej, gdy są słodkie, w mniejszej ilości gdy są gorzkie. Zaczynają mu się kształtować rysy twarzy. Skóra jest nadal cienka, przeźroczysta, z widoczną siateczką naczyń krwionośnych, ale z czasem będzie coraz grubsza i z większą ilością tkanki tłuszczowej. Pojawiają się zawiązki zębów. Rozpoznaje już głosy. Serce dziecka bije około uderzeń na minutę.

22 Ciąża – siódmy miesiąc Zaczyna reagować na światło. Waży ponad 1000 g.
Dojrzewa układ nerwowy, natomiast układ pokarmowy, a zwłaszcza mechanizmy trawienne nie są jeszcze wykształcone. Pojawia się szpara powiekowa i powoli maleństwo zaczyna otwierać oczy. Większość narządów ma już wykształcone. Duży problem stanowią jednak płuca, gdyż nie są jeszcze w pełni przystosowane do swojej funkcji. Zaczyna reagować na światło. Waży ponad 1000 g.

23 Ciąża – ósmy miesiąc Półkule mózgowe ulegają pofałdowaniu.
W drugiej połowie ciąży zdarzają się momenty, że macica twardnieje na około 30 sekund do 2 minut (mięśnie macicy przygotowują się do skurczów porodowych). Półkule mózgowe ulegają pofałdowaniu. Dziecko waży g, ma cm długości.

24 Ciąża – dziewiąty miesiąc
Maleństwo ma już wykształcone wszystkie narządy, w jelitach gromadzi się smółka - czarnozielona gęsta substancja, którą dziecko wydali po urodzeniu jako pierwszy stolec. Dwa tygodnie przed porodem dno macicy zaczyna się obniżać. Meszek, który pokrywał ciało płodu zanika. Dziecko ma g, ma ok. 50 cm długości.

25 Błony płodowe

26 Błony płodowe - owodnia
Funkcje Położenie umożliwia płodowi swobodne poruszanie się w łonie matki, stanowi pewnego rodzaju amortyzator chroniąc płód przed urazami, zabezpiecza płód przed wysychaniem, wahaniami temperatury jak również izoluje dziecko przed silnymi bodźcami docierającymi ze świata zewnętrznego np. głośnymi dźwiękami, stanowi również barierę dla drobnoustrojów znajdujących się w pochwie.

27 Błony płodowe - omocznia
Funkcje Położenie gromadzi szkodliwe produkty przemiany materii powstające w zarodku, jest wytwarzana jako ostatnia, powstaje wskutek uwypuklenia jelita zarodkowego.

28 Błony płodowe - kosmówka
Funkcje Położenie osłania ciało zarodka i pozostałe błony płodowe: owodnię, omocznię i pęcherzyk żółtkowy, u ssaków na jej powierzchni rozwijają się liczne i rozmaicie wykształcone wyrostki, tzw. kosmyki uczestniczące w budowie łożyska.

29 Błony płodowe – pęcherzyk żółtkowy
Funkcje Położenie błona płodowa otaczająca żółtko zarodka, podczas rozwoju zarodek zużywa żółtko, więc pęcherzyk zmniejsza się i zostaje wcielony do pępowiny.

30 Łożysko miejsce kontaktu ściany macicy matki z płodem (zarodkiem).
Świat wiedzy. Wyd. Marshall Cavendish. Dział: Ciało człowieka,.

31 Łożysko w jego tworzeniu bierze udział między innymi kosmówka,
powstaje w 12 tygodniu ciąży z tkanki łącznej błony śluzowej macicy oraz z zewnętrznej warstwy komórek otaczających zarodek, krew matki i płodu nie miesza się, ale do krwi płodu za pomocą pępowiny mogą się przedostać składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała, składniki antybiotyków, w łożysku następuje wymiana gazowa, usuwanie mocznika z płodu, dostarczanie substancji energetycznych oraz budulcowych dla płodu. Reakcje te zachodzą na drodze osmozy. jest również gruczołem wydzielania wewnętrznego. Wytwarza m.in. gonadotropinę kosmówkową, progesteron i estrogeny.

32 Koniec 


Pobierz ppt "PRENATALNY OKRES ŻYCIA CZŁOWIEKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google