Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwrotnica głośnikowa. Charakterystyki filtrów idealnych i ich symbole.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwrotnica głośnikowa. Charakterystyki filtrów idealnych i ich symbole."— Zapis prezentacji:

1 Zwrotnica głośnikowa

2 Charakterystyki filtrów idealnych i ich symbole

3 Filtr dolnoprzepustowy FDP

4 Pojedyncza sekcja RC zapewnia nachylenie w obszarze przejsciowym 20dB/dek. Dołożenie kolejnych sekcji RC zwiększa nachylenie zgodnie ze wzorem n* 20dB/dek (gdzie n to liczba sekcji RC) Filtr dolnoprzepustowy FDP

5 Filtr górnoprzepustowy FGP Nachylenie charakterystyki to 6dB/okt Wzrost nachylenia realizuje się przez dodanie kolejnych sekcji CR zgodnie ze wzorem n*6dB/okt (gdzie n to Liczba sekcji CR)

6 Filtr pasmowoprzepustowy Fd – dolna częstotliwość Fg – górna częstotliwość Fd i Fg powstają na przecięciu linii wyznaczającej napięcie Ux z wykresem.

7 Zwrotnica głośnikowa Jest to układ, który dzieli pasmo akustyczne na kilka węższych pasm. Każde z tych pasm jest następnie odtwarzane przez odpowiedni głośnik. Zwykle są to głośniki: wysokotonowy i niskośredniotonowy w kolumnach dwudrożnych albo niskotonowy, średniotonowy i wysokotonowy w kolumnach trójdrożnych. Na zwrotnicę składają się filtry: dolnoprzepustowe, górnoprzepustowe i pasmowoprzepustowe. Używanie zwrotnic jest powszechne ponieważ głośniki z reguły nie są w stanie odtwarzać całego pasma akustycznego z zadowalającą jakością i każdy z nich jest przeznaczony tylko do odtwarzania określonego zakresu częstotliwości (są wyjątki od tej reguły, przykładowo pełnopasmowe głośniki elektrostatyczne). Filtry zwrotnic projektuje się w ten sposób, by w miejscu odsłuchu sygnały z poszczególnych głośników zsumowały się prawidłowo i aby efekt tego sumowania jak najwierniej odwzorował pełnopasmowy sygnał wejściowy. Podstawowe parametry zwrotnicy to: -częstotliwość lub częstotliwości podziału -nachylenie zbocza (np. 12 dB/oktawę, 24 dB/okt., im większa liczba tym większe nachylenie zbocza) - typ filtru (np. Linkwitz-Riley, Bessel, Butterworth)

8 Zwrotnica pasywna Pasywne zwrotnice składają się z elementów pasywnych (cewek, kondensatorów, rezystorów, sporadycznie także transformatorów) i zwykle są zainstalowane we wnętrzu obudowy zestawu głośnikowego (zawsze są one po wzmacniaczu mocy w torze). Sygnały ze zwrotnicy pasywnej są podłączone bezpośrednio do głośników.

9 Zwrotnica aktywna Zwrotnice aktywne wykorzystują elementy aktywne (wzmacniacze operacyjne, tranzystory, lampy) i są umieszczone przed wzmacniaczami mocy. Za zwrotnicą aktywną znajdują się co najmniej dwa wzmacniacze mocy, które zasilają odpowiednie głośniki.

10 Schematy zwrotnic

11 Nachylenie charakterystyki

12 Charakterystyki filtrów

13 Budowa zwrotnicy

14

15


Pobierz ppt "Zwrotnica głośnikowa. Charakterystyki filtrów idealnych i ich symbole."

Podobne prezentacje


Reklamy Google