Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TROSKA O WŁASNE CIAŁO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TROSKA O WŁASNE CIAŁO."— Zapis prezentacji:

1 TROSKA O WŁASNE CIAŁO

2 ZAPACH CIAŁA Każdy człowiek ma określonych zapach. Jeśli jesteś czysty i zdrowy, zapach ten który jest częścią ciebie, jest przyjemny. Zwierzęta wydzielają specyficzne związki chemiczne zwane feromonami w celu przyciągnięcia partnera. Możliwe, że i my wydzielamy feromony, gdy ktoś nam się podoba. Przykry zapach powstaje wtedy, gdy różne wydzieliny ciała narażone są na kontakt z powietrzem i stają się pożywką dla bakterii. Prawie wszyscy używają w takiej sytuacji dezodorantów lub środków przeciwpotnych. Bardzo ważne jest codzienne mycie genitaliów. Jeśli pojawi się inny, silny zapach – może to być objaw infekcji.

3 GUZKI I GUZY Wraz z dojrzewaniem i zmianami jakie ona niesie, prawdopodobnie wzrośnie u ciebie świadomość własnego ciała. Co jakiś czas można sprawdzić czy nie dzieje się z nim coś nietypowego. Na przykład, zazwyczaj piersi są nierówne, a przed i podczas menstruacji stają się większe i bardziej wrażliwe. Możesz kontrolować piersi co miesiąc zawsze tuż po menstruacji. Niebolesny guzek lub zmiany w skórze są objawami jednego z najbardziej powszechnych nowotworów kobiecych, który rzadko występuje u młodych kobiet. Im wcześniej rozpoczniesz kurację, tym większe są twoje szanse na wyleczenie. Z każdą zmianą należy zgłosić się do lekarza.

4

5 Nowotwór jąder, chociaż rzadko występuje, atakuje głownie młodych mężczyzn. Jest uleczalny, jeśli odpowiednio wcześnie zacznie się kurację. Dobrze jest przeprowadzać regularne kontrole. Jeśli wyczuje się bezbolesny guzek lub obrzmienie, którego wcześniej nie było, należy zwróć się do lekarza

6

7 WYMAZ Z SZYJKI MACICY Jest to typowe badanie na wykrycie raka szyjki macicy, przeprowadzane regularnie od 20. roku życia u kobiet aktywnych seksualnie. Jest on wykonywany przez lekarza lub pielęgniarkę. Nieprawidłowe komórki rozwijają się w szyjce powoli, więc regularne badania umożliwiają szybkie rozpoznanie i leczenie Np. przy pomocy lasera. Przyczynami zachorowania na raka szyjki macicy może być wczesne rozpoczęcie współżycia, nadżerki lub palenie papierosów.

8 PODSTAWY HIGIENY OSOBISTEJ
Dla chłopców: Odciągać napletek – gdy nie jest obrzezany; Mycie ciała; Obserwacja ciała (narządów). Dla dziewcząt: Po oddaniu stolca; Wydzielina o innym zapachu lub kolorze; Nie stosować irygacji ani dezodorantów dopochwowych; Należy się podmywać. W czasie menstruacji myj się regularnie i pamiętaj o częstej zmianie tamponów, podpasek.

9 MENSTRUACJA Menstruacja rozpoczyna się między 9. a 16. rokiem życia. Przysadka mózgowa wywołuje ten proces, uwalniając hormony. One z kolei pobudzają jajniki do produkcji żeńskich hormonów wywołujących zmiany w całym ciele. Menstruacja jest czymś normalnym w życiu kobiety, a mimo to wiele dziewcząt odczuwa wstyd i skrępowanie. Dziewczęta często martwią się, że wydzielają nieprzyjemny zapach, lub że krew może zabrudzić ubranie i wtedy wszyscy będą widzieli co się z nimi dzieje.

10 Koleżanki potrafią zrozumieć te obawy, ale chłopcy mogą dokuczać
Koleżanki potrafią zrozumieć te obawy, ale chłopcy mogą dokuczać. Jeśli ty się nie wstydzisz i traktujesz to jako rzecz zwyczajną, oni również będą do tego tak podchodzić. Dobrym pomysłem jest notowanie terminów miesiączek, żeby móc zaznajomić się z przebiegiem cyklu. W zależności od ich regularności będziesz wiedziała, kiedy spodziewać się następnej miesiączki.

11 PODPASKI HIGIENICZNE Podpaski higieniczne, są to delikatne bawełniane podkładki, po jednej stronie nieprzepuszczalne. Pochłaniają krew menstruacyjną i noszone są na zewnątrz, nie tak jak tampony. Mają różną grubość i używa się ich w zależności od obfitości krwawienia, które zmienia się w trakcie okresu. Są samoprzylepne, a niektóre mają dodatkowo skrzydełka, które zabezpieczają bieliznę przed zabrudzeniem w przypadku silniejszego krwawienia. Podpaski należy zmieniać kilka razy dziennie. Niektóre kobiety wolą używać podpaski przy słabym krwawieniu lub na noc.

12

13 TAMPONY Tampon jest to ciasno zwinięty w rulonik waty bawełnianej z niteczką na jednym końcu. Są dostępne w różnych rozmiarach, w zależności od intensywności krwawienia. Jeśli tampon przemaka, należy wówczas używać tamponów o lepszej absorpcji lub częściej je zmieniać. Nie należy się obawiać, że włoży się tampon tam gdzie nie trzeba i że nie będzie można go usunąć.

14

15 O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ Chłopcy:
chroń swoje jądra przed urazami – jeżeli w wyniku uderzenia ból nie ustępuje, a jądro obrzmiewa lub sinieje, niezwłocznie należy udać się do lekarza; myj genitalia przynajmniej raz dziennie; podczas mycia odciągnij napletek i usuń zbierającą się pod nim białawą substancję (tzw. mastkę), która jest doskonałą pożywką dla bakterii wywołujących podrażnienia, niemiły zapach, a nawet choroby;

16 w czasie kąpieli, delikatnie uciskając jądra, sprawdzaj, czy nie wyczujesz pod palcami jakichś zgrubień, których tam wcześniej nie było – jeśli się pojawią, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem; codziennie zmieniaj bieliznę – brudna bielizna w połączeniu z rzadkim myciem mogą sprzyjać grzybicy, objawiającej się łuszczycą, wysypką i swędzeniem okolic narządów płciowych; noś luźne, przewiewne slipki z naturalnych tkanin, żeby moszna mogła prawidłowo spełniać swoją funkcję; pod żadnym pozorem nie przyjmuj środków chemicznych (sterydów i anabolików), bo nie tylko rujnują zdrowie, ale i zakłócają przebieg dojrzewania płciowego. Przyjmowane sterydy działają jak męski hormon – testosteron produkowany w jądrach, nic więc dziwnego, że silnie wpływają na organizm dojrzewających chłopców i mężczyzn.

17 Dziewczęta: nie przesadzaj z odchudzaniem – grozi ono zahamowaniem procesu dojrzewania i niebezpiecznymi chorobami (anoreksją, czyli jadłowstrętem psychicznym lub bulimią przejawiającą się brakiem kontroli nad ilością przyjmowanego pokarmu); może również spowodować zaburzenia miesiączkowania; chroń swoje piersi przed uderzeniem – są bardzo delikatne; kontroluj stan swojego zdrowia – nawet jeśli nie obserwujesz niczego niepokojącego, co najmniej raz do roku powinno pójść się do ginekologa;

18 utrzymuj w czystości swoje genitalia – szczególnie podczas miesiączki;
codziennie zmieniaj bieliznę – brudna bielizna w połączeniu z rzadkim myciem mogą sprzyjać grzybicy, której częstym objawem jest silne swędzenie okolic narządów płciowych; podpaski i tampony zmieniaj co 3,4 godziny lub nawet częściej jeśli krwawienie jest obfite. Nawet jeśli krwawienia są skąpe, należy często zmieniać środki higieniczne.

19 GRZYBICE Grzybicze zapalenie pochwy i sromu – to stan zapalny wywołany zakażeniem drożdżakami. Czynniki wywołujące grzybice: ciasna bielizny, otyłość, upały, antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne, ciąża, cukrzyca, zmniejszona odporność. Objawy: upławy, świąd, pieczenie, ból, dolegliwości przy oddawaniu moczu, w czasie współżycia odczuwanie bolesności. Leczenie: stosowanie leków doustnych i kremów dopochwowych. W okresie leczenia zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna. Leczeniu musi poddać się kobieta wraz z partnerem. Nie jest łatwo pozbyć się drożdżaków, często po wielu miesiącach należy zaszczepić się. W celu zapobiegania nawrotom zaleca się kobietom noszenie luźnej bielizny bawełnianej, higienę krocza.

20

21 UPŁAWY Upławy - niekrwawa wydzielina z dróg rodnych. Zazwyczaj wydzielina ta nie jest zbyt obfita, jest bezbarwna i bez zapachu, chociaż po wyschnięciu zostawia żółte lub brązowe plamy na bieliźnie, pojawia się cyklicznie. Upławy chorobowe są obfite, mają inny kolor (żółtawy, zielonkawy, różowy) oraz charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem. Mogą im towarzyszyć: świąd, pieczenie, nieprzyjemne doznania w czasie stosunków płciowych, częste oddawanie moczu, czy bóle podbrzusza. Najczęstszą przyczyną powstawania upławów są stany zapalne pochwy i sromu a także szyjki macicy. Do występujących najczęściej schorzeń powodujących upławy należą: grzybice, rzęsistkowica oraz zapalenie bakteryjne. Zbyt długie pozostawienie tamponu może również spowodować przykry zapach wydzieliny i stanowić zagrożenie dla zdrowia.

22 W celu wyjaśnienia przyczyny dolegliwości oprócz wywiadu i oglądania narządów płciowych lekarz decyduje się na badanie mikroskopowe wydzieliny lub jej posiew bakteriologiczny. Czasem może okazać się konieczna biopsja błony śluzowej macicy i USG przezpochwowe narządu rodnego. Podawanie leków przeciwzapalnych i antybiotyków w przypadku wzmożonej, fizjologicznej lub powstałej pod wpływem stresu wydzieliny może doprowadzić do wyjałowienia pochwy i zaburzenia mechanizmów obronnych, co zagraża rozwojem patologicznej flory bakteryjnej. Z drugiej strony, nie leczone przewlekłe stany zapalne narządu rodnego mogą spowodować niepłodność.

23 Jak zapobiegać: używać bielizny bawełnianej;
stosować nie uczulające proszki do prania i płukania bielizny; nosić przewiewne, niezbyt obcisłe ubrania; nie używać perfumowanych mydeł i płynów do kąpieli; ograniczyć używanie tamponów do minimum; stosować prezerwatywy; pamiętać o prawidłowym kierunku podcierania po oddaniu stolca.


Pobierz ppt "TROSKA O WŁASNE CIAŁO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google