Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bolesław II Śmiały.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bolesław II Śmiały."— Zapis prezentacji:

1 Bolesław II Śmiały

2 Dynastia: Piastów Urodzony: w około 1042 Zmarł: 2 lub 3 kwietnia w 1081 lub 1082 Rodzice: Maria Dobroniega i Kazimierz I Odnowiciel Żona: księżniczka ruska Okres panowania: od 1058 do 1079

3 Czy Bolesław był dobry królem??
Bolesław miał dobre zamiary wobec Polski. Jego głównym celem było powstrzymanie ekspansji niemieckiej i wzmocnienie państwa polskiego poprzez aktywną politykę zagraniczną. Dążył do nich poprzez utrzymywanie na tronach Rusi i Węgier przyjaznych stosunków z Polską.

4 Bolesław był człowiekiem o różnych charakterach
Bolesław był człowiekiem o różnych charakterach. Potrafił obdarować kogoś z otoczenia wielkimi skarbami, ale także potrafił być srogi i pychy. Dawał odczuć własnym sprzymierzeńcom swoją przewagę. Dlatego ma różne przydomki, takie jak: Largus- Szczodry, Audax- Śmiały, Efferus- Srogi, Dziki, Belliciosus- Wojowniczy.

5 Jego przydomki świadczyły nie tylko o charakterze, ale i też o tym jaki był dla państwa i dla ludu. Na przykład Srogi dlatego, że jeśli złamano prawo to nie miał skrupułów i stosował kary bez wahania. Tak jak z kobietami, które podczas wyprawy swoich mężów z królem zdradzały ich z zarządcami majątków. Po powrocie króla zostały ukarane poprzez zabranie im dzieci i podanie do piersi szczeniąt. Co uważam za zbyt surową karę.

6 W 1079r. Bolesław wszedł w konflikt z biskupem krakowskim Stanisławem (przyczyny konfliktu są nie znane). Według kroniki Wincentego Kadłubka Bolesław sam zabił Stanisława. Król podobno posiekał członki biskupa. Według kroniki Galla Anonima, król skazał na śmierć biskupa. Która z tych historii jest prawdziwa?? Tego nie wiem, ale wiem jedno czy zabił czy skazał to nie powinien tego robić. Po śmierci Stanisława Bolesława wygnano. Skrył się na Węgrzech i tam zmarł

7 Bolesław II Śmiały rządził przez dwadzieścia lat, z których większość to pasmo sukcesów wojennych i politycznych, zakończone jednak gwałtowną i dramatyczną klęską i wygnaniem. Moim zdaniem był dobrym królem choć był czasem srogi wobec ludu. Uważam także, że mimo, że nie wiemy co było przyczyną poróżnienia się króla z biskupem sądzę, że popełnił wielki błąd zabijając biskupa, ponieważ zabicie opiekuna kościoła to świętokradztwo, którego się nie wybacza.

8 Źródła informacji: Księga Królów i Książąt Polskich KONIEC Daria Stankiewicz kl.6a


Pobierz ppt "Bolesław II Śmiały."

Podobne prezentacje


Reklamy Google