Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest HIV i AIDS Podstawowe drogi zakażenia HIV Co daje wczesne wykrycie HIV Testy na wykrycie wirusa HIV Dlaczego i kiedy warto zrobić test.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest HIV i AIDS Podstawowe drogi zakażenia HIV Co daje wczesne wykrycie HIV Testy na wykrycie wirusa HIV Dlaczego i kiedy warto zrobić test."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest HIV i AIDS Podstawowe drogi zakażenia HIV Co daje wczesne wykrycie HIV Testy na wykrycie wirusa HIV Dlaczego i kiedy warto zrobić test

3 HIV –jest wirusem który atakuje, osłabia i niszczy system odpornościowy organizmu, w rezultacie czego człowiek traci zdolność zwalczania różnych chorób i infekcji. HIV jest groźnym wirusem, który wywołuje AIDS. AIDS-Choroba wywołana wirusem HIV Co to jest HIV i AIDS

4 Podstawowe drogi zakażenia HIV *Kontakty płciowe: -skóra -błony śluzowe *Droga krwiopochodna: -zakażenie igły i strzykawki -transfuzje krwi *Zakażenie dziecka przez matkę: -podczas ciąży -karmienie piersią Wspólna praca, mieszkanie, spędzanie wolnego czasu z osobą żyjącą z HIV nie stwarza żadnego zagrożenia zakażeniem wirusem HIV.

5 *Gdy podejrzewamy że mogło dojść do zakażenia(np.: po wakacjach, pobytach za granicą, po przypadkowych kontaktach intymnych) *Przed zajściem w ciążę *Warto zrobić test sobie i partnerowi przed rozpoczęciem życia seksualnego Dlaczego i kiedy warto zrobić test?

6 Wczesne wykrycie i poddanie się leczeniu antyretrowirusowemu pozwala: *Normalnie żyć (mieszkanie z osobą zakażoną nie naraża innych) *Uczyć się, studiować, pracować *Założyć rodzinę *Uchronić przed nim partnera/partnerkę seksualną *Przedłużyć swoje życie o ponad 30 lat *Być mamą, nie zakażonego HIV dziecka

7 Testy na wykrycie wirusa HIV można wykonać w wybranych punktach konsultacyjno-diagnostycznych *Są bezpłatne *Anonimowe *Można je wykonać bez skierowania Tel. Zaufania HIV/AIDS : 801 888 448 ; (22) 692 82 26

8 Osoba zakażona wirusem HIV jest jego nosicielem co nie jest równoznaczne z zachorowaniem na AIDS.

9 W dobie istniejącej skojarzonej terapii antyretrowirusowej nikt nie powinien chorować na AIDS, ani tym bardziej umierać na AIDS!

10 Przygotował Przemysław Mikos KL.III TI Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie


Pobierz ppt "Co to jest HIV i AIDS Podstawowe drogi zakażenia HIV Co daje wczesne wykrycie HIV Testy na wykrycie wirusa HIV Dlaczego i kiedy warto zrobić test."

Podobne prezentacje


Reklamy Google