Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet Autorka: Ewa Bochnia-Hetman Internet Co to jest Internet? Co to jest Internet? Krótka i zabawna historia informacji Krótka i zabawna historia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet Autorka: Ewa Bochnia-Hetman Internet Co to jest Internet? Co to jest Internet? Krótka i zabawna historia informacji Krótka i zabawna historia."— Zapis prezentacji:

1

2 Internet Autorka: Ewa Bochnia-Hetman

3 Internet Co to jest Internet? Co to jest Internet? Krótka i zabawna historia informacji Krótka i zabawna historia informacji Jak żeglować po Internecie? Jak żeglować po Internecie? Składnia adresu www Składnia adresu www Listy elektroniczne Listy elektroniczne Internet Relay Chat Internet Relay Chat Netykieta Akronimy i buźki Akronimy i buźki

4 Cześć! Witam Cię na wędrownym szlaku. Razem ze mną dowiesz się jak kształtowała się historia informacji! Zapraszam! Krótka i zabawna historia informacji słowa... Nasi przodkowie porozumiewali się za pomocą okrzyków. Z czasem z tych wrzasków powstały słowa... Uh uh AAaAA!!

5 Krótka i zabawna historia informacji Na początku było s ss słowo przekazywane z ust do ust. Nikt jednak nie mógł zapamiętać wszystkich ważnych informacji przekazywanych tylko za pomocą słów. Wynaleziono więc p pp pismo...

6 W użyciu był tzw. list obiegowy. To wynalazek średniowiecza. Taki dokument zawierał ważne instrukcje, polecenia czy aktualne wiadomości. Był to pierwowzór dzisiejszych gazet.

7 Krótka i zabawna historia informacji Nadal jednak płonące wici informowały o wojnie, dym był prośbą o szybką pomoc, a bicie w dzwony symbolizowało zbliżające się zagrożenie.

8 Krótka i zabawna historia informacji Konnych gońców coraz częściej zastępowały dyliżanse, a statki zapewniały łączność z krajami zamorskimi. Trwało to jednak długo...

9 Krótka i zabawna historia informacji Pojawienie się kolei znacznie usprawniło przewożenie listów, paczek i innych przesyłek, a bardzo ważne informacje przekazywano przez telegraf semaforowy

10 Krótka i zabawna historia informacji Prawdziwą furorę wywołał telefon!!!

11 Kolejną rewelacją stał się samochód, samolot, radio i telewizja!!!

12 Krótka i zabawna historia informacji Wynaleziono anteny satelitarne, światłowody. Dzięki tym wynalazkom obecnie można korzystać z telefonów komórkowych, oglądać programy telewizyjne z drugiej półkuli i łączyć się przez Internet...

13 Krótka i zabawna historia informacji Słowa Książki Czasopisma Radio Telewizja Internet to nośniki informacji. Dzięki nim zdobywamy wiedzę i możemy porozumiewać się z innymi ludźmi.

14 Internet Internet to sieć innych sieci, czyli połączonych komputerów, które wymieniają między sobą informacje. Po połączeniu się z Internetem można wysłać pocztą elektroniczną list do przyjaciół (niezależnie od tego gdzie mieszkają), przeczytać tablice ogłoszeniowe, podróżować w cyberprzestrzeni po infostradzie, zwanej World Wide Web i robić wiele innych rzeczy. Jeżeli chcesz wziąć udział w pokazie o świecie Internetu, kliknij myszka.

15 Internet Najczęściej używanymi sposobami wykorzystania Internetu są p pp poczta elektroniczna i strony www – kolorowe witryny na każdy niemal temat. Wędrówkę po zasobach sieci, a konkretniej – po stronach www zaczniemy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Ponieważ Internet jest jak wszechogarniający ocean, zatem wędrówki po nim często nazywamy żeglowaniem lub s ss surfowaniem, a użytkownika stron www – ż żż żeglarzem lub s ss surferem.

16 Internet przeglądarką internetową. Do surfowania potrzebny jest sprzęt i odpowiednie oprogramowanie. Program, który pozwala na przeglądanie zawartości stron www nazywa się przeglądarką internetową. Internet Explorer Operę Netscape Navigator. Najbardziej rozpowszechnioną przeglądarką jest dołączony do systemu operacyjnego Windows Internet Explorer. Nie musisz jednak korzystać wyłącznie z niej – możesz wybrać inną, na przykład Operę lub wielkiego konkurenta Microsoftu – Netscape Navigator.

17 Internet Internet Explorer Spójrz, to właśnie jest przeglądarka Internet Explorer. Dzięki niej możesz obejrzeć strony WWW.

18 Internet A t o j e s t O OO O p e r a – c o r a z p o p u l a r n i e j s z a p r z e g l ą d a r k a s t r o n i n t e r n e t o w y c h. P o t r a f i t a k ż e w y s y ł a ć l i s t y e l e k t r o n i c z n e o r a z s u b s k r y b o w a ć l i s t y d y s k u s y j n e. Może to się wydać dziwne, ale Operą można dyrygować! Specjalne gesty (ruchy) wykonywane myszą oznaczają np. polecenie Wstecz lub Nowy.

19 Internet adres. Jeżeli chcemy odwiedzić kolegę, musimy wiedzieć, jaki ma adres. Podobnie jest z Internetem. Aby wejść na jakąś stronę należy znać jej adres. Adresy stron www Adresy stron www mają ściśle określony sposób ich przedstawiania – nazywa się to składnią adresu. http://www.adres.com.pl Oznaczenie sposobu przesyłania informacji (http – hiper text transfer protokol – protokół hipertekstu) www Strona znajduje się w ogólnoświ atowej sieci – www oznacza Wordl Wide Web Nazwa strony, firmy lub właściciela witryny com du gov org Oznaczenie charakteru strony: com – komercyjna, edu – edukacyjna, gov – rządowa, org – różnych organizacji... itd.. pl us de Kod państwa, z którego pochodzi właściciel strony. pl oznacza Polskę, us – Stany Zjednoczone, de – Niemcy... i tak dalej

20 Internet A b y r o z p o c z ą ć ż e g l u g ę p o I n t e r n e c i e, n a l e ż y u r u c h o m i ć p r z e g l ą d a r k ę, w p i s a ć a d r e s i n t e r e s u j ą c e j n a s s t r o n y, k l i k n ą ć w P r z e j d ź b ą d ź k l a w i s z E n t e r i p o k r ó t s z e j l u b d ł u ż s z e j c h w i l i n a s z y m o c z o m u k a ż e s i ę ż ą d a n a s t r o n a. Gdy najedziesz kursorem myszki na jakiś element strony i zmieni on kształt na rączkę, oznacza to, że w tym miejscu znajduje się odnośnik, czyli przekierowanie do innego miejsca na tej stronie, witrynie lub w sieci.

21 Internet Poniżej znajduje się mini-ściąga dla każdego ze znaczeniem przycisków w przeglądarce internetowej ;-) Wstecz Dalej Wstecz i Dalej – prowadzą do ostatnio wyświetlanej strony oraz następnej (o ile była już odwiedzona) Poczta Poczta (mail) – uruchamia program do obsługi poczty Start Start (Home) – przejście na stronę startową Ulubione Ulubione (favorites) – to strony ustawione jako warte częstego odwiedzania... Zatrzymaj Zatrzymaj (Stop) – powoduje wstrzymanie wczytywania strony Odśwież Odśwież (reload) – ponownie wczytuje stronę Wyszukaj Wyszukaj (Find)- poszukuje stron w Sieci na podany temat Grupy dyskusyjne Grupy dyskusyjne (usenet) – uruchamia klienta grup dyskusyjnych

22 Internet poczta elektroniczna To tyle powierzchownych informacji na temat stron www. Innym zastosowaniem Internetu jest poczta elektroniczna

23 InternetPoczta elektroniczna to najstarsza część Internetu. Pierwszy e ee e-mail (e – to skrót od elektroniczny, a m mm mail to po angielsku poczta) zastał wysłany na początku lat siedemdziesiątych. E-mail służy do przesyłania listu napisanego na komputerze do innego komputera, gdzie list ten może zostać odczytany. Do listów można także d dd dołączyć obrazki, muzykę, animacje, filmy a nawet programy komputerowe. Niestety, w ten sam sposób nieostrożny internauta może zarazić swój komputer w ww wirusem – niebezpiecznym programem, który w zależności od rodzaju niszczy dane na dysku albo szpieguje użytkownika bez jego wiedzy i zgody.

24 Internet Do obsługi poczty niezbędny jest specjalny program. Najpopularniejszymi programami tego typu są O OO Outlook Express, M MM Microsoft Outlook, E EE Eudora, T TT The Bat!, IncrediMail i inne. Mają mniej lub więcej możliwości, jednak każdy z nich oferuje na pewno: -W-Wysyłanie i odbieranie listów -O-Odpowiadanie na list nadawcy -W-Wysyłanie listów do kilku osób naraz -Z-Załączanie do listów plików, obrazków, muzyki itp. -O-Odrzucanie listów od nielubianych nadawców -I-I wiele innych opcji...

25 Internet Outlook Express To jest Outlook Express – program do obsługi poczty elektronicznej i grup dyskusyjnych. Z lewej strony ekrany znajdują się foldery: Skrzynka odbiorcza Skrzynka odbiorcza – tu wpadają listy przysłane do nas Skrzynka nadawcza Skrzynka nadawcza – tutaj czekają nasze listy na wysłanie Elementy wysłane Elementy wysłane – to, co już kiedyś komuś posłaliśmy Elementy usunięte Elementy usunięte – czyli kosz Kopie robocze Kopie robocze – to, nad czym pracujemy

26 Internet Grupy dyskusyjne (Usenet) to część gigantycznego systemu serwerów newsowych, czyli takich tablic z ogłoszeniami. Ludzie z całego świata mogą odczytywać teksty pisane przez innych i umieszczać swoje własne ogłoszenia na nieskończenie wiele tematów. Jeśli na przykład ktoś jest wielbicielem jakiegoś zespołu, to prawie zawsze znajdzie poświęconą mu grupę, której uczestnicy mogą wymieniać opinie o ostatnim koncercie, przesyłać sobie zdjęcia, dzielić się plotkami albo po prostu dowiedzieć się, które piosenki tego zespołu lubią najbardziej inni na całym świecie. Sprzedam konia! Informacje adres@poczta.pl Sprzedam wła ś ciciela!!! Informacje w stajni Iiiihaaa!!

27 Internet czatIRC Internetowe pogaduszki, tak zwany czat lub IRC (od angielskiego określenia Internet Relay Chat) stały się niezwykle popularne w Internecie. Do pogaduszek przeznaczone są specjalne pokoje, zupełnie jak sale konferencyjne w realnym świecie, w których ludzie mogą się spotykać i rozmawiać ze sobą. W takim pokoju można porozmawiać z kolegami z innych miast. Obecnie do rozmów można się przyłączyć poprzez stronę www, za pomocą specjalnego programu (np. mIRC) lub za pomocą tzw. komunikatorów – bardzo popularnych programów, które sprawdzają, kto ze znajomych jest w sieci i informują nas o tym. Komunikatory potrafią także przesyłać pliki (np. muzykę, obrazy, programy) do rozmówcy, przekazać obraz za pomocą kamery podłączonej do komputera lub przetrzymać wiadomość dla odbiorcy nawet wtedy, gdy ten jej nie odbiera. Można również przesłać wiadomość za pomocą SMSa.

28 Internet Najpopularniejsze w Polsce strony z czatem to www.czateria.pl (portal Interia) www.czat.wp.pl (portal Wirtualna Polska) www.czat.onet.pl (portal Onet) www.czat.pl www.polczat.pl Natomiast najpopularniejsze komunikatory to: ICQ Gadu-Gadu Tlen Wpinacz

29 Internet N e t y k i e t a t o i n a c z e j e t y k i e t a s i e c i ( n e t u ), c z y l i z b i ó r z a s a d d o b r e g o w y c h o w a n i a w I n t e r n e c i e. S ł u ż y w s z y s t k i m i n t e r n a u t o m, k t ó r z y c z ę s t o s p o ś r ó d w i e l u i n f o r m a c j i u s i ł u j ą w y ł o w i ć t e n a j i s t o t n i e j s z e. J e s t r ó w n i e ż g w a r a n t e m j a k o t a k i e g o b e z p i e c z e ń s t w a n i e k t ó r y c h d a n y c h w s i e c i. N i e k t ó r e z a s a d y d z i a ł a j ą p r z y p o c z c i e e l e k t r o n i c z n e j c z y l i s t a c h d y s k u s y j n y c h, n a s t ę p n e w a ż n e s ą w t r a k c i e c z a t o w a n i a z i n n y m i l u d ź m i.

30 Internet Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych – to znaczy, że nikomu nie powinieneś bezgranicznie ufać i podawać mu np. swojego telefonu, adresu, hasła, miejsca pracy rodziców itp. Zawsze bądź sobą – wiele ludzi udaje w sieci kogoś innego, niż naprawdę jest. Czasem nawet mężczyźni udają kobiety i na odwrót. Nie rób tego – zawsze i wszędzie lepiej jest być sobą. Pilnuj czasu – najczęściej wciąż łączymy się z Internetem przez telefon. Pamiętaj, że to nie jest za darmo i trzeba za to (słono) płacić. NIE PISZ WIELKIMI LITERAMI – wielkie litery w korespondencji sieciowej i na czacie oznaczają krzyk. Jeżeli nie chcesz akurat krzyczeć, nie używaj samych wielkich liter. Bądź rozsądny – na jedno twoje pytanie w sieci możesz dostać 5 odpowiedzi na godzinę, z czego trzy będą błędne. Musisz umieć samodzielnie odnaleźć właściwe informacje. Mądrze odpisuj na listy – jeżeli chcesz zacytować czyjąś wypowiedź, to zatrzymaj tylko ten fragment, o którym mówisz – zaoszczędzisz miejsca i czasu innym na odczytywanie twoich myśli. Dbaj o cudzą kieszeń – nie wysyłaj komu popadnie listów z dużymi załącznikami (filmów, zdjęć, muzyki) – nie wszyscy może chcą takie załączniki otrzymać a ściągnięcie ich trwa bardzo długo. Nie ma nic złego w tym, że ktoś jest nowicjuszem. Internet jest tak wielki i skomplikowany, że każdy może poczuć się w nim zagubiony. Jednak zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy. A oto kilka podstawowych zasad surfowania w Internecie: Unikaj nieprzyjemnych sytuacji. Nie bądź niegrzeczny czy wulgarny tylko dlatego, że nie widzisz osoby, z którą rozmawiasz. Jeżeli ktoś cię zdenerwuje to po prostu nie musisz mu odpowiadać i możesz go zignorować.

31 Internet Kiedy rozmawiamy z kimś twarzą w twarz, wtedy można się uśmiechnąć, skrzywić albo za pomocą najróżniejszych innych min podkreślić swoje słowa. Buźki pokazują komuś czy jesteś szczęśliwy, smutny czy po prostu znudzony. W poczcie elektronicznej czy czacie swoje myśli przenosi się wyłącznie za pomocą pisma, więc wymyślono buźki, by wzbogacić swoje wypowiedzi. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, jak można na kilka nawiasów i przecinków powiedzieć buźka, to przechyl głowę w lewo o 90 stopni. Widzisz? :-) ;-) :-D :-( :-] :-! :-@ :-O :-C (:-& @>->- :-* uśmiech uśmiech z przymrużeniem oka szerooki uśmiech smutek ogromny smutek krzywy uśmiech Ooops! gafa krzyczeć WRZESZCZEĆ Być wściekłym różyczka o kurczę!A może Ty znasz inne buźki? Jest ich naprawdę dużo.

32 Internet S k r ó t ó w t a k ż e u ż y w a s i ę d o p o d k r e ś l e n i a w a g i s w o i c h w y p o w i e d z i. D z i a ł a j ą n a t a k i e j z a s a d z i e ( p o c h o d z ą z j ę z y k a a n g i e l s k i e g o ), j a k n a s z e n p. c z y t a n e n a p r z y k ł a d. S ą d u ż ą o s z c z ę d n o ś c i ą c z a s u i m i e j s c a ; - ) ADN(any day now) – w dowolnym momencie, już za chwilę BRB(be right back) – zaraz wracam BTW(by the way) – a swoją drogą, a propos CU(see you) – do zobaczenia CUL(see you later) – do zobaczenia, na razie FAQ(frequently asked questions) – najczęściaj zadawane pytania IMHO(in my humble opinion) – moim skromnym zdaniem ROTFL(rolling on the floor laughing) – turlać się ze śmiechu (po podłodze)

33 Internet


Pobierz ppt "Internet Autorka: Ewa Bochnia-Hetman Internet Co to jest Internet? Co to jest Internet? Krótka i zabawna historia informacji Krótka i zabawna historia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google