Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Tworzenie profilu w Internecie Grupa Przedsiębiorczości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Tworzenie profilu w Internecie Grupa Przedsiębiorczości"— Zapis prezentacji:

1 Temat: Tworzenie profilu w Internecie Grupa Przedsiębiorczości

2 Dane Informacyjne Nazwa szkoły:
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli ID grupy: 97/63_P_G1 Opiekun: Agnieszka Dutkiewicz - Kostka Kompetencja: Przedsiębiorczość Temat projektowy: „Tworzenie profilu zawodowego w Internecie” Semestr/rok szkolny: 2010/2011

3 Wyszukiwanie informacji o możliwościach poszukiwania pracy przez Internet

4 Strony z ofertami pracy

5 Zalety i wady poszukiwania pracy przez Internet
Wady: -Utrudniony dostęp w przypadku braku możliwości korzystania z Internetu Zalety: -Łatwy dostęp w przypadku posiadania Internetu -Oferty o większej atrakcyjności -Dostęp do ofert ogólnokrajowych

6 Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny element w całym procesie rekrutacji pracownika na dane stanowisko w firmie. Jest to etap, który następuje po przesłaniu życiorysu zawodowego oraz listu motywacyjnego do firmy. Jako, że pisma te mogą tylko obrazowo przedstawiać Twoją osobę, musisz być przygotowany na to, że zainteresowana Tobą firma będzie chciała sprawdzić Cię przed przyjęciem do pracy.

7 Mowa ciała i kultura osobista: Podczas powitania osoba odpowiedzialna za HR pierwsza wyciąga rękę nigdy inaczej. Nasza mowa ciała powinna wskazywać, iż jesteśmy osobą zdecydowaną i taki powinien być nasz uścisk dłoni. Nie powinien on być zbyt mocny gdyż może wprowadzić w zakłopotanie oraz wprowadzić negatywną atmosferę, ani zbyt lekki który z kolei wskazuje iż mamy słaby charakter. Drugim bardzo ważnym czynnikiem podczas powitania jest kontakt wzrokowy oraz lekkie pochylenie wraz z serdecznym uśmiechem. Trzymanie rąk w kieszenie z wyciągniętym kciukiem jest oznaką dominacji i w firmie jedynie szefowi to przystoi. Gdy się przedstawiamy zawsze zaczynamy od imienia. Podczas rozmowy powinniśmy siedzieć pewnie nie zaś na brzegu krzesła, unikaj opierania się na stole oraz sygnalizuj zainteresowanie rozmową. Nie należy siadać nieproszonym, możesz sobie pozwolić na założenie nogi na nogę, jeżeli musisz, lecz nigdy nie splataj rąk na wysokości klatki.

8 Jak się ubrać: Poznając nową osobę w pierwszej chwili wyrabiamy sobie opinie o niej na postawie dostępnych faktów, nasz ubiór odgrywa tutaj role pierwszego wrażenia. Opinie o nas jak na razie można jedynie było sobie wyrobić na podstawie dostarczonych informacji przedstawionych w liście lub Cv. Na podstawie szczegółów naszego wyglądu wyciągane są wnioski o naszym statusie społecznym czy osobowości. To jak się powinniśmy ubrać powinno zależeć od typu stanowiska oraz tak zwanego dress code firmy, lecz w żądnym wypadku nie powinien to być strój uroczysty. Jeżeli na rozmowę przyjdziemy w garniturze, a osoby od HR-u będą ubrane w dżinsy i koszulkę, może to świadczyć źle o nich albo o nas. Jeżeli firma wymaga odziania marynarki lub garnituru musisz pamiętać o kilku przyzwyczajeniach. Rozpinanie kołnierzyka np. podczas udzielania odpowiedzi, poluzowanie krawata czy podwijanie rękawów jest niedopuszczalne. Gdy siadamy, możemy rozpiąć marynarkę, gdy wstajemy, musimy ją zapiąć. Nie powinieneś wybierać się na rozmowę z plecakiem czy reklamówką, w której trzymasz swoje dokumenty. Najlepiej zaopatrzyć się w neseser w przypadku stroju biznesowego lub prostej aktówki, aby dokumenty się nie pogniotły.

9 Czego nie można podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna zdecyduje, czy nadajesz się do nowej pracy. Zestresowany, źle przygotowany, zmęczony i zły nie masz szans z innymi kandydatami.  W trakcie rozmowy o pracę masz jednego podstawowego wroga - siebie.

10 Najczęstsze błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
Brak przygotowania do rozmowy.  Nic nie wiesz o firmie, w której ubiegasz się o pracę? Nie masz pojęcia o stanowisku, na które aplikujesz? Po co więc idziesz na rozmowę kwalifikacyjną?  Szacunek do potencjalnego pracodawcy nakazuje sprawdzić, z kim będziemy rozmawiać. Przychodzenie na kolejne rozmowy na zasadzie - "a może się uda" - nie ma już sensu. Jeśli dodatkowo nie przyniesiesz ze sobą dokumentów, które pracodawca wymaga - np. CV, listy polecające itp. to w zasadzie możesz nie iść na rozmowę. Właściwy ubiór, nastrój, wiedza nt. pracy i pracodawcy oraz wszystkie potrzebne dokumenty do absolutna podstawa każdej rozmowy kwalifikacyjnej.

11 Najczęstsze błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
Stres i strach przed rozmową.  Wchodzi kandydat i nie może wydusić słowa, suche gardło, trzęsące się dłonie. Na efekt pierwszego dobrego wrażenia nie ma szans. A trzeba pamiętać, że pracodawca wyrabia sobie o tobie zdanie przez pierwsze kilkanaście sekund od poznania. Nawet, jeśli po kilku minutach dojdziesz do siebie i uspokoisz to może być za późno na odrobienie strat.  Boisz się rozmowy i paraliżuje cię strach? Chodź na wiele spotkań, rozmawiaj z ludźmi, walcz ze stresem. Po kilku, kilkunastu rozmowach tak się przyzwyczaisz do dyskusji na temat pracy, że strach przestanie na ciebie działać. Nie zniknie, ale zacznie pozytywnie wpływać na twoją mobilizację i przestanie cię paraliżować. 

12 Najczęstsze błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
Złe odpowiedzi na proste pytania.  Ile chce Pan zarabiać? - Hmm nie wiem, no może 10 tyś zł. A ile możecie dać?  A co chce Pan robić za 3 lata? - No, wyjechać do Anglii, albo otworzyć własną firmę.  Planuje Pan zmienić pracę? - Jak mi się tu nie spodoba, to tak.  Planuje Pani zajść w ciążę? - Co Pan sobie wyobraża? Nie wolno się o to pytać.  Właściwe odpowiedzi na pytania to klucz do sukcesu. Musisz mówić to, co pracodawca chce usłyszeć.  Na pewno nie będzie chciał wiedzieć, że zaraz zmienisz pracę, nie wiążesz swojej przyszłości z firmą, do której aplikujesz a w dodatku masz wygórowane mniemanie o sobie i swoich możliwościach. Nerwowe reakcje nawet na głupie pytania to znak, że nie panujemy nad swoimi emocjami. Zarobki możesz podać w widełkach (np. 2 tyś - 5 tyś), o zmianie pracy nie wspominaj a na krępujące pytania odpowiadaj spokojnie i bez zażenowania. Niektórzy rekrutujący zadają specjalnie dziwne pytania, żeby sprawdzić reakcje rozmówcy. Tego typu pytania to swoisty test psychologiczny. 

13 Najczęstsze błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
Arogancja i krytykowanie byłego pracodawcy.  Nie ma nic gorszego niż użalanie się na swoją starą pracę i narzekanie na poprzednich pracodawców.  Pracodawcy i szefowie firm trzymają ze sobą i nie oczekujmy, że uznają nasze żale za uzasadnione. Raczej możemy się spodziewać, że wezmą nas za niewdzięcznych i nielojalnych pracowników. O byłym pracodawcy mówmy dobrze, albo wcale. Jeszcze gorsze od krytykowania byłego pracodawcy jest przechwalanie się, zarozumiałość. Rozglądanie się po bokach i zbytnia wesołość zostanie odebrana, jako aroganckie zachowanie.  Spóźnianie się, nieodpowiedni ubiór, siadanie bez pozwolenia, palenie w trakcie rozmowy, przerywanie rozmówcy, kłócenie się zostanie odebrane jako brak dobrego wychowania.  Najgorsze, jak zaczniemy na siłę udowadniać swoje racje - kłócić się z rozmówcą i dyskutować. Po takim zachowaniu mamy gwarancję, że nawet, jeśli jesteśmy jedynym kandydatem to pracy nie dostaniemy.

14 Najczęstsze błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
Decydują szczegóły.  Świetnie przygotowałeś się do rozmowy, skompletowałeś wszystkie dokumenty, ubrałeś odpowiedni strój i niby jest ok. Tylko, że nie zauważyłeś, że masz plamę pod nosem. Szczegół, ale rozmówca uzna cię za brudasa. Nie będzie pamiętał, co mówiłeś i jakie masz doświadczenie, ale świetnie zapamięta twoją plamę. Nawet jak ktoś go za dwa lata spyta o ciebie, to jedyną informację, jaką będzie mógł o tobie powiedzieć to będzie oczywiście plama.  Brudne ręce, plamy, odstające włosy z tyłu, wystająca bielizna - zadbaj o szczegóły i nie daj rozmówcy powodu do śmiechu. 

15 !!!Pierwsze wrażenie jest najważniejsze!!!
W żadnym wypadku nie spóźnij się. Ubiór musi cechować dyskretna elegancja. Kontroluj mowę ciała. Nie żuj gumy Nie używaj wulgarnego słownictwa Nie „cwaniakuj” Staraj odpowiadać na wszystkie pytania

16 Podstawowe metody szukania pracy
1. Bezpośrednie dotarcie do pracodawcy Kontakty osobiste to jeden z najbardziej skutecznych sposobów poszukiwania pracy. Pracodawcy, w przeciwieństwie do osób poszukujących pracy, najczęściej szukają przez system kontaktów osobistych i referencji. Aby dotrzeć do odpowiedniego pracodawcy warto jest stworzyć własną sieć kontaktów. Im więcej masz kontaktów w swojej sieci, tym większe są Twoje szanse na znalezienie dobrej pracy. Tworzenie sieci wymaga starannie przemyślanego postępowania. Budując sieć nowych znajomości, nie zapominaj o dotychczasowych. Weź pod uwagę wszystkie możliwości: znajomi z dzieciństwa, ze szkoły, ze studiów, koledzy z wojska, z pracy, sąsiedzi, przyjaciele, rówieśnicy, podwładni, przełożeni.

17 Bezpośrednie dotarcie do pracodawcy c.d.
Znajdź firm, w których chciałbyś pracować, zrób ich listę. Nie pytaj znajomych "Czy znasz kogoś, kto miałby dla mnie pracę" tylko "Czy znasz kogoś, kto pracuje w tej firmie?". Pytasz tylko po to, by otrzymać informację, a nie by otrzymać rekomendację czy protekcję. Gdy będziesz znał nazwiska, będziesz wiedział do kogo masz się udać. Włącz się w działalność różnorakich stowarzyszeń, nieformalnych grup profesjonalistów tej samej specjalności (warto w tym celu wykorzystać internet ), stowarzyszenia wolontariuszy gromadzących pieniądze dla fundacji, lokalnych grup edukacyjnych itp. Bierz udział w konferencjach branżowych i seminariach - tak będziesz mógł poznać wielu ludzi z branży i nawiązać z nim kontakt. Poza tym zdobędziesz wiedzę, która podniesie twoją wartość na rynku pracy. Być może dowiesz się również o nowych miejscach pracy, zanim zostaną podane do publicznej wiadomości. Uwaga! Podczas takich spotkań może się zdarzyć, że natkniesz się na osobę, do gabinetu której bezskutecznie próbowałeś dotrzeć. Nie atakuj tej osoby pytaniem o wolną posadę. Skorzystaj z okazji i zapytaj o firmę - masz okazję dowiedzieć się czegoś nowego. Taki kontakt możesz wykorzystać później dzwoniąc do tej osoby i przypominając jej waszą rozmowę. Jeśli w tej rozmowie pokazesz, że sporo wiesz, potencjalny pracodawca nie powinien mieć nic przeciwko temu, aby umówić się z tobą na rozmowę. Jeśli masz już listę interesujących Cię firm to nadszedł czas, aby na własną rękę nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Pamiętaj, twoim celem jest doprowadzenie do rozmowy z osobą, która może zadecydować o przyjęciu cię do pracy. Musisz zacząć od właściwej osoby - omijaj dział kadr lub zatrudnienia, spotykaj się bezpośrednio z kompetetną osobą. Twoim zadaniem jest odnalezienie drogi do owej kompetentnej osoby - poprzez sieć kontaktów, znajomych. Innym sposobem jest bezpośredni telefon do firmy - telefonując uprzedzasz, że chcesz się tylko umówić na rozmowę, ale nie rozmawiasz przez telefon o zatrudnieniu. Dotarcie do właściwej osoby jest na ogół trudne, ale jeżeli ta rozmowa jest dla ciebie ważna nie powinieneś się zniechęcać, nie jest łatwo dotrzeć do zapracowanego dyrektora. Jeżeli chcesz się zniechęcić to w ogóle nie warto zaczynać całej procedury. Kiedy będziesz już rozmawiał, kuj żelazo póki gorące. Powtórz, co masz do zaoferowania i zapytaj czy przyjmie Cię osobiście i poświęci minut by porozmawiać o tym, co mógłbyś robić w jego firmie.

18 Podstawowe metody szukania pracy
2. Wysyłanie jak największej liczby życiorysów do firm nie wiedząc, czy poszukują one pracowników, czyli dotarcie do firm, w których chciałbyś pracować. Stosując ten sposób możesz wykorzystać np. książkę telefoniczną lub bazę firm. Pamiętaj, że musisz ich wysyłać rzeczywiście dużo, aby znaleźć pracę (dużo czyli zdecydowanie więcej niż 30). 3. Biura i agencje pośrednictwa pracy. Ograniczeniem tej metody jest to, że agencje mają tylko takie oferty, jakich aktualnie poszkują pracodawcy, a to nie zawsze może się pokrywać z tym, co ty chciałbyś robić. Zanim wybierzesz agencję, sprawdź jakiego rodzaju pracowników poszukuje - szukając pracy np. nauczyciela nie warto zwracać sie do agencji, która zajmuje się poszukiwaniem pracowników z branży IT. Większość agencji ma swoje strony internetowe, które na ogół zawierają oferty pracy i dają możliwość zostawienia swoich danych i CV. Zostawiając dane pamiętaj o dokładnym określeniu stanowiska, o które się ubiegasz - agencji trudno będzie znaleźć ofertę dla ciebie jeśli nie określisz, co chciałbyś robić.

19 Podstawowe metody szukania pracy
4. czasopisma lub publikacje branżowe, zawodowe, związkowe, a także branżowe serwisy internetowe 5. Targi pracy. Tak naprawę jest to trochę inny sposób bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Na targach możesz się zorientować jakiego rodzaju stanowiska firmy oferują, jakie stawiają wymagania i jak przebiega proces rekrutacji. Poznając ludzi z firmy, w której chciałbyś pracować, możesz się dowiedzieć czegoś więcej o samej firmie. 6. Oferty pracy w gazetach i czasopismach. Pamiętaj, że na jedno ogłoszenie w dużej gazecie ogólnokrajowej może odpowiedzieć nawet więcej niż 1000 osób. Aby móc otrzymać pracę musisz sprawić, aby twoja oferta wyróżniała się na tle innych i to w sensie pozytywnym. Musisz napisać bardzo dobry list motywacyjny, gdzie we właściwy sposób uzasadnisz dlaczego firma ma zatrudnić właśnie ciebie. Niewłaściwe jest przepisanie jakiegoś listu z książki lub poradnika na ten temat. Praca jest towarem takim samym jak każdy inny - musisz się sprzedawać.

20 Podstawowe metody szukania pracy
7. Lokalne organizacje społeczne: np. kluby, stowarzyszenia, organizacje młodzieżowe 8. Powiatowe Urzędy Pracy - ich adresy znajdziesz tutaj: 9. Praktyki, staże, wolontariat. Są to istotne metody zdobycia doświadczenia zawodowego i mogą w wielu wypadkach zaowocować znalezieniem pracy. Stwarzają możliwość zaprezentowania się pracodawcy jako wartościowy pracownik.

21 Podstawowe metody szukania pracy
10. Zamieszczanie własnych ofert pracy. Własna oferta powinna zawierać informacje: kto poszukuje pracy, jakiej pracy poszukuje, jak się z nim skontaktować. To w jaki sposób osoba szukająca pracy opisuje siebie i swoje kwalifikacje, świadczy o tym jak się ocenia. Oferta zamieszczona w prasie wymaga bardzo skrótowej formy: np. Handlowiec, doświadczenie, prawo jazdy, komputer, angielski, tel Najlepiej będzie, jeśli ogłoszenie umieścisz w czasopismach z Twojej branży. W przeciwnym razie możesz być narażony na otrzymywanie ofert od akwizytorów i firm, które żerują na poszukujących pracy. Oferta zamieszczona na tablicy ogłoszeń może być obszerniejsza, ale jednocześnie zwięzła i komunikatywna: np. Młoda, ambitna z 3 letnim doświadczeniem w pracy asystentki podejmie pracę z możliwością rozwoju i awansu. Kontakt pod numerem telefonu....

22 Aktywne metody szukania pracy
Agencje pracy tymczasowej szukają na zlecenie firm pracowników na określony czas. Może to być praca sezonowa, zastępstwo za chorego lub przebywającego na urlopie pracownika. Propozycje mogą dotyczyć pracy fizycznej lub wymagającej określonych kwalifikacji zawodowych np. z zakresu prowadzenia biura lub księgowości. Z ofert takich agencji warto korzystać tylko wtedy, jeśli nie masz innych możliwości pracy. Dzięki pracy czasowej zdobędziesz doświadczenie, a z czasem może ona zamienić się w stałe zatrudnienie. Agencje doradztwa personalnego lub agencje pośrednictwa pracy posiadają oferty, jakich aktualnie poszukują pracodawcy. Na ogół pośredniczą między pracodawcą a pracobiorcą, zamieszczając ogłoszenia i prowadząc wstępną albo kompletną selekcję i rekrutację. Każda agencja posiada komputerowe bazy danych, w których możesz się zarejestrować. Umieszczenie własnych danych w bazie nie gwarantuje natychmiastowego zatrudnienia, jednak zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia pracy. Wysyłając swoją ofertę zrób wstępne rozeznanie, co do zakresu i jakości usług świadczonych przez daną agencję.

23 Aktywne metody szukania pracy
Biura Karier działające przy wyższych uczelniach służą informacją oraz radą głównie studentom i absolwentom. Pomagają im przejść z etapu nauki do poszukiwania zatrudnienia oraz prawidłowego funkcjonowania na współczesnym rynku pracy. Prowadzą doradztwo zawodowe, dostarczają informacji o rynku pracy, aktywnie poszukują i udostępniają oferty pracy stałej i czasowej oraz praktyk, organizują spotkania z pracodawcami. Lokalne organizacje społeczne: np. kluby, stowarzyszenia, organizacje młodzieżowe; Giełdy pracy organizowane są w sytuacji, gdy istnieje potrzeba spotkania pracodawcy z większą grupą poszukujących pracy, najczęściej w tym samym zawodzie.

24 Aktywne metody szukania pracy
Różnego typu instytucje i organizacje aktywnego wspierania poszukiwania zatrudnienia (tzw. sklepy z pracą, biura i kluby pracy itp.), często wyspecjalizowane w pomocy określonym grupom społecznym, np. młodzieży, posiadają z reguły oferty zatrudnienia, prowadzą poradnictwo zawodowe (instruktaż na temat sposobów poszukiwania pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, samozatrudnienia) oraz kursy i szkolenia umożliwiające dostosowanie swoich kwalifikacji do potrzeb rynku pracy. Kontakty prywatne to jeden z bardziej skutecznych sposobów szukania pracy. Wynika to z faktu, że część pracodawców nie zgłasza wolnych etatów do prasy i urzędów pracy. Uzyskując od znajomych informację o wolnym miejscu pracy możesz dowiedzieć się najwięcej na temat charakteru danej pracy. Znając specyfikę pracy łatwiej przygotujesz się do rozmowy z pracodawcą. Jeśli jest to możliwe nazwisko, a może i osoba znajomego, może stać się hasłem do wprowadzenia do firmy, ułatwiając bezpośredni kontakt z pracodawcą. Ważne jest, abyś dokładnie określił jakiej pracy poszukujesz. Nie możesz angażować wszystkich do szukania jakiejkolwiek pracy tylko po to, abyś później z większości ofert zrezygnował, ponieważ nie spełniają one Twoich oczekiwań lub nie odpowiadają kwalifikacjom.

25 Gdy nie masz doświadczenia zawodowego formułując ofertę skup się na: - cechach charakteru – brak doświadczenia i kwalifikacji trzeba zrównoważyć innymi atutami czyli sumiennością, pracowitością, dyspozycyjnością, łatwością nawiązywania kontaktów, chęcią podnoszenia kwalifikacji lub przyuczenia się, itp.; - sprecyzowaniu rodzaju zajęcia jakie chciałbyś wykonywać. Gdy masz zawód i chcesz zmienić pracę formułując ofertę: - podaj zawód – jeżeli szukasz zajęcia w dotychczas lub poprzednio wykonywanym zawodzie, najlepiej zacznij od jego wymienienia; - podkreśl inne umiejętności lub kwalifikacje – kluczem powodzenia jest ich właściwy dobór, zamiast „dynamiczny, dyspozycyjny handlowiec z kontaktami w wielu branżach” napisz „Handlowiec z dużym doświadczeniem, dobrymi kontaktami w branży spożywczej lub pokrewnej”; - określ swoje oczekiwania – np. „Kadrowa ze znajomością prawa pracy, rozliczeń ZUS i podatków w dużej firmie, korporacji, etat”.

26 Bardzo ważne czynniki wpływające na dobre wyniki w pracy to:
Po co nam praca? Bardzo ważne czynniki wpływające na dobre wyniki w pracy to: Dobry kontakt z szefostwem Mili i wyrozumiali współpracownicy Interesująca praca Sukcesy firmy na rynku Uczciwe wynagrodzenie Dla jednych jest to spełnianie swoich ambicji i rozwijanie swoich zainteresowań, dla drugich jednak jest to mus, aby zarobić na utrzymanie rodziny.

27 Życiorys Życiorys, czyli inaczej CV, pochodzi od łacińskich słów
curriculum vitae, które w wolnym tłumaczeniu oznaczają „przebieg życia”. Dokument taki zawiera nasze dane personalne, wykształcenie, zainteresowania, umiejętności, nasze dotychczasowe osiągnięcia, oraz doświadczenie zawodowe

28 List Motywacyjny Często bywa mylony z podaniem o pracę. To nie jest to samo. List motywacyjny ma zachęcić pracodawcę do zapoznania się z Twoją kandydaturą (przeczytania CV, zaproszenia na osobistą rozmowę). Jest Twoją odpowiedzią na ofertę, dlatego musi być zaadresowany do konkretnego pracodawcy. Razem z CV stanowi komplet dokumentów aplikacyjnych.

29 List Motywacyjny List motywacyjny powinien zawierać: wstęp
uzasadnienie – dlaczego jest się zainteresowanym danym ogłoszeniem, krótkie przedstawienie własnych doświadczeń zawodowych oraz atutów (w postaci ukończonych szkół, kursów itd.), zakończenie

30 Wzór listu motywacyjnego:
Agnieszka Kowalska ul. Nowaka 1 m Warszawa tel Sz. P. Jan Kowalski CV-raport S.A ul. Internautów Warszawa Szanowni Państwo, W odpowiedzi na Państwa ofertę pracy, zamieszczoną na stronie chciałabym przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko Redaktora prowadzącego. Od czterech lat pracuję na stanowisku korektora. Do moich obowiązków należy między innymi obsługa poczty przychodzącej i wychodzącej, obsługa aplikacji MS Office oraz urządzeń biurowych. Praca ta wymaga ode mnie komunikatywności, rzetelności, a także podejmowania ważnych decyzji pod presją czasu. Łatwo nawiązuję kontakty, lubię pracować w zespole. Jestem osobą młodą – szybko się uczę i chętnie szukam nowych wyzwań. Podczas licznie wykonywanych prac dodatkowych w czasie studiów nauczyłam się odpowiedzialności, rzetelności, a także profesjonalnego podejścia do klienta. Możliwość odbycia rozmowy kwalifikacyjnej byłaby dla mnie okazją do bliższego zaprezentowania mojej osoby i lepszego poznania firmy, z którą chciałbym związać swoją przyszłość zawodową Z poważaniem, Agnieszka Kowalska

31 CV i Listy Motywacyjne Podstawowe informacje, które muszą znaleźć się w naszym życiorysie to: imię i nazwisko, adres i numer telefonu kontaktowego i/lub adres . Po zamieszczeniu podstawowych danych, należy skupić się na części dotyczącej doświadczenia. Są to dane na temat: wykształcenia (jeśli mamy na koncie dyplom wyższej uczelni, nie skupiajmy się na opisie szkoły podstawowej), doświadczenia zawodowego, przebytych kursów i szkoleń (tylko tych, które są istotne z punktu widzenia pracy, o którą się ubiegamy), poziomu znajomości języków obcych, a także wszystkie informacje będące odpowiedzią na merytoryczne wymogi oferty pracy (np. umiejętności związane z poziomem obsługi komputera, programów graficznych, z prawem jazdy, etc.). Nie możemy również zapominać o umieszczeniu klauzuli o tym, że zgadzamy się na przetwarzanie danych osobowych. Coraz częściej pracodawcy i przedstawiciele agencji rekrutacyjnych chcą, by były one własnoręcznie podpisane. Stąd prośby o faks, skanowanie dokumentu lub przesłanie go pocztą. Wszystko to powinno być napisane normalną (nie za dużą i nie za małą czcionka), najlepiej na jednej, maksymalnie dwóch stronach formatu A4.

32 Oto przykład cv: Dane osobowe: Imię i nazwisko: Wacek Placek Adres: ul. Wiejska 10, Warszawa Telefon: (0-22) Data urodzenia: 29 luty 1970r. Stan cywilny: wolny Wykształcenie: Studia Podyplomowe Zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie Kurs Samodzielnego Księgowego w firmie Frąckowiak i Partnerzy w Warszawie, ul. Miodka Studia Wyższe w Akademii Ekonomicznej, kierunek Finanse i Rachunkowość Liceum Ogólnokształcące nr XXI w Warszawie. Doświadczenie praktyczne: Od do chwili obecnej samodzielne stanowisko finansowo-ekonomiczne. Konsultant. Od do stanowisko księgowego w "WARTEX S.A." Dodatkowe kwalifikacje: Języki obce: język angielski- bardzo dobra znajomość, język niemiecki- dobra znajomość, język francuski- znajomość na poziomie komunikatywnym, Obsługa komputera w zakresie pakietu "Office", Prawo jazdy kat. B i C Zainteresowania: Sport, astronomia z matematyką, muzyka alternatywna.

33 Tworzenie Profilu zawodowego
Zwykle podczas rozmowy kwalifikacyjnej, musisz się „dobrze sprzedać” pracodawcy. Najlepszym Na to sposobem, jest stworzenie swojego profilu zawodowego: O czym musisz pamiętać przy tworzeniu profilu zawodowego: •    Tworzysz go, aby zachęcić czytających do Twojej osoby - dlatego ważne jest, abyś używał języka korzyści, pozytywnych stwierdzeń, które pomogą Ci się „ sprzedać”, •    Profil musi być odpowiednio dostosowany do stanowiska, na jakie aplikujesz. Pamiętaj zatem, aby go modyfikować w zależności od firmy, branży, którą jesteś zainteresowany. Profil zawodowy to inaczej krótkie hasło reklamujące twoją osobę, np.: Skuteczny menedżer z doświadczeniem w zarządzaniu działami handlowymi i marketingowymi w wiodących na rynku firmach z branży FMCG.

34 Dziękujemy za uwagę :)


Pobierz ppt "Temat: Tworzenie profilu w Internecie Grupa Przedsiębiorczości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google