Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Systemy plików FAT, FAT32, NTFS

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Systemy plików FAT, FAT32, NTFS"— Zapis prezentacji:

1 Systemy plików FAT, FAT32, NTFS
SO

2 System plików W systemie WindowsXP możemy przechowywać dane na dyskach twardych sformatowanych w jednym z trzech systemówplików: FAT (ang. FileAllocationTable), FAT32 lub NTFS. Zanim podejmiemy decyzję, jaki system plików będzie w naszym przypadku najodpowiedniejszy, musimy po krótce omówić zalety i wady tych systemów.

3 Sektory i jednostki alokacji
Podstawowymi terminami opisującymi dyski twarde są sektory i jednostki alokacji. Dane na każdym dysku twardym zapisywane są w sektorach, po 512 bajtów każdy. Skoro rozmiary dysków przekraczają 100 GB, to na tak dużym dysku utworzonych jest około 210 milionów sektorów. Numerowanie i śledzenie tak dużej liczby sektorów może być dla systemu plików zadaniem przekraczającym jego możliwości. W celu poprawienia wydajności pracy dysku twardego, sektory zostały połączone w grupy zwane jednostkami alokacji (ang. Clusters).

4 Sektory i jednostki alokacji
Rozmiar jednostki alokacji jest równy liczbie sektorów w tej jednostce. Ponieważ jeśli plik nie zapełni całkowicie jednej lub kilku jednostek alokacji, to pozostała część powierzchni dyskowej jest tracona, to najefektywniejsze jest utworzenie jednostek alokacji o rozmiarze jednego sektora.

5 Sektory i jednostki alokacji
Stopień wykorzystania dysku maleje wraz ze wzrostem rozmiaru jednostki alokacji. Z drugiej strony zwiększenie jednostki alokacji poprawia wydajność pracy dysku twardego.

6 FAT FAT- (file allocation table). Tablica alokacji plików pozwalająca odszukać dane na dysku. Tablica jest zapisana na dysku i zawiera osobny wpis dla każdego pliku oraz folderu zapisanego na dysku. System ten nadaje się najlepiej do obsługi dysków o pojemności do 128 MB. Standardowy system plików FAT wykorzystuje adresowanie 16- bitowe, czyli możliwe jest zaadresowanie maksymalnie 65 535 jednostek alokacji. Rozmiar jednostki alokacji jest stały i zostaje określony na podstawie wielkości dysku podczas jego formatowania.

7 FAT System FAT cechuje:
maksymalny rozmiar partycji dysku mniejszy niż 2 GB kompatybilność ze starszymi systemami operacyjnymi firmy Microsoft maksymalny rozmiar jednostki alokacji mniejszy niż 64 KB Chociaż wielkość dysku FAT w systemie Windows XP może przekroczyć 2 GB, to ponieważ rozmiar jednostki alokacji tego dysku będzie większy niż 32 KB, systemy DOS i Windows 95 nie będą miały do niego dostępu.

8 Schemat struktury partycji FAT

9 FAT32 Microsoft wprowadził system plików FAT32 w Windows95OSR2. System ten wykorzystuje trzydziestodwubitową tablicę FAT powiększając maksymalny rozmiar pliku do około 4 GB. Wcześniejsze wersje systemów operacyjnych firmy Microsoft nie są w stanie odczytać danych zapisanych na tak sformatowanym dysku. Chociaż teoretycznie górny rozmiaru woluminu FAT32 wynosi 8 TB, praktycznie maksymalny rozmiar woluminu FAT32 dla WindowsXP wynosi 32 GB, co umożliwia zapis całej tablicy FAT w pamięci podręcznej i poprawę wydajność dysku twardego.

10 FAT32 System FAT32 cechuje:
maksymalny rozmiar partycji dysku mniejszy niż 32 GB pliku 4GB mniejszy rozmiar tworzonych jednostek alokacji rozmiar jednostki alokacji większy niż 4 KB i mniejszy niż 32 KB

11 FAT32 System FAT 32 obsługuje nazwy plików do 256 znaków, jednak przy uruchamianiu komputera korzysta z usług DOS-a. W momencie startu systemu można przerwać tę procedurę i uruchomić komputer w trybie Tylko wiersz poleceń. Po tej czynności poprawnie działają programy DOS-owe, ale nie działa w pełni system obsługi plików – widzimy tylko pierwszych 6 znaków nazwy, ~(tyldę) i cyfrę. System FAT32 nie przechowuje informacji o zabezpieczeniach poszczególnych plików i katalogów, co powoduje, że każdy użytkownik komputera ma dostęp do wszystkich znajdujących się na dysku lokalnym plików i katalogów.

12 NTFS W systemie plików NT zastosowano adresowanie 64-bitowe, co teoretycznie umożliwia utworzenie dysku o wielkości około 16 eksabajtów, ale w praktyce stosuje się ograniczenie maksymalnego rozmiaru woluminu do 2 TB.

13 NTFS System NTFS cechuje:
maksymalny rozmiar partycji dysku do 16TB plik teoretycznie do 16TB odporność na błędy -system WindowsXP jest w stanie wykryć uszkodzone sektory, przenieść dane w inny obszar dysku i oznaczyć te sektory jako uszkodzone, co spowoduje, że nie będą dłużej używane

14 NTFS zwiększone bezpieczeństwo - dzięki nadawaniu praw do plików oraz folderów oraz dzięki możliwości zaszyfrowania danych przechowywanych na dyskach NTFS za pomocą mechanizmu EFS (ang. EncryptingFileSystem) informacje są chronione przed dostępem niepowołanych osób zarządzanie wolnym miejscem. Na dyskach NTFS można zakładać limity ograniczające maksymalną ilość przechowywanych przez danego użytkownika danych

15 NTFS lepsze wykorzystanie przestrzeni dysku - jednostki alokacji na dysku tej samej wielkości sformatowanym w systemie NTFS są średnio cztery razy mniejsze niż w przypadku sformatowania dysku w systemie FAT32 możliwość odczytania partycji NTFS przez jądro Linux

16 Porównanie NTFS 16TB rozmiar pliku 4,3 miliarda ilość plików
255 długość nazwy 16 TB rozmiar partycji

17 ReFS

18 Zadanie domowe Znajdz i opisz dwa inne systemy plików np. wykorzystywane przez system Linux.


Pobierz ppt "Systemy plików FAT, FAT32, NTFS"

Podobne prezentacje


Reklamy Google