Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHOROBY LUDZI I ZWIERZĄT

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHOROBY LUDZI I ZWIERZĄT"— Zapis prezentacji:

1 CHOROBY LUDZI I ZWIERZĄT
Przenoszone przez pasożyty

2 KLESZCZE

3 Kleszcze Wśród pajęczaków tarantula , czarna wdowa i skorpion posiadają gruczoły jadowe (ukąszenie może być bardzo niebezpieczne), świerzbowce wywołują świerzb, natomiast różne gatunki kleszczy ssą krew kręgowców i – jak to zwykle bywa z organizmami krwiopijnymi – przenoszą różne choroby np. zapalenie płuc *zapalenie opon mózgowych *świerzb *bolerioza *tularemia *erlichioza

4 Borelioza Bolerioza – to jedna z chorób przenoszona przez kleszcze. Borelioza jest to wielonarządowa choroba zakaźna  wywoływana przez bakterie należące do krętków . Zakażamy się poprzez ukąszenie kleszcza .

5 Nieleczona borelioza przebiega w 3 etapach:
Rumień wędrujący - w miejscu ukąszenia, zaczerwienienie przemieszczające się obwodowo. Etap infekcji rozproszonej - objawy grypowe, dolegliwości stawowe, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego. Etap infekcji przewlekłej - zaburzenia układu nerwowego ( porażenie nerwów) tj. paraliż miejscowy lub ogólny, zaburzenia czucia, nerwowość, zaburzenia pamięci i koncentracji, zmęczenie.

6 Jakie mamy objawy w przebiegu przewlekłej boreliozy?
Ważnym elementem jest obserwowanie skóry po usunięciu kleszcza i wyłapanie zaczerwienienia. Natychmiast należy zgłosić się do lekarza. -  utrata wagi, zmęczenie, zaburzenia snu, -  gorączka, poty, dreszcze, -  drętwienie kończyn, -  wszelkiego rodzaju bóle, skurcze, drgawki, paraliż twarzy, -  sztywność stawów, -  zaburzenia hormonalne (nieregularne miesiączki) -  infekcje układu moczowego, impotencja, oziębłość, -  zaburzenia układu krążenia, -  problem z wypróżnianiem na zmianę z biegunką, -  zaburzenia słuchu, wzroku i równowagi, -  nadwrażliwość na dotyk, światło i zapach.

7 Usuwanie kleszcza Jeśli na swoim ciele znajdziemy intruza jakim jest kleszcz należy go jak najszybciej usunąć. Wprawdzie do przeniesienia się bakterii wywołujących choroby ze śliny kleszcza wystarczy kilka minut to jednak jak najszybsze usunięcie kleszcza zmniejsza wielokrotnie ryzyko zachorowania Przy usuwaniu kleszcza należy szczególnie uważać, gdyż nieumiejętne wyciąganie go ze skóry może przynieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji Jeśli kleszcz zagnieździł się bardzo głęboko lepiej samemu nie podejmować próby usunięcia pasożyta tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza Usuwanie kleszcza najlepiej przeprowadzić pensetą. Należy go chwycić jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę. Jeśli pomimo starań fragmenty kleszcza pozostały w ciele należy je usunąć dokładnie a w razie problemów udać się do lekarza. Miejsce po ukąszeniu należy przemyć spirytusem. Nie wolno kleszczem kręcić, wyciskać ani smarować masłem, tłuszczem, benzyną - kleszcz dławiąc się bedzie wypluwał ślinę zawierającą bakterie powodujące choroby.


Pobierz ppt "CHOROBY LUDZI I ZWIERZĄT"

Podobne prezentacje


Reklamy Google