Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Płodność kobiety, a zaburzenia tarczycy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Płodność kobiety, a zaburzenia tarczycy"— Zapis prezentacji:

1 Płodność kobiety, a zaburzenia tarczycy

2 Czym jest tarczyca i jaką rolę pełni w organizmie kobiety?

3 Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów dokrewnych kobiety.
Umiejscowiona jest w przednio – dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśniną ( węziną ). Zdarza się, że występuje również trzeci płat – piramidowy. Odpowiednie funkcjonowanie tarczycy pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu stężenia hormonów. Wiąże się to z normalnym funkcjonowaniem organizmu, a także z możliwością zaplanowania potomstwa.

4 Funkcjonowanie hormonów tarczycy
TSH – tyreotropina T4 – tyroksyna T3 - trójjodotyronina

5 TSH – tyreotropina, produkowana przez przedni płat przysadki mózgowej, stymuluje produkcję hormonów tarczycy T3 i T4. T4 - tyroksyna, główny hormon tarczycy. T3 - trójjodotyronina, produkowana w niewielkiej ilości przez tarczycę, większość pochodzi z przekształcenia z T4.

6 - wysokie TSH pobudza tarczycę do produkcji T4 i T3
Funkcja tarczycy jest regulowana przez ujemne sprzężenie zwrotne z TSH. Oznacza to, że : - wysokie TSH pobudza tarczycę do produkcji T4 i T3 - niskie TSH hamuje wytwarzanie tych hormonów i na odwrót - nadmiar hormonów tarczycy – blokuje wydzielanie TSH - niedobór hormonów tarczycy – powoduje wzrost jego stężenia

7 Niedoczynność tarczycy występuje wtedy, gdy tarczyca nie produkuje dość tyroksyny, T4. To powoduje spowolnienie wielu funkcji życiowych. Nadczynność tarczycy ma miejsce wtedy, gdy jest nadmiar tyroksyny. To przyśpiesza funkcje życiowe.

8 Płodność kobiety, a choroby tarczycy
Niedoczynność tarczycy Nadczynność tarczycy Płodność kobiety, a choroby tarczycy

9 Przy nieleczonej niedoczynności i nadczynności mogą wystąpić:
Nieregularne cykle Brak owulacji Skrócona faza lutealna Objawy te u kobiety chorej, nieleczonej mogą doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a w efekcie do niepłodności. Przy nadczynności wzrasta ryzyko poronienia i znacznie mniejsze są szanse na poczęcie dziecka.

10 Każda młoda kobieta chcąca urodzić zdrowe dziecko jest zobowiązana do podjęcia leczenia hormonalnego, polegającego na regularnym zażywaniu hormonów. W leczeniu chorób tarczycy stosuje się hormony tarczycy takie jak: euthyrox, novothy, letrox i eltroxin. W niektórych przypadkach stosuje się również leki przeciwtarczycowe, np.: thyrosan, metizol.

11 Wiele kobiet z chorobami tarczycy odwleka poczęcie dziecka w czasie, bojąc się komplikacji. Nie jest to jednak zasadne.

12 Leczenie hormonalne pozwala na wyrównanie poziomu hormonów i sprawia, że organizm powinien funkcjonować prawidłowo.

13 PREZENTACJA PRZYPADKU JOANNY

14 Niniejszym przedstawiam Państwu Joannę, która od dwóch lat jest mężatką i prowadzi obserwacje pod kontem rozpoznawania płodności. Rok przed zawarciem sakramentu małżeństwa dowiedziała się, że ma problemy z tarczycą. Po zbadaniu poziomu hormonów, stwierdzono u niej niedoczynność. Zażywa lek euthyrox. Dzięki systematycznemu zażywaniu leku u Joanny występują wyraźniejsze wskaźniki płodności np.: wyraźniejszy objaw śluzu. Następuje również podwyższenie zarówno niższego jak i wyższego poziomu temperatury. Celem prowadzonych obserwacji jest obecnie odkładanie poczęcia na później.

15 Poniżej przedstawiam przykładowe cykle Joanny

16

17

18 W przypadku planowania dziecka Joanna ma świadomość, iż w ciąży konieczne będzie monitorowanie poziomu hormonów tarczycy. Ciąża może zmieniać ich poziom. Po porodzie w czasie laktacji można zażywać hormony, tym bardziej, że niski poziom hormonów tarczycy może osłabić wytwarzanie mleka.

19 Joanna, której przypadek śledziliśmy zaszła w ciążę
Joanna, której przypadek śledziliśmy zaszła w ciążę. Wczoraj w sposób naturalny urodziła dziecko. Jest spokojne i wyciszone… Mama uczy się w tej chwili karmienia piersią.

20 Objawy sugerujące problemy z tarczycą
Notoryczny ból głowy Kołatanie serca Potliwość dłoni Sucha skóra Przewlekłe zmęczenie i ospałość

21 Bardzo dużo kobiet ma problemy z tarczycą
Bardzo dużo kobiet ma problemy z tarczycą. Jak widzimy wdrożenie właściwego leczenia daje kobietom chorym wysokie szanse na poczęcie dziecka. Jeśli chodzi o profilaktykę w leczeniu chorób tarczycy, istotne jest aby kobieta nie lekceważyła objawów wskazujących na niewłaściwe funkcjonowanie gruczołu i udała się do lekarza endokrynologa w celu podjęcia leczenia.

22 Dziękuję za uwagę. Opracowała: Ewa Jakubiak
Doradca Życia Rodzinnego w Gdańsku Przy opracowaniu niniejszej prezentacji korzystałam z podręcznika „ Rozpoznawanie płodności” pod redakcją Michała Troszyńskiego.


Pobierz ppt "Płodność kobiety, a zaburzenia tarczycy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google