Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tarczyca Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów dokrewnych kobiety. Umiejscowiona jest w przednio – dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tarczyca Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów dokrewnych kobiety. Umiejscowiona jest w przednio – dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Tarczyca Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów dokrewnych kobiety. Umiejscowiona jest w przednio – dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśniną ( węziną ). Zdarza się, że występuje również trzeci płat – piramidowy. Odpowiednie funkcjonowanie tarczycy pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu stężenia hormonów. Wiąże się to z normalnym funkcjonowaniem organizmu, a także z możliwością zaplanowania potomstwa.

4 TSH – tyreotropina T4 – tyroksyna T3 - trójjodotyronina

5 TSH TSH – tyreotropina, produkowana przez przedni płat przysadki mózgowej, stymuluje produkcję hormonów tarczycy T3 i T4. T4 - T4 - tyroksyna, główny hormon tarczycy. T3 - T3 - trójjodotyronina, produkowana w niewielkiej ilości przez tarczycę, większość pochodzi z przekształcenia z T4.

6 Funkcja tarczycy jest regulowana przez ujemne sprzężenie zwrotne z TSH. Oznacza to, że : - wysokie TSH pobudza tarczycę do produkcji T4 i T3 - niskie TSH hamuje wytwarzanie tych hormonów i na odwrót - nadmiar hormonów tarczycy – blokuje wydzielanie TSH - niedobór hormonów tarczycy – powoduje wzrost jego stężenia

7 Niedoczynność Niedoczynność tarczycy występuje wtedy, gdy tarczyca nie produkuje dość tyroksyny, T4. To powoduje spowolnienie wielu funkcji życiowych. Nadczynność Nadczynność tarczycy ma miejsce wtedy, gdy jest nadmiar tyroksyny. To przyśpiesza funkcje życiowe.

8 Niedoczynność tarczycy Niedoczynność tarczycy Nadczynność tarczycy Nadczynność tarczycy

9 Przy nieleczonej niedoczynności i nadczynności mogą wystąpić: Nieregularne cykle Nieregularne cykle Brak owulacji Brak owulacji Skrócona faza lutealna Skrócona faza lutealna Objawy te u kobiety chorej, nieleczonej mogą doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a w efekcie do niepłodności. Przy nadczynności wzrasta ryzyko poronienia i znacznie mniejsze są szanse na poczęcie dziecka. Objawy te u kobiety chorej, nieleczonej mogą doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę, a w efekcie do niepłodności. Przy nadczynności wzrasta ryzyko poronienia i znacznie mniejsze są szanse na poczęcie dziecka.

10 Każda młoda kobieta chcąca urodzić zdrowe dziecko jest zobowiązana do podjęcia leczenia hormonalnego, polegającego na regularnym zażywaniu hormonów. W leczeniu chorób tarczycy stosuje się hormony tarczycy takie jak: W leczeniu chorób tarczycy stosuje się hormony tarczycy takie jak: euthyrox, novothy, letrox i eltroxin. W niektórych przypadkach stosuje się również leki przeciwtarczycowe, np.: thyrosan, metizol. W niektórych przypadkach stosuje się również leki przeciwtarczycowe, np.: thyrosan, metizol.

11 Wiele kobiet z chorobami tarczycy odwleka poczęcie dziecka w czasie, bojąc się komplikacji. Nie jest to jednak zasadne. Wiele kobiet z chorobami tarczycy odwleka poczęcie dziecka w czasie, bojąc się komplikacji. Nie jest to jednak zasadne.

12 Leczenie hormonalne pozwala na wyrównanie poziomu hormonów i sprawia, że organizm powinien funkcjonować prawidłowo.

13 PREZENTACJA PRZYPADKU JOANNY

14 Niniejszym przedstawiam Państwu Joannę, która od dwóch lat jest mężatką i prowadzi obserwacje pod kontem rozpoznawania płodności. Rok przed zawarciem sakramentu małżeństwa dowiedziała się, że ma problemy z tarczycą. Po zbadaniu poziomu hormonów, stwierdzono u niej niedoczynność. Zażywa lek euthyrox. Dzięki systematycznemu zażywaniu leku u Joanny występują wyraźniejsze wskaźniki płodności np.: wyraźniejszy objaw śluzu. Następuje również podwyższenie zarówno niższego jak i wyższego poziomu temperatury. Celem prowadzonych obserwacji jest obecnie odkładanie poczęcia na później.

15 Poniżej przedstawiam przykładowe cykle Joanny

16

17

18 W przypadku planowania dziecka Joanna ma świadomość, iż w ciąży konieczne będzie monitorowanie poziomu hormonów tarczycy. Ciąża może zmieniać ich poziom. Po porodzie w czasie laktacji można zażywać hormony, tym bardziej, że niski poziom hormonów tarczycy może osłabić wytwarzanie mleka.

19 Joanna, której przypadek śledziliśmy zaszła w ciążę. Wczoraj w sposób naturalny urodziła dziecko. Jest spokojne i wyciszone… Mama uczy się w tej chwili karmienia piersią.

20 Notoryczny ból głowy Notoryczny ból głowy Kołatanie serca Kołatanie serca Potliwość dłoni Potliwość dłoni Sucha skóra Sucha skóra Przewlekłe zmęczenie i ospałość Przewlekłe zmęczenie i ospałość

21

22 Dziękuję za uwagę. Opracowała: Ewa Jakubiak Doradca Życia Rodzinnego w Gdańsku Przy opracowaniu niniejszej prezentacji korzystałam z podręcznika Rozpoznawanie płodności pod redakcją Michała Troszyńskiego.


Pobierz ppt "Tarczyca Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów dokrewnych kobiety. Umiejscowiona jest w przednio – dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch."

Podobne prezentacje


Reklamy Google