Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zaburzenia związane z działaniem TARCZYCY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zaburzenia związane z działaniem TARCZYCY"— Zapis prezentacji:

1 Zaburzenia związane z działaniem TARCZYCY

2 Co to jest tarczyca? Tarczyca jest to niewielki, ważący zaledwie 30 gramów gruczoł położony u podstawy szyi pomiędzy krtanią a tchawicą. Składa się z dwóch symetrycznych płatów połączonych wąskim pasmem tkanki gruczołowej. Gdyby go rozłożyć i rozrysować, kształtem przypominałby motyla. Tarczyca jest bardzo bogato unaczyniona. Przez każdy gram jej tkanki przepływa w ciągu minuty aż 5 litrów krwi. Wytwarza hormony trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę, wpływając na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.

3

4 Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy i wynikający z tego niedobór tyroksyny obniża podstawowy poziom przemiany materii, wywołuje obrzęk śluzowaty i zmniejsza aktywność psychomotoryczną. Dzieci matek z niedoborem T3 i T4 (trójjodotyronina i tyroksyna) rodzą się z kretynizmem. Niedobór kalcytoniny powoduje zbyt małą ilość wapnia w kościach, co prowadzi do osteoporozy.

5 Niedoczynność tarczycy to choroba, o której nie mówi się zbyt często, jednak każdy słyszał o niej przynajmniej raz. Tak jak w przypadku wielu innych groźnych schorzeń, wydaje się nam, że niemożliwym jest by nas dotknęła I tak jak w odniesieniu do innych niebezpiecznych chorób, wciąż trwają akcje informacyjne, które pozwalają dotrzeć do nawet najbardziej nieświadomych pacjentów, tak w kwestii niedoczynności tarczycy sytuacja wygląda gorzej. Choć rozpoznanie wymaga wyłącznie badania krwi, to jednak wielu pacjentów nie ma świadomości, że powinni je wykonać. Niedoczynność tarczycy początkowo nie jest groźna, jednak jej najbardziej zaawansowane stadia mogą spowodować śpiączkę, a nawet śmierć. Co więcej w przypadku kobiet w ciąży może wywołać poronienie lub nawet dalszą bezpłodność, a co najgorsze często nie przedstawia żadnych dodatkowych objawów poza tymi, związanymi z samą ciążą.

6 Osteoporoza

7 Nadczynność tarczycy Nadczynność tarczycy zwana również hipertyreozą to choroba, która objawia się nadmierną produkcją hormonów tarczycy. Nadczynność tarczycy charakteryzuje się uczuciem stałego gorąca, drżeniem dłoni, kołataniem serca, znaczną utratą wagi, nadmierną potliwością, bezsennością, zwiększonym stężeniem wolnej tyroksyny i zahamowaniem wydzielania TSH. Na nadczynność tarczycy cztery razy częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy jest choroba Gravesa-Basedowa oraz wole guzowate nadczynne. Objawami choroby Gravesa-Basedowa są: wytrzeszcz, nadpobudliwość, nerwowość, zwiększona męczliwość mięśni. Choroba ta jest najczęstszą postacią nadczynności tarczycy występującą u dzieci.

8 Nadczynność tarczycy znana jest za stosunkowo częste schorzenie
Nadczynność tarczycy znana jest za stosunkowo częste schorzenie. Książki medyczne i źródła w Internecie przedstawiają daną chorobę jako groźną, której objawów pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Brak podjęcia natychmiastowego leczenia może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zmian w organizmie chorego. Najczęściej dotknięte chorobą nadczynności tarczycy są kobiety. Dzięki tak rozwiniętej medycynie można w dzisiejszych czasach leczyć daną dolegliwość, jednak trzeba się za to zabrać odpowiednio wcześnie, gdyż nieleczona tarczyca może doprowadzić do uszkodzenia organów oraz ciężkiego zaburzenia metabolizmu. W rezultacie człowiek traci znacznie masę ciała, energię, cierpi na bezsenność. Ponadto następujące wzmożone uczucie niepokoju.

9 Choroba Graves-Basedowa

10 Bibliografia

11 Prezentacje wykonały: Sylwia Bomba Natalia Mróz


Pobierz ppt "Zaburzenia związane z działaniem TARCZYCY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google