Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gady ZAPAMIĘTAJ! WSZYSTKIE GADY SĄ CHRONIONE!!!. Co to są gady? Gady to grupa zmiennocieplnych kręgowców, która prowadzi najczęściej lądowy tryb życia,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gady ZAPAMIĘTAJ! WSZYSTKIE GADY SĄ CHRONIONE!!!. Co to są gady? Gady to grupa zmiennocieplnych kręgowców, która prowadzi najczęściej lądowy tryb życia,"— Zapis prezentacji:

1 Gady ZAPAMIĘTAJ! WSZYSTKIE GADY SĄ CHRONIONE!!!

2 Co to są gady? Gady to grupa zmiennocieplnych kręgowców, która prowadzi najczęściej lądowy tryb życia, niektóre natomiast przystosowały się ponownie do życia w wodzie.

3 Przystosowania do życia w środowisku lądowym. Do gadów należą: węże, jaszczurki, krokodyle, żółwie. Aby żyć na lądzie, gady musiały się odpowiednio przystosować. Dlatego mają suchą skórę. Natomiast naskórek zabezpiecza zwierzę przed utratą wody i urazami mechanicznymi. Skóra gadów może zmieniać barwę, co pozwala im przystosować się do otoczenia.

4 Przystosowania do życia w środowisku lądowym. U większości gadów układ oddechowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Duża powierzchnia płuc umożliwia im sprawną wymianę gazową i lepsze zaopatrzenie organizmu w tlen.

5 Czym się odżywiają? Węże i krokodyle są mięsożerne, a np. Jaszczurki są wszystkożerne. Przy drapieżnym trybie życia, gadom bardzo pomocne są zęby jadowe. Natomiast żółwie mają listwy rogowe na szczękach.

6 Rozmnażanie. Gady są jajorodne. Jaja są otoczone osłonką, która chroni je przed wysychaniem. Jaja gadów mają żółtko, które zawiera substancję zapasowe potrzebne dla rozwijającego się zarodka.

7 Żółwie: żółw błotny żyją w wodzie i na lądzie. Ich cechą charakterystyczną jest pancerz kostny. Jednym żółwiem występującym w Polsce jest żółw błotny. Odżywia się rybami, płazami, owadami i ślimakami. Żyje do 120 lat.

8 Jaszczurki: padalec, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka to największa grupa gadów. Mają ciało wydłużone, składające się z głowy, szyi, tułowia długiego ogona i dobrze rozwiniętych kończyn. Skórę mają suchą, wodoszczelną, nie przepuszczalną dla gazów, pokrytą rogowymi łuskami. W Polsce żyją m.in. padalec, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka.

9 Węże: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, waż Eskulapa. odżywiają się drobnymi zwierzętami, a część dużych węży nawet dużymi ssakami. Niektóre mają groźną broń w postaci zębów jadowych. Węże, zamieszkujące Polskę to: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty, waż Eskulapa.


Pobierz ppt "Gady ZAPAMIĘTAJ! WSZYSTKIE GADY SĄ CHRONIONE!!!. Co to są gady? Gady to grupa zmiennocieplnych kręgowców, która prowadzi najczęściej lądowy tryb życia,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google