Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jura. Na początku było tu morze. Ciepłe morze i….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jura. Na początku było tu morze. Ciepłe morze i…."— Zapis prezentacji:

1 Jura

2 Na początku było tu morze. Ciepłe morze i….

3 …. pierwsze żyjątka z epoki jurajskiej: Zarówno małe… …jak i duże

4 …. i te śmieszne, które jeszcze są Te straszne, które już wyginęły….

5 Potem zawitał potężny lodowiec, gniotąc wszystko niemiłosiernie. I to aż cztery razy!

6 No i w końcu pojawiliśmy się My! I nasz dobry kumpel Fred Flinston. Możesz jeszcze teraz poznać kilku kuzynów naszego kumpla – Freda. Mieszkają w pobliskich kamieniołomach. Jaba daba du….

7 Po czasach Flinstonów nastała pustka…, aż do czasu gdy pod Wzgórzem Wawelskim zamieszkał smok. Siejąc spustoszenie wśród owieczek, białogłów i rycerstwa przysparzał wielu trosk i niepokojów księciu Krakowi. Nie dość, że Wanda rzuciła się w odmęty Wisły to w dodatku zaginął bez wieści słynny badacz latających żab, profesor Baltazar Gąbka. Królestwo szpiegowane było przez wysłanników z Krainy Deszczowców… o Mama Mia!!!

8 Mijały wieki, kraj rozrastał się i rozrastał, aż mądry król Kazimierz Wielki zdecydował, że na skalnych urwiskach wybuduje zamki, które strzec będą granic Polski. Tak powstały słynne Orle Gniazda

9 Zamki budowano tak, aby z wieży jednego widać było kolejny. W razie niebezpieczeństwa wysyłane sygnały dymne docierały z Częstochowy do Krakowa, krócej niż w dwie godziny!

10 Najważniejszy z nich jest Wawel. Siedziba królewska do momentu, gdy król Zygmunt III Waza poszukując złota wraz z alchemikami spalił sporą część zamku. Upss… ;) No i trzeba było przenieść stolicę do Warszawy. A szkoda.

11 Tuż za Krakowem, drogi na Jurę pilnuje Pieskowa Skała. Pieskowa, bo tak kiedyś brzmiało staropolskie imię jej właściciela – Piotra Szafrańca. Obok w ziemi sterczy Maczuga Herkulesa. To już jednak inna historia mocy nieczystych, zaprzęgniętych do służby przez pierwszego mieszkańca Księżyca – Mistrza Twardowskiego.

12 Jeden z najpiękniejszych w swoich czasach: Zamek w Ogrodzieńcu. Właściciel, bankier Seweryn Boner pożyczał królowi pieniądze na potrzeby kraju. Część skarbów schowana jest gdzieś w podziemiach, ale trzeba bardzo uważać, bo strzeże ich zły duch Wielkiego Czarnego Psa.

13 Bardzo blisko zamczyska jest dziwoląg nie spotykany nigdzie indziej w Europie. To prawdziwa pustynia, nazywana Błędowską (bo można naprawdę zabłądzić). Piachu coraz mniej, więc warto się pośpieszyć aby jeszcze zobaczyć ją i fatamorganę.

14 W Złotym Potoku, nad stawami jesień jest najpiękniejsza. I wiadomo już, dlaczego nazywa się Złotą.

15 Jeżeli masz dosyć nudnych opowieści przewodników zapraszam w tajemniczy świat skał i jaskiń. Jest ich tu ponad 400!

16 Jeśli nie lękasz się wysokości zapraszam na skalne półki jurajskich ostańców.

17 Zapraszam na Jurę!


Pobierz ppt "Jura. Na początku było tu morze. Ciepłe morze i…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google