Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE"— Zapis prezentacji:

1 SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE
Menedżer maszyny wirtualnej

2 Maszyna wirtualna Maszyna wirtualna działa w trybie użytkownika
Wirtualny tryb użytkownika i jądra Operacje wejścia/wyjścia buforowane (szybsze) Interpretowane (wolniejsze)

3 Menedżer maszyny wirtualnej

4 Menedżer maszyny wirtualnej
Menedżer maszyny wirtualnej odpowiada za tworzenie i utrzymywanie maszyn wirtualnych, w których są uruchamiane aplikacje i procesy systemowe Można powiedzieć, że maszyna wirtualna to środowisko w pamięci, wyglądające z punktu widzenia aplikacji, jak samodzielny komputer. Przydzielenie aplikacji wymaganych przez nią zasobów jest jednym z zadań menedżera maszyny wirtualnej. W systemie Win98 występuje pojedyncza maszyna wirtualna o nazwie system, na której uruchamiane są wszystkie procesy systemowe. Każda aplikacja 32-bitowa działa we własnej przestrzeni adresowej. Aplikacje 16-bitowe działają w jednej wspólnej przestrzeni adresowej. Każda z uruchamianych aplikacji Ms-Dos działa w oddzielnej, własnej maszynie wirtualnej Dos.

5 Koncepcja maszyny wirtualnej
Systemy wielodostępne z podziałem czasu są konstruowane w taki sposób, żeby ich użytkownicy pracujący jednocześnie przy wielu terminalach nie mogli sobie wzajemnie przeszkadzać. Często system zapewnia wręcz poszczególnym użytkownikom całkowitą izolację od innych tak, że mają wrażenie, że są jedynymi użytkownikami komputera (co najwyżej nieco wolniejszego i o mniejszej pojemności pamięci). Taki logiczny obraz systemu z punktu widzenia pojedynczego użytkownika nazywany jest maszyną wirtualną. Każda maszyna wirtualna pozorowana przez dany system zapewnia taki sam interfejs programisty i interfejs użytkownika - umożliwia wywoływanie funkcji systemowych i ich wykonywanie w trybie jądra, udostępnia egzemplarz interpretera komend oraz innych programów realizujących polecenia systemowe, udostępnia wirtualny dysk do zapisu plików oraz inne wirtualne urządzenia zewnętrzne.

6 Koncepcja maszyny wirtualnej
Wykonywanie programów na maszynach wirtualnych związane jest między innymi z translacją (przeliczaniem) adresów w wykonywanych instrukcjach programów tak, aby niezależnie od umiejscowienia programu we wspólnej pamięci fizycznej był on zawsze wykonywany w taki sam sposób, i nie powodował kolizji z innymi wykonywanymi współbieżnie programami.

7 Maszyna wirtualna Jest to oprogramowanie, które systemom i programom użytkowym udostępnia wirtualny sprzęt. Przykładem takiego oprogramowania są emulatory, np. systemu IBM PC na SPARC czy Mac. Mechanizm ten wykorzystuje też wirtualna maszyna Javy.

8 Pytania Daj możliwość zadania pytań dotyczących prezentacji.


Pobierz ppt "SYSTEMY OPERACYJNE I SIECI KOMPUTEROWE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google