Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakub Wołczko E-mail: jakubwolczko@gmail.com W obiektowym świecie… Jakub Wołczko E-mail: jakubwolczko@gmail.com.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakub Wołczko E-mail: jakubwolczko@gmail.com W obiektowym świecie… Jakub Wołczko E-mail: jakubwolczko@gmail.com."— Zapis prezentacji:

1 Jakub Wołczko E-mail: jakubwolczko@gmail.com
W obiektowym świecie… Jakub Wołczko

2 Agenda Co to jest programowanie obiektowe,
Omówienie podstawowych pojęć związanych z programowaniem obiektowym Mechanizmy programowania obiektowego w C# Słówka kluczowe Jak to wygląda w praktyce

3 Co to jest programowanie obiektowe
Programowanie obiektowe (ang. object-oriented programming) — paradygmat programowania, w którym programy definiuje się za pomocą obiektów — elementów łączących stan (czyli dane, nazywane najczęściej polami) i zachowanie (czyli procedury, tu: metody). Obiektowy program komputerowy wyrażony jest jako zbiór takich obiektów, komunikujących się pomiędzy sobą w celu wykonywania zadań.

4 Czym jest klasa? Z filozoficznego punktu widzenia klasa to rodzaj klasyfikacji, czyli próby zdefiniowania cech wspólnych określonego obiektu (opis czegoś, co istnieje) Z programistycznego punktu widzenia klasa stanowi typ danych, który odwzorowuje wspólne cechy jakiegoś obiektu

5 Czyn jest obiekt Obiekt jest instancją klasy, czyli rzeczywistym tworem o określonych cechach i zachowaniu (coś co istnieje).

6 Abstrakcja Każdy obiekt w systemie służy jako model abstrakcyjnego "wykonawcy", który może wykonywać pracę, opisywać i zmieniać swój stan oraz komunikować się z innymi obiektami w systemie bez ujawniania, w jaki sposób zaimplementowano dane cechy. Procesy, funkcje lub metody mogą być również abstrahowane, a kiedy tak się dzieje, konieczne są rozmaite techniki rozszerzania abstrakcji.

7 Hermetyzacja Czyli ukrywanie implementacji, enkapsulacja. Zapewnia, że obiekt nie może zmieniać stanu wewnętrznego innych obiektów w nieoczekiwany sposób. Tylko własne metody obiektu są uprawnione do zmiany jego stanu. Każdy typ obiektu prezentuje innym obiektom swój interfejs, który określa dopuszczalne metody współpracy.

8 Polimorfizm Referencje i kolekcje obiektów mogą dotyczyć obiektów różnego typu, a wywołanie metody dla referencji spowoduje zachowanie odpowiednie dla pełnego typu obiektu wywoływanego.

9 Dziedziczenie Porządkuje i wspomaga polimorfizm i enkapsulację dzięki umożliwieniu definiowania i tworzenia specjalizowanych obiektów na podstawie bardziej ogólnych. Dla obiektów specjalizowanych nie trzeba redefiniować całej funkcjonalności, lecz tylko tę, której nie ma obiekt ogólniejszy. W typowym przypadku powstają grupy obiektów zwane klasami, oraz grupy klas zwane drzewami. Odzwierciedlają one wspólne cechy obiektów.

10 Słówka kluczowe class, override, interface, base, abstract, public,
virtual, private, sealed, protected, new,

11 To co tygryski lubią najbardziej…

12 Pytania

13 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Jakub Wołczko E-mail: jakubwolczko@gmail.com W obiektowym świecie… Jakub Wołczko E-mail: jakubwolczko@gmail.com."

Podobne prezentacje


Reklamy Google