Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

M O W i K Horoskop. Nasza gwiazda. Bajeczki z pod ławeczki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "M O W i K Horoskop. Nasza gwiazda. Bajeczki z pod ławeczki."— Zapis prezentacji:

1 M O W i K Horoskop. Nasza gwiazda. Bajeczki z pod ławeczki.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Podgłębokie 1A Nr 14/2008, wydanie wiosenne M O W i K W numerze: Horoskop. Nasza gwiazda. Bajeczki z pod ławeczki. Psycho – test. Porady kosmetyczne. Temat numeru. Cytat na maj. Co się dzieje! Co słychać? Nasze strofy. Humorki. Pozdrowionka. Od Redakcji.

2 Horoskop BARAN Rok 2008 to rok kariery. Twoja pracowitość przyniesie rezultaty. W głębi duszy marzycie o władzy i jeżeli tylko okiełznacie swoją wojowniczość uda się Wam to osiągnąć. Uwierzcie w swoje możliwości i nie bójcie się nowych wyzwań, zarówno na polu zawodowym, jak i miłosnym. Nawet zatwardziałe "single" poszukają drugiej połowy, a barany szczęśliwie zakochane pomyślą o zalegalizowaniu swoich związków. BYK Szczególną rolę odegra w tym roku twoja osobowość. Powinieneś dużo czytać i pisać, zbierać informacje, być otwartym na przygody i odkrycia. Puść wodze intelektualnej ciekawości. Będziesz emanować urokiem osobistym i sex appealem. Ten rok wróży Ci także podróże oraz wszelkie zyski, jakie możesz sobie zamarzyć. Nie zmarnuj szansy!. BLIŹNIĘTA Przed tobą rok wielkich szans i niezwykłych możliwości. Awans, kariera, pieniądze i samodzielność są w Twoim zasięgu. Pomysł przyjdzie nagle i niespodziewanie. Nie słuchaj marudzących doradców przedstawiających pesymistyczne scenariusze. Uwierz w swoje siły i jeszcze pilniej zabierz się do pracy. Wszystko, co nowe, przyniesie ci szczęście. RAK Mijający rok drogi Raku był dla Ciebie wyjątkowo udany. A to nie koniec dobrej passy, w 2008 będzie jeszcze lepiej! Masz teraz czas aby docenić to, co udało się osiągnąć i wspólnie z najbliższymi cieszyć się spokojem i stabilizacją. Wiosną spodziewaj się kolejnych niespodzianek. LEW W 2008 roku trzeba będzie nieco bardziej zająć sie rodziną. A tutaj nie będziesz mógł narzekać na nudę. Wolne Lwy czeka zmiana stanu cywilnego. Nawet jeśli nie ma jeszcze koło Ciebie bratniej duszy, miej oczy szeroko otwarte. Ktoś już Cię obserwuje i tylko czekać, kiedy wejdzie do akcji. Wiosna upłynie Wam na romantycznych spacerach we dwoje i wspólnych kolacjach przy świecach. WAGA Nadszedł już czas, aby Wagi poważnie zastanowiły się nad swoim postępowaniem. Do tej pory przyjaciele znosili Wasze humory bez słowa. Przybiegali kiedy byłyście w potrzebie, pomagali kiedy wpadłyście w tarapaty. Jednak zaczyna ich drażnić to, że przypominasz sobie o nich tylko wtedy, kiedy potrzebujesz wsparcia. Kiedy ostatni raz droga Wago zrobiłaś coś bezinteresownie? Czy równie chętnie pomagasz kiedy to któryś z twoich przyjaciół prosi o pomoc?

3 Horoskop SKORPION Skorpiony żegnają mijający rok z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Udało sie osiągnąć nawet więcej niż było zaplanowane. Tylko czy rzeczywiście Skorpionie jesteś z tego zadowolony? Lubisz sam podejmować decyzje, często nie konsultujesz ich z innymi. Może jednak warto trochę zaufać ludziom i wysłuchać co oni mają do powiedzenia. Najlepsze pomysły i rozwiązania przychodzą wtedy, kiedy na sprawę spojrzymy z różnych punktów widzenia. STRZELEC Trudny czas juz za Tobą. Czasem niestety tak jest, ze aby docenić to co mamy musimy to stracić. Na całe szczęście w 2008 roku wszystkie Strzelce będą juz tylko piąć sie w górę. Jeśli jeszcze nie pracujecie na własny rachunek czas najwyższy podjąć ostateczną decyzję o założeniu firmy. Te Strzelce, które już się na to zdecydowały w tym roku docenią uroki pracy na swoim. KOZIOROŻEC W 2008 roku nie da się już tylko udawać zapracowanego. Niestety, trzeba będzie w końcu zakasać rękawy i wykazać się. Jeśli planujesz zmiany to jest najlepszy moment. Będziesz musiał jednak udowodnić swoje umiejętności. Zapomnij więc o wolnych popołudniach i weekendach. Jeśli się jednak przyłożysz, to na jesień będziesz mógł już trochę zwolnić i zająć sie przyjemniejszymi stronami życia. WODNIK W roku 2008 naucz się wyrozumiałości wobec samego siebie, a tym razem szczęście Cię nie opuści. Twoje sprawy podążać będą w dobrym kierunku. Odetchnij pełną piersią, przypomnij sobie o swoich marzeniach i zacznij życie od nowa! Wreszcie poczujesz, że wiesz, czego oczekujesz od płci przeciwnej i od partnera. RYBY Cały czas myślicie o innych. W tym roku zadbajcie o siebie. Bądźcie bardziej samolubni. Spełnijcie swoje marzenia. Rok sprzyja podróżom i poznawaniu nowych ludzi. Dobro od Was bijące sprzyja zjednywaniu sobie ludzi. Samotne Ryby mają szansę na elektryzujący romans. Tylko od Was zależy czy przerodzi się w coś trwalszego. Intuicja nigdy nie zawodzi ryby i tym razem zaufajcie swoim przeczuciom.

4 Nasza Gwiazda: Peja Imię: Ryszard. Nazwisko: Andrzejewski. Pseudo: Peja, Onomato, Rychu, Sykuś, Dr Pager, Wesz, Riczi, Ochódzki. Data Urodzenia: 17 września 1976 rok . Miejsce urodzenia: Poznań, osiedle Jeżyce, ulica Staszica Obecne miejsce zamieszkania: Poznań, niestety już inne osiedle . Historia: Pomysłodawca grupy muzycznej Ski Skład (rok ) oraz Slums Attack powstałej w 1993 roku przy współpracy z Icemanem (wówczas znanym jeszcze pod pseudonimem Dj Defson). Po ukazaniu się "Zwykłej Codzienność" Iceman opuścił skład Slums Attack. Andrzejewski przez krótki okres samodzielnie nagrywał pod nazwą Slums Attack. Utwory z tego okresu ukazywały się na kompilacjach wydawanych przez wytwórnię muzyczną RRX. Niedługo potem do składu dołączył DJ Decks, z którego udziałem powstał album pt. Całkiem Nowe Oblicze. Sławę zespół zyskał dzięki płycie zatytułowanej Zwykła Codzienność wydanej dzięki Krzysztofowi Kozakowi (KNT) - założycielowi RRX oraz tzw. dissowi zrealizowanemu z grupą muzyczną pod nazwą Nagły Atak Spawacza skierowanemu przeciwko kieleckiemu raperowi Liroyowi (Antyliroy i Modus operandi (plan działania)) Por. Największą popularność przyniosła grupie płyta pt. Na Legalu?!, do którego przyczynił się film "Blokersi", rozwój gatunku oraz zainteresowanie mediów. Peja znany jest ze współpracy z Born Juices (BeJot), Bolec, Wiśnią, Glon, Włodim, Hemp Gru, WWO, Sweet Noise, Guralem (Nagłym Atakiem Spawacza szczególnie bo razem z nimi zadebiutowali) * W 2001 roku Andrzejewski wystąpił również w dokumencie Sylwestra Latkowskiego pt. "Blokersi". * 17 grudnia 2006 roku, w telewizji TVN wyemitowany został odcinek programu Kuby Wojewódzkiego z udziałem Peji. Konflikty z prawem: W grudniu 2001 roku raper wydał płytę Na legalu, na której znajdował się utwór Głucha noc. Właśnie ta piosenka wywołała konflikt między artystami. Dwie pierwsze wersy refrenu, Ciemno już, zgasły wszystkie światła. Ciemno już, noc nadchodzi, głucha, okazały się być przerobionym fragmentem utworu Chmurami zatańczy sen Stana Borysa nagranego w 1974 roku. Stwierdził on, że była to kradzież jego własności intelektualnej.[1] Natomiast raper twierdzi, że to zwykły sampling, oraz, że na tym opiera się hip-hop. Obecnie sprawa ucichła i nieznany jest jej finał. W 2003 roku Peja został oskarżony o pobicie przed jednym z łódzkich klubów. Według zeznań świadków Peja uderzył czyjąś dziewczynę,a gdy ten stanął w jej obronie, dostał od Peji butelką w głowę a potem został rzucony krzesłem autor: katarzyna k.

5 Bajeczki z pod ławeczki
Dawno, dawno temu w malowniczym ogrodzie mieszkał Pan Wisienka wraz z przyjaciółmi. Wisienka był dziwnym stworzeniem przypominającym małego skrzata. Wszyscy darzyli go zaufaniem nie obawiali się go mimo dziwnego wyglądu . Wisienka był Czarnoksiężnikiem, lecz gdy chciał zgładzić złą królowa , ta zmieniła go w stworzenie, którego nie da się opisać. Pewnego dnia do wioski Wisienki przybył Chrabąszcz. Wisienka: Witaj malutki Chrabąszcz: Witaj W: Co cie tu sprowadza? CH: Chciałbym Ci powiedzieć ,lecz niestety nie mogę, ale ty mógłbyś mi pomóc. W: Jak? CH: Szukam Wisienki mógłbyś mnie zaprowadzić do niego? Wisienka wybuch śmiechem CH: Co cie tak śmieszy ? W: Ja jestem wisienka . A co? CH: A mówili, że będzie trudniej. Nie wyglądasz na najlepszego z najlepszych czarnoksiężników. Lepiej będzie jak przejdę od razu do sprawy. Przysłała mnie ty królowa. Ma kłopoty!!!!! I prosi Ciebie o pomoc. W: Mnie ha! Ha! Nie dość że zamieniła mnie w to coś, to jeszcze śmie prosić mnie o pomoc?! Ha Nigdy w życiu CH : Posłuchaj mnie w zamian odwróci zaklęcie. W: Za żadne skarby , a po za tym już się przyzwyczaiłem. CH: Wisienko wiem czego uwięziła cie w tym ciele ,ale zrozum nie robisz tego dla niej. Jeżeli jej nie pomożesz, to będziesz taki jak ona !! A chyba tego nie chcesz .Zastanów się proszę!!! Wisienka bardzo długo myślał , wahał się aż w końcu W: Chrabąszczu przekonałeś mnie!!

6 Bajeczki z pod ławeczki
CH: Cieszę się że jesteś rozsądny. To ruszamy W: Tak do roboty Jechali przez ciemne lasy bagna i drżeli z zimna. Gdy dotarli do zamku zauważyli Królową zaplątaną w pajęczynie. Chrząszczyk od razu wpadł w panikę i chciał jej pomóc ,lecz Wisience coś się tu nie podobało!!! W: Chrabąszczu uspokój się to jest na pewno pułapka. CH: Jesteś tego pewny? W: Tak ! Czekaj! CH: CO robisz? W: Patrz i ucz się. W:CZARY MARY GRIM SALA GRIM W mgnieniu oka uwolnił Królową i stworzył wokół niej tarcze ochronną odporną na czary CH: O Jezu jak Ty to zrobiłeś W: Nie wyglądam na czarnoksiężnika ale niestety nim jestem!(śmiech )!! Lecz nagle CH: Wisienko uważaj! Z za czarnej chmury wyleciał najpotężniejszy Czarnoksiężnik WIDMUS. Wisienka wiedział, że nie wygra magią postanowił postawi na rozsądek. Gdy zły Widmus rzucał czary, Wisienka z za siebie wyciągną lustro Królowej i wymierzył w stronę czarnoksiężnika. W ten sposób odbił zaklęcie i uwięził go w wiecznej otchłani. Królowa podziękowała Wisience za uratowanie jej życia ,a co najważniejsze dotrzymała obietnicy.

7 Czy jesteś imprezowiczem
Czy jesteś imprezowiczem? Aby to sprawdzić, należy rozwiązać test, który pokaże Twój poziom PI. Za każdą odpowiedź A przyznaj sobie 1 punkt, dwa punkty za B i trzy za C Twój ideał przyjęcia to: seminarium podatkowe pokaz domowych filmów video Karnawał w Rio... tylko trochę większy. Na przyjęcie zbierasz ze sobą:: dobra książkę torbę precelków forsę na pokrycie zniszczeń Pierwsze, co robisz na imprezie, to: sprawdzasz co jest w TV poznajesz się z innymi gośćmi rozcierasz sobie coś na czole i bekasz Twoją ulubiona zabawą na przyjęciu jest: „Zgadnij co to za pierwiastek” „Dwadzieścia pytań” „Rozetrzyj sobie cos na czole i beknij” Strój na przyjęcia: najważniejsze to zabrać kieszonkowy futerał z ulubionymi ołówkami ulubiony sweter i spodnie abażur, sztuczny nos i jadalna bielizna Idealne menu na przyjęcie: mleko i ciasteczka ser i krakersy jedzenie, które eksploduje, gdy rzucasz nim o ścianę Ludzie powinni chodzić na imprezy: raz w roku raz w miesiącu gdy się tylko obudzą Jeśli stłukłeś coś na przyjęciu: zamykasz się ze wstydu w łazience proponujesz, że zapłacisz za szkody zdrapujesz to e swojego czoła i bekasz Ulubiona muzyka na przyjęciu to: chorały gregoriańskie melodie z musicali każda, byle głośna Zazwyczaj opuszczasz przyjęcie: około 21.00 po 1.00 jak już padniesz ROZWIĄZANIE 10 – 15 punktów: Kiedy jesteś na imprezie, nie wiesz co masz ze sobą zrobić. Jedyna rada – zarób więcej pieniędzy i wynajmuj innych, zęby chodzili za Ciebie na imprezy. 16 – 20 punktów: Masz śladowe ilości PI, ale może kiedyś odnajdziesz swoje powołanie. 21 – 25 punktów: Bardzo obiecująco. Niewielkim nakładem sił już wkrótce zaczniesz zachowywać się obiecująco. 26 – 30 punktów: dlaczego tracisz drogocenny imprezowy czas na ten test, IMPREZOWICZU?

8 Porady Kosmetyczne Żele, pianki, lakiery i inne cuda w rodzaju wosków czy brylantyn zajmują również (obok szamponów, odżywek itp.) bardzo ważne miejsce w łazience większości ludzi. Niemożliwym wydaje się by czymś włosów jeszcze dodatkowo nie upiększyć i to zarówno z punktu widzenia kobiet jak i mężczyzn. Niejednokrotnie w męskiej łazience można znaleźć cały arsenał żeli do włosów, gdzie każdy z nich ma inne działanie, nadaje inny efekt. I tak na przykład można tam zobaczyć tuż obok siebie żel do włosów mokry błysk Soraya (to na okoliczność wieczornych wyjść, jak sądzę) oraz Żel do włosów połysk jedwabiu Nivea (do użycia na bardziej oficjalne okazje). Oczywiści panowie zakupują również takie specyfiki jak brylantyna, która pomaga nadać włosom niezapomniany urok lat 70-tych:) np. brylantyna w wosku Soraya super mocna utrwalająca włosy nawet do 18 godzin. Tyle jeśli chodzi o mężczyzn, czas nieco dłużej skupić się na specyfikach typowo kobiecych. Tu wybór asortymentu dużo większy, bo i fryzury kobiet różnorakie i potrzebujące większej dozy „opieki i wsparcia” by przez cały dzień, a niejednokrotnie również przez część nocy zachwycały, oszałamiały i zniewalały swą nieskazitelnością i misternością.

9 W dobie mody na fryzury, które wyglądają tak jakby kobieta wstała dopiero co z łóżka, wielka popularnością cieszą się wszelkiego pasty, gumy i inne tego typu smarowidła, które w prosty sposób pomagają uzyskać efekt potarganiowo-rozczochraniowy włosów. Dobrym preparatem z tej kategorii jest np. Pasta Stylizująca Soraya, dzięki której wspomniany efekt będzie utrzymywał się nawet do 12 godzin. Część kobiet w związku z wykonywana pracą, bądź też własnymi upodobaniami nie wybiera swobodnych, pełnych nieładu fryzurek. Preferują one gładko i starannie ułożone włosy, a nic z tego nie wyjdzie jeśli nie zastosuje się choćby odrobiny pianki do włosów. Wśród pianek wybór mamy naprawdę wielki, zbliżony jeśli chodzi o różnorodność zastosowania do wyboru wśród szamponów. Możemy więc znaleźć takie, które zwiększają objętość włosów np. Sunsilk (a wiadomo, że wielu kobietom zależy na tym aby ich włosy bez względu na sposób ułożenia zachwycały objętością), chronią kolor włosów, czy też w końcu super mocno utrwalają (Nivea). No i wreszcie dochodzimy do Grande Finale układania fryzury, które oznacza użycie odpowiedniego lakieru do włosów, który sprawi, że ostatecznie sprawimy, że fryzura przez długi czas pozostanie niezmieniona. Bardzo fajnym, nie sklejającym nadmiernie włosów jest lakier Timotei Naturalny. Jeśli ktoś lubi mieć wszystkie kosmetyki dobrane idealnie do swoich potrzeb to również w przypadku lakierów może wybierać spośród wielu kategorii, przygotowanych specjalnie dla każdego rodzaju wymagań włosowych (do włosów farbowanych, kręconych, rzadkich, z filtrami UV itd., itd.). Czyli teraz delikatnie spryskujemy włosy lakierem i świat wtedy stoi już przed nami otworem. Miłego zatem dnia. Następnym razem napiszemy „małe co nieco” o kosmetykach do twarzy.

10 TEMAT NUMERU: NASTOLETNIE MATKI
Oficjalne dane ukazują, iż dziewczynki w wieku dwunastu, trzynastu lat rodzą w Polsce dzieci! W 2001 roku liczba urodzeń żywych przez dziewczynki w wieku do 15 roku życia wynosiła 349, aż 55 urodzeń dotyczy dziewczynek w wieku 14 lat i mniej, w tym wśród 13-latek odnotowano aż 7 urodzeń. Jedno dziecko zostało urodzone przez 12-latkę! Liczba urodzeń żywych w grupie dziewcząt między 15 a 19 rokiem życia w 2001 roku wynosiła Dane pokazują jednoznacznie: urodzenia przez kobiety poniżej 19 roku życia, a także, co gorsza, przez dziewczynki, nie są w Polsce pojedynczymi wypadkami. Wśród przyczyn ciąży młode matki często wymieniają brak wiedzy o zabezpieczeniu przed zajściem w ciążę. Aż 22% badanych młodych kobiet w czasie pierwszego stosunku zastosowało stosunek przerywany, tyle samo nie zastosowało żadnej metody antykoncepcji. Jednocześnie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na wiedzę z tego zakresu. Jak pokazują badania, osoby w wieku lat chcą na zajęciach z edukacji seksualnej uczyć się, jak zapobiegać niepożądanej ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową, w tym HIV/AIDS (ponad 77 % badanych wskazało tę odpowiedź).Fakt obniżenia wieku inicjacji seksualnej to kolejny dowód na potrzebę profilaktyki w tej dziedzinie, nie ograniczonej do promowania wyłącznie abstynencji seksualnej, która często nie przemawia do młodych ludzi. Możliwość negatywnych konsekwencji zdrowotnych wywołanych przedwczesnym macierzyństwem Rzadko podkreśla się publicznie fakt, iż przedwczesne macierzyństwo może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, istnieje bowiem znaczne ryzyko komplikacji z powodu fizycznego niedorozwoju młodych matek. Należy pamiętać, iż u dziewcząt w tym wieku szyjka macicy oraz macica jest jeszcze niedojrzała.Lekarze podkreślają, iż "Ciąże u bardzo młodych matek traktowane są jako ciąże wysokiego ryzyka, ponieważ częściej występuje tu poród przedwczesny, nadciśnienie (zatrucie ciążowe), niedokrwistość, zakażenie dróg moczowych i choroby przenoszone drogą płciową.(...) Największym jednak problemem jest wysoka częstość występowania opóźnienia rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, czyli porody dzieci z hipotrofią. U co trzeciej dziewczyny rodzącej przed ukończeniem 16. roku życia występuje hipotrofia płodu, pomiędzy 17. a 18. rokiem życia patologia ta występuje z częstością 20,3%, zaś u kobiet rodzących po ukończeniu 18 roku życia - 12,6 %. Hipotrofia płodu jest w głównej mierze spowodowana niedojrzałością organizmu ciężarnej dziewczynki i niedoborami żywieniowymi. Niedobory żywieniowe wynikają z tego, że młody organizm sam potrzebuje jeszcze zwiększonej dostawy substratów odżywczych, a nagle większość z nich jest aktywnie odbierana przez rozwijającą się ciążę.(...)

11 Często porody u młodocianych przebiegają zupełnie prawidłowo
Często porody u młodocianych przebiegają zupełnie prawidłowo. Jednak poród u bardzo młodych kobiet jest obarczony nieco wyższym ryzykiem wystąpienia powikłań. Od 10 do 30% tych porodów kończy się cięciem cesarskim.  Rodziny niepełnoletnich dziewcząt w ciąży Te rodziny niepełnoletnich dziewcząt w ciąży, które godzą się z faktem, najczęściej są zmuszone uczestniczyć ekonomicznie w rozwiązaniu problemu - utrzymują dzieci swoich niepełnoletnich dzieci. Czasem niepełnoletnie ciężarne uciekają z domu, żeby fakt ciąży nie wyszedł na światło dzienne. Trafiają do ośrodków wychowawczych, domów samotnej matki. Nie mają bliskiego kontaktu z rodziną. Dokucza im samotność, izolacja społeczna.Niepełnoletnie matki często nie mają możliwości kontynuowania nauki na kolejnych etapach kształcenia, tym samym ich szanse na rynku pracy spadają praktycznie do zera. Ich bezradność socjalna grozi przeistoczeniem się w stan chroniczny - może stać się sposobem na życie. Przy braku rzeczywistej polityki państwa, podejmującej ten problem w sposób systemowy, może grozić im marginalizacja społeczna. Wymuszone małżeństwa Bardzo często w takich sytuacjach pozornym rozwiązaniem staje się małżeństwo, najczęściej wymuszone. Tymczasem, jak pokazują statystyki, "rozpada się ok. 80% małżeństw zawartych przez nieletnich, którym przydarzyło się dziecko. (...) Pogląd, że jest dziecko, jest więc miłość, to mit - uważa dr Magdalena Środa, filozof - Równie niebezpieczny jak ten, że wystarczy kochać dziecko, by je odpowiedzialnie wychować." Sprawcy ciąży a Kodeks Karny Większość tych ciąż to efekt przemocy seksualnej i związków kazirodczych. Każda ciąża do 15 roku życia to wynik przestępstwa - w Polsce według Kodeksu Karnego (Art.200):  "Kto doprowadza małoletniego poniżej lat 15 do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10." Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, w roku ubiegłym stwierdzono 1453 przestępstwa z tego artykułu. Nie wiadomo, ilu skazanych było ojcami dzieci urodzonych przez dziewczynki. Statystyki oficjalne nie są w stanie zidentyfikować grupy ojców: w 2000 roku, jak podaje GUS, na 379 urodzeń w grupie dziewczynek w wieku 15 lat i poniżej zostało "rozpoznanych" 18 ojców w wieku od 18 do 24 roku życia. Nie wiadomo, gdzie są pozostali w liczbie 361 ? Brak programów polityki społecznej skierowanych do młodych matek W Polsce nie istnieje kompleksowa polityka dotycząca kobiet w ciąży i matek z dziećmi, tym bardziej matek nastoletnich, która umożliwiłaby wspieranie ich w trudnych sytuacjach ekonomiczno-społecznych. Brak rozwiązań systemowych, zaś podejmowane działania doraźne mają bardziej charakter "ratunkowy", nie są ukierunkowane na długofalową pomoc np. wsparcie i wyjście z sytuacji bezradności. Świadczenia społeczne na rzecz kobiet z dziećmi i rodzin od paru lat są konsekwentnie ograniczane. Co więcej, matka z dzieckiem mieszkająca z rodzicami, nie jest traktowana jako odrębny, samodzielny podmiot. Koszty utrzymania córki i jej dziecka państwo przerzuca na rodziców.

12 Mamo będę mamą ANIA: RODZICE MYŚLĄ, ŻE JESTEM DZIWKĄ
Mamo będę mamą ANIA: RODZICE MYŚLĄ, ŻE JESTEM DZIWKĄ. A JA PRZECIEŻ TYLKO SIĘ ZAKOCHAŁAM Wiosna Lekcja WF w lubelskim gimnazjum. Anka, jedna z najwyższych dziewczyn w klasie, kolejny raz trafia w sam środek kosza. Dzwonek. "Miesiączkę dostałaś", słyszy Anka od koleżanki, gdy przebierają się w szatni. Po udzie cieknie krew. Nikt nie wie, że to nie miesiączka. Anka jest w pierwszych tygodniach ciąży. Ma piętnaście lat. "Poronienie w toku. Musisz zostać w szpitalu, ale chyba nie będziemy podtrzymywać?", słyszy od lekarza. "Będziemy", odpowiada cicho. Pielęgniarka przez telefon zawiadamia mamę, że jej córka jest na pogotowiu, w dodatku w ciąży. "Córeczko, ty naprawdę chcesz urodzić tego bękarta?", pyta z niedowierzaniem mama Anki, gdy pół godziny później zapłakana siedzi na brzegu szpitalnego łóżka. – Było mi wstyd, że w ogóle jestem w ciąży, ale też że mama to powiedziała... o aborcji. Leżałam na oddziale patologii, wokół były kobiety, które nie mogą mieć dzieci. Jedna z nich miała cztery poronienia – wspomina Anka. Kilka tygodni wcześniej. Klasowa wycieczka do Zakopanego. Od godziny 22 dwie nauczycielki na zmianę przesiadują na korytarzu pensjonatu. – Pilnowały nas, bo rok wcześniej jedna z klas upiła się na wycieczce i ktoś nawet podpalił wykładzinę – opowiada Anka. Jej klasa umawia się: "Udajemy, że śpimy". Skutecznie. Przed północą nauczycielki kończą dyżur. W pokojach zaczyna się impreza. Ktoś wyjmuje alkohol ukryty w trzech litrowych butelkach coli. Na wypadek rewizji. Po godzinie Anka i Marcin wymykają się do sali bilardowej. Kochają się. Nie pierwszy raz. Może pięćdziesiąty? Za to pierwszy raz zsuwa się prezerwatywa. Anka nie ma o tym pojęcia. GALARETA Pół roku wcześniej. "Przecież nie robimy nic złego, kochamy się. Wolałabyś po ślubie? Dadzą go nam dopiero za cztery lata. Chcesz tak długo czekać?", pyta Marcin. – Nie chciałam. Kochałam go, a od koleżanki, która miała już "to" za sobą, wiedziałam, że boli tylko trochę przez pierwsze dwa, trzy razy, a potem jest fajnie jak na filmach – wspomina Anka. Niepokoi tylko zdanie wypowiedziane kiedyś przez ojca: "Jak dziewczyna pójdzie z chłopakiem do łóżka, to on przestanie ją szanować". To nie była prawda. Po pierwszym razie Marcin stara się bardziej. Odprowadza do domu, okrywa swoją kurtką, gdy jest zimno, przynosi róże – całe bukiety, a nie jedną bez przybrania. Jak na filmach. "Dziwnie się czuję, jakbym była w ciąży", mówi Anka trzy tygodnie po powrocie z Zakopanego, choć przecież nie wie, jak to jest być w ciąży. Marcin przyznaje się do awarii z prezerwatywą. "Dlaczego mi nie powiedziałeś?! – Anka zaczyna go szarpać. – Kupisz test? Ja się wstydzę", mówi po chwili. Bo Anka wstydzi się nawet kupować podpaski w sklepach innych niż samoobsługowe. – Raz wieczorem poszłam do apteki, bo inne sklepy były już zamknięte – wspomina. – Wyszłam, gdy stanął za mną jakiś pan... Marcin kupuje test i nazajutrz czeka na Ankę pod damską toaletą na szkolnym korytarzu. "Czerwona kreska? Może niebieska to ciąża. Na pewno? To pewny test? Może kupię inny?", wyjmuje Ance z rąk ulotkę. Kolejne cztery tygodnie: kłótnie. O to, kto w Zakopanem miał większą ochotę na seks i kto kogo sprowokował, kto był bardziej pijany i przez kogo zsunęła się prezerwatywa (Anka pomagała ją zakładać). "Musimy usunąć. Stary mnie zabije, jak się dowie – mówi wreszcie Marcin.

13 – Pamiętasz ten film o aborcji
– Pamiętasz ten film o aborcji? Jak dziecko ucieka w brzuchu i taką ssawką urywają mu ręce i główkę? – Anka przypomina to, co pokazywali im na religii. – Przestań, to była zaawansowana ciąża albo i fotomontaż. To, co ty masz, to galareta – tłumaczy Marcin. – "Co ze szkołą, studiami?", dodaje. On ma zostać inżynierem, jak jego ojciec, ona, za namową rodziców (mama stomatolog, ojciec nauczyciel), stomatologiem. "Wolisz zajmowanie się bachorem? Pieluchy? Tego chcesz?! Idiotko!", krzyczy Marcin. – Rozpłakałam się. Nie dlatego, że byłam w ciąży, tylko dlatego, że Marcin to powiedział. Myślałam, że mnie przytuli, powie: "Kocham ciebie i nasze dziecko". Widziałam taką reklamę w telewizji: kobieta wyjmuje z pudełka dziecinne buciki i jej mąż wtedy płacze ze wzruszenia – wspomina Anka. CYTAT NA MAJ „Nie w szczęściu, ale w nieszczęściu okazać może człowiek prawdziwą swą wielkość i cnotę”. FRIDRICH SCHILLER

14 Co się dzieje? Co słychać?
Dnia r. W naszej szkole został zorganizowany konkurs z okazji ,, Światowego Dnia Zdrowia” . Dziewczyny z poszczególnych klas z małą pomocom nauczycieli odpowiadały na pytania związane ze zdrowiem i naszą Ziemią. Pan Mariusz Rzedzicki przygotował dla nas prezentację pt : ,,Dlaczego Klimat się zmienia ?” z której dowiedziałyśmy się wiele interesujących rzeczy . Dnia r. Wyjazd na Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego. Nasz Ośrodek reprezentowały trzy wychowanki ( Ewa Cieczko, Monika Chwiejczak, Paulina Tomaszczuk ) pod okiem naszego nauczyciela w-f pana Mariusza Rzedzickiego. Wyjazd zawierał wiele atrakcji takich jak wyjazd do kina. Dziewczęta dzielnie walczyły, dzięki temu zajęły trzecie miejsce w rozgrywkach debla, a w ogólnej klasyfikacji piąte , jak co roku do trzeciego miejsca brakowało nam jednego punktu, ale i tak było świetnie.  Dnia r. Dziewczyny z koła teatralnego ( Patrycja Waleczek, Diana Kapustka, Justyna Wawer, Paulina Mateusiak, Monika Chwiejczak i Anna Sokołowska )wraz z panem Adamem Sokolnickim i panem Karolem Grochowskim wyjechały do MOW w Warszawie przy ul. Strażackiej na Osiemnaste Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych, reprezentując nasz ośrodek. Zdobyły one kilka wyróżnień za nowoczesne przedstawienie wiersza J. Brzechwy pt: ,, Ryby, żaby i raki ‘’ oraz za spektakl pt :,,Dzieje Koziołki Matołki’’. Dnia r r. Egzaminy dziewczyn z trzecich klas gimnazjum r. gdy nasze koleżanki pisały drugą część egzaminu gimnazjalnego, część dziewcząt pojechało do kina w Lublinie na film pt: „Nie Kłam Kochanie”, oraz na spacer po Parku Saskim i wystawie na placu Litewskim poświęconą twórczości Zbigniewa Herberta. Opiekunami wyjazdu była pani Agnieszka Hacia , p. Grażyna Ogiela oraz p. Karol Grochowski , on to zawsze się gdzieś wciśnie 

15 Nasz Strofy: W tym numerze twórczość nastolatków zamieszczana w Internecie
Samotna Ziemia" Chciałbym kiedyś ów stanąć na szczycie, Bym u stóp miał wszystkiego świata granice I rozkładając ramiona cały krąg ogarnąć. Myśl moja jądrem Ziemi się stała, Moc słowa Ziemię w obrót wprawiała I uczucie, które życie by zrodziło, Ciało, które planetę by karmiło. Dusza która... swego miejsca nie posiada, Od początku istnienia tylko się tuła. Tuła, potyka, błądzi i szuka, Przez cały czas szuka przyjaznego pastwiska, Towarzysza, braterskiej duszy, Kogoś kto ulży jej katuszy. Błąka się, otwiera usta i krzyczy, Lecz nic nie przerywa błagalnej ciszy. Samotna, bezradna po kuli się tuła, Tuła, potyka, błądzi i szuka... Autor: yaris101 ...I te dobre i te złe... Gdyby zabrano mi wszystkie wspomnienia, i te dobre i te złe Była bym niczym dziecko, nieświadome niebezpieczeństw Niczym cudzoziemka w obcym kraju nie znająca swych wrogów bezskutecznie szukająca przyjaciół. Była bym pustą butelką. Z której już najlepsze ubyło. Więc proszę... nie każ mi zapominać O niczym Autor: Ka. Jot. Ja.. ...Za słabo tli się ten ogień Za słabo tli się ten ogień by mógł wszystkie mury skruszyć, nie przetrwa zawiei czy burzy, lub zdmuchnie go wiatr zimnej duszy. Za krótko świeciła iskierka by mogły się piękne sny przyśnić. Nie chcemy z niej wskrzesić płomienia zagaśnie więc szybciej niż myślisz. Za cicho szeptałeś do ucha te słowa co rany goiły, krzyk świtu je teraz zagłusza a my w martwym punkcie stoimy. By ruszyć się z tego miejsca potrzeba odwagi dużej za słabo za krótko za cicho by móc nas zatrzymać na dłużej. Autor: zuska A my... Byliśmy i będziemy a mimo to nas nie ma tacy anonimowi pod ciężarem nieba bez znaczenia jak krople wody poddające się wichrowi dla własnej wygody bezsilne w szarym tłumie pędzącym niewiadomo gdzie i skąd nie mające dość odwagi by iść pod prąd rozpoznawalni tylko w chwili śmierci i narodzin pojawiających się na chwilę w sercach swoich rodzin... Autor: Sierotka

16 humorki Chuck Norris założył się z NASA, że przetrwa wejście w atmosferę bez użycia skafandra. Dziewiętnastego Czerwca 1999 roku nagi Chuck Norris wszedł w ziemską atmosferę, przeleciał nad 14 stanami osiągając temperaturę 3000 stopni. Upokorzona NASA publicznie oświadczyła, że był to meteoryt, nadal mu wiszą piwo. Siedzi sobie dwóch żulików, siorbią wódeczkę i jeden czyta na głos gazetę: - Tu piszą, że picie alkoholu skraca życie o połowę... Ile masz lat Stefan? No widzisz, jakbyś nie pił miałbyś teraz 60! Adwokat pyta swojego klienta: - Dlaczego chce się pan rozwieść? - Bo moja żona cały czas szwenda się po knajpach! - Czy to znaczy, że pije? - Nie, łazi tam za mną! W sądzie: - A więc oskarżony przyznaje się, że w czasie polowania postrzelił gajowego? - Tak, przyznaje się. - Czy oskarżony może podać jakieś okoliczności łagodzące? - Tak, gajowy nazywa się Zając! Trwa rozprawa rozwodowa, a dokładniej - sprawa o przyznanie opieki nad dzieckiem. Matka (jeszcze żona, już nie kochanka) wstała i jasno dała do zrozumienia sędziemu, że dzieci należą się jej. To ona je urodziła, więc to są jej dzieci. Sędzia pyta męża, co on ma do powiedzenia. Maż przez chwilę milczał, po czym powoli podniósł się i rzekł: - Panie sędzio, kiedy wrzucam złotówkę do automatu ze słodyczami i wypada z niego batonik, to czy batonik należy do mnie czy do automatu?

17 Pozdrowionka: Pozdro dla Dominiki, Pauliny S. i Iwony Kozieł od Kaca
Pozdro dla grupy C od Kaca Pozdro dla Miecia od Kaca Pozdro dla Wieczorka, Kłosa i Gośki od Jadźki Pozdro ddla Asi, Gosi, Kasi K. i Jadzi Zborek od Dominiki Pozdro dla całego parteru od Bożenki Pozdro dla Miszy, Bożenki, Kaca, Kowalskiej, Dominiki, Kłosika, Walusia i Jadzi od Gadżeta Pozdro dla Kasi K. od Niny Pozdro i buziaki dla K. K. od Ilonki Pozdro od Olki dla Walusia Pozdro dla Gosi i Miszy od P. Sokół Pozdro dla grupy E., III A, IIIB, i ZSZ od Beaty K. Pozdro dla Balbinki i całej gr. C i D Pozdro dla Kacera, Ankowskiej, Nawój oraz dla p. E. Szkudlarek, p. R. Raka, p. J. Krzysiak Pozdro dla Gosi K. Pozdro dla mojej kochanej Asi J. Daria Pozdrowionka dla mojej kochanej siostrzyczki Dominiki oraz Ani, Diany, Waleczka, Ewci, Klaudii oraz Gośki. Buziaki. Asia Pozdro dla Asi Kłos i Dominiki – Anka Pozdrowienia dla wszystkich czytelników „MOWika” – Redakcja

18 Od redakcji: Witamy naszych czytelników po dłuższej przerwie. Wiosna zmobilizowała nas do pracy, może więc i Was zmobilizuje. Pamiętajcie , że teraz nie tylko słońce jest ważne. Już niedługo koniec roku szkolnego!!! Przypomnienie szczególnie ważne dla tych, które zostały promowane śródrocznie. Nie obudźcie się z „reką w nocniku”!!!!! Pozdrawiamy. Zespół Redakcyjny tego wydania: Katarzyna Kacer, Katarzyna Ankowska, Diana Kapustka, Ewa Cieczko. Pod kierownictwem i opieką p. Agnieszki Hacia


Pobierz ppt "M O W i K Horoskop. Nasza gwiazda. Bajeczki z pod ławeczki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google